Ana Sayfa > Yazarlar > Zeki Yüksekbilgili Tüm Zeki Yüksekbilgili Yazıları

3 Ölümcül Perakende Hatası

Prabuddha De, Yu Jeffrey Hu ve Mohammad S. Rahman tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçları, perakernde yönetimi konusunda gerçekten harika ipuçları veriyor. Bu ay, bu çalışmayı sizlerle paylaşmak ve sonuçlarını değerlendirmek istedim.  Çalışma, 1 milyon tekil kullanıcı tarafından bir sistem üzerinden 3 yılda yapılan 7 milyon satın almanın incelenmesi sonrasında oluşturulmuş ve elde edilen bilgiler de pazarlama konusundaki en saygın bilimsel dergilerden biri olan Management Science and Information Systems Research içerisinde yayınlamış… Çalışmanın amacı, bu verileri inceleyerek müşterilerin web aktivitelerinden e-perakende çalışmalarında yapılan temel hataların ortaya çıkarılması olarak tanımlanmış, fakat sonuçlar incelendiğinde bu perakende hatalarının aynı zamanda çevrimdışı perakende için de çok değerli olduğunu düşünüyorum. İşte araştırmanın bulguları:

1-     Müşterinin Ürün Çeşitliliği İçerisinde Kaybolması: 

İncelenen müşteri aktivitelerinde, müşteriye çok fazla ürün sunulduğunda, müşterinin satın almayı bırakma eğilimde olduğu ortaya koyulmuş. Aynı şekilde, müşteriye sunulan seçeneklerin sayısının azaltılması durumunda ise satışların arttığı gözlemlenmiş. Özellikle e-perakendede yakın zamanda yapay zeka sorgulamaları ile müşteriye daha az ama daha doğru ürün sunulmasını sağlayacak algoritmalara sahip e-satıcıların kullanılmasına şahit olacağız. Aynı sistemden hareketle, mevcut satıcıları da müşteriye sundukları ürün çeşitlerini azaltıp, daha az ama doğru ürünü sunmak üzere daha fazla uğraşı ve zaman harcamaları konusunda teşvik etmek, satışlara doğrudan yansıyacak bir sonucu doğuracaktır. 

2-     Sadece Popüler Ürünlerin Müşteriye Sunulması:

Satıcıların da e-perakende sistemlerinin de en temel yaklaşımları, çok satan ürünleri daha çok müşteriye göstererek satışların arttırılması şeklindedir. Teknik olarak bu yaklaşım doğru olsa da, genelde çok satan ürünlerin kar marjları düşük ürünlerden oluştuğu gerçeğini göz ardı etmesidir. En çok satan ürünler genelde rekabet dolayısıyla tercih edilen, rakiplerine göre nispeten daha ucuz ya da daha avantajlı olan ama kar marjları düşük olan ürünlerdir. Çalışmada, popüler ürünler yerine daha karlı olan ama daha az tercih edilen ürünlerin müşterilere sunulması ile bu ürünlerin satışlarında % 5,5 artış sağlandığı ortaya koyulmuş. Aynı sistemden hareketle, satış ekiplerine, sadece çok satan ürünleri değil, diğer ürünleri de müşteriye muhakkak sunmalarını sağlamak için yeni teşviklerin ortaya koymak, satışlara doğrudan yansıyacak bir sonucu doğuracaktır.    

3-     Net Satışlar Yerine Satışa Yoğunlaşılması: 

Satıcıların da satış yöneticilerinin de en çok yoğunlaştıkları konu satışlardır. Her ne kadar bu yaklaşım doğru gözükse de ne yazık ki çok temel bir gerçeği göz ardı eder, ürün iadeleri!.. Amerika Perakende Federasyonu, Amerika da 2017 yılında gerçekleşen ürün iadelerinin toplam değerinin 260 milyar dolara ulaştığını açıklamıştır. Dolayısıyla satışları yönettiğini söyleyen her yöneticinin satışlara değil, net satışlara (satışlar – iadeler) yoğunlaşması gerekir. İadeleri azaltabilmenin yolu ise, müşteri beklentilerini doğru yönetmek, müşteri ile doğru iletişi kurmak, ürünü doğru sunmak ve nihayetinde satış koşullarını doğru sunmaktan geçmektedir.

Lütfen satış sistemini gözden geçirin, bu hataları siz veya ekibiniz yapıyor olabilir! 

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş