Ana Sayfa > Yazarlar > Raci Cihan Şener Tüm Raci Cihan Şener Yazıları

Türkiye’de İnovatif Girişimciliğin Büyüme Trendi

Son yıllarda sıklıkla övgü alan ve gündem olan konulardan bir tanesi de inovatif girişimcilik oldu. Ancak bu kavram sadeleştirilip girişimcilik olarak lanse edildi. Ancak girişimcilik yapmak isteyen adaylar bir yatırımcıya gittiğinde, teşvik ya da destek bulmaya çalıştığında ilk karşılarına çıkan soru “Senin fikrini diğerlerinden farklı kılan nedir?” oluyor. Yatırımcı, teşvik ya da destek sunan kurum sonuna kadar haklı, ancak arayışta olan girişimci de kendi açısından haklı. Çünkü inovatif girişimcilik vurgusu o kadar az ki, girişimci doğal olarak desteklerin ve teşviklerin peşine düşüyor, yatırımcının karşısına geçiyor. Farklılaşmaktan ziyade kendinin ne kadar “girişken” olduğunu anlatmaya koyuluyor.

Tabii bu doğal akış içerisinde girişimcinin karşı karşıya aldığı durumun yarattığı bir problem var. İstediği teşviki, desteği veya yatırımı bulamama. Bunun benzeri bir sorun ise yatırımcı tarafında yeterince inovatif olmayan iş fikirlerini dinlemek ve değerlendirmek şeklinde vuku buluyor. Yatırımcı inovatif bir iş fikri yerine çoğunlukla farklılaştırma stratejileri, operasyonel mükemmelliği elde etme ya da odaklanma stratejileri dinlemek zorunda kalıyor.

Peki Türkiye’de inovasyon ekosistemi ne durumda. Öncelikle ekosistem  olması gerekenden aşağıda ya da daha yukarıda değil.  Çok değerli çabalar gösterilmesine karşın sonuca etkimiş mi diye bakmakta fayda var. Yani bu kadar çok yarışmalar, bir çok inovasyon haberi yaptığını iddia eden internet sitesi açmak, her gün yatırımcıların bir yerlerde röportaj vermeleri, linkedin üzerinde inovasyon yoğun paylaşımlar yapmak girişim ekosistemini bir yere taşımadı. Bir noktadan bu konuyu örneklemek gerekirse; son bir kaç yılda patent başvurularında bir artış var. Bu artış önceki yıllara gore katlayarak gittiği için iyi yolda olunduğuna dair bir varsayım da mevcut. İşin aslı dünyada inovasyon ekosistemi göstergeler benzeri şekilde ilerliyor. Yani bir büyüme var ancak trendin sadece takipçisi durumundayız. Dünya da bu konuya yatırım yapan ülkelere bakacak olursa çıkan “ülkemizde çıkan sesin yüksekliğine” karşı doygun bir pazar ve yatırım yaratacak inovatiflikte bir girişim eğrisi çizilemiyor.

Peki Türkiye inovasyon ekosistemini bu seviyeye indirgeyen sebepler neler oldu.

Yerli Vurgusu

Açıkcası yerlisini yapalım derken, bir çok ürünün Türk versiyonunu yapmayı deniyoruz. Farklılaşma, geliştirme, ihtiyacın analizi ve bir içgörü yok. Girişimci tutup hiç bir geliştirme, ekleme ya da farklılaşma yapmadan tutup yatırımcının karşısına bu Amerika’da çalışan bir model diye çıkıyor. Tabii bu durumun önemli sebeplerinden bir tanesi de, yatırımcıların uzun dönem girişimcilere bunun ABD’de çalışan model mi diye sormasıydı. Yani yalnızca girişimlerin inovatif iş fikirleri tasarlamaları yetmiyor. Aynı zamanda yatırımcıların da daha anlamlı ve daha derin bir inovatif girişimcilik değerlendirme becerileri kazanmaları gerekiyor.

Güzellik Yarışmaları

Maalesef ekosistemdeki yatırım süreçleri artık neredeyse güzellik yarışmalarını andırıyor. Hiç bitmeyen bir övgüler matinesi ile yatırımcılar ve girişimciler taçlandırılıyor. Bunca “taçlandırma” sürecinin altını dolduracak bilgi paylaşımı, deneyim paylaşımı ve yol gösterme süreçleri doğmuyor. Varsa yoksa derinliği çok zayıf bir takım motivasyon konuşmalarıyla işler sürdürülüyor.

Etkinlikler

Girişimcilik ekosistemini bu kadar cazip kılan şeylerden biri de girişimcilere sağladığı sahneler ve kürsüler. Hiç bir inovatif ve yaratıcı unsur taşımasa bile bir girişimi ile ekosistemde bir şekilde kendini duyuran kişi bundan sonra tüm etkinliklerin aranan kişisi haline geliyor. Hatta girişimciliğe hiç soyunmamış, teorisini dahi dikkatle incelememiş kişiler inovatif girişimcilik ekosisteminde sahne yarışına giriyorlar. Sonra etkinlik etkinlik koşup nasıl girişimci olunur diye anlatıyorlar. Bu haliyle gittiğimiz bir çok etkinlik bilgiden, deneyimden oldukça uzak oluyor. Hep aynı yüzler ve söyledikler benzer motivasyon cümleleri ile dinliyoruz.

Yatırım, teşvik ve desteklere erişim zorluğu

Son olarakta yatırımlara, desteklere ve teşviklere erişimin zorluğundan bahsedebiliriz

Öncelikle yatırıma erişmek zor. Ayrıca ekosistemde  yatırımlara ulaşmayı öğrenmiş kişiler inovatif girişimcilik yapmasalar dahi her türlü girişimlerine destek, teşvik ya da yatırım bulacak yöntemleri devreye sokabiliyorlar.

Elbette bunun tam tersini de gördükçe aksiyona geçen inovatif kişilerin sayısı da gittikçe azalıyor. Bir şekilde bu ekosistemde söz sahibi kişilerin desteklediği girişimler daha fazla yatırım ve destek buluyor. Kimsenin nasıl olduğunu anlamadığı şekilde satış elde edebiliyorlar. Maalesef son tüketiciye bir ürün ya da hizmet sunmuyorsanız, ekosistemdeki ağır toplardan biri size desteklemediği sürece bir inovatif girişim ile sistemde hayatta kalmak çok zor.

İşte bu sebeple Türkiye’de henüz inovatif girişimcilik değil yalnızca girişimcilik konuşulabilir. İnovatif girişim yapacakların bir kısmı imkanı varsa hemen yurt dışında girişimini kuruyor ve ardına bakmadan gidiyor. Doğası gereği buradaki ekosistem de kopan yaygaranın çıkardığı ses kadar gelişmiyor. Bir ilerleme var ancak bu genel olarak girişimcilik bariyerlerinin gittikçe azalmasından kaynaklanıyor. Henüz dünyadaki trendin önüne geçebilecek bir strateji oluşturabilmiş değiliz.

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş