Ana Sayfa > Yazarlar > Nilgün Yalım Eren Tüm Nilgün Yalım Eren Yazıları

Ufak Şeyleri Dert Etmeyin (6.Bölüm)

 

 

Dr.Richard Carlson (1961-2006)

 

Dr.Richard Carlson, Amerikalı yazar, psikoterapist, ve motivasyon konuşmacısıdır. 1961 doğumlu olan yazarın ilk kitabı 1985 yılında yayınlanmıştır. “Ufak Şeyleri Dert Etmeyin, Hepsi de Ufak Şeylerdir” kitabı 1997 yılında en çok satanlar listesine girmiş ve iki yıl boyunca en çok okunanlar listesinde kalmıştır. 2006 yılında kitap tanıtımı için San Francisco’dan New York’a giderken uçakta hayata veda etmiştir.

 

Bu değerli kitabın özetini bölümler halinde paylaşmaya devam ediyorum:

 

55- Kendinizi İyi Hissettiğiniz Zaman Şükredin

      Kötü Hissettiğiniz Zaman Ilımlı Olun:

 

Dünyanın en mutlu insanı bile her zaman mutlu değildir. Herkesin kötü günleri, sorunları, hayal kırıklıkları olabilir. Mutlu bir insanla mutsuz biri arasındaki fark, birinin ne kadar sıklıkta ve ne denli mutsuz olduğu değildir; mutsuzluk dönemini nasıl karşıladığıdır.

 

Çoğu insan yanlış tepki gösterir ve morali bozuk olduğunda hemen kolları sıvayıp işe koyulur. İşi çok ciddiye alarak neyin ters gittiğini anlamaya çalışır, sonra da moralini düzeltmek için kendini zorlamaya kalkar. Ne var ki bunu yapmak sorunu çözmediği gibi daha da büyütür. Huzurlu insanları gözlemleyecek olursanız, onların iyi günlerinde durumlarına şükrettiklerini görürsünüz. Yaşam boyunca olumlu ve olumsuz duyguların gelip geçtiğini anlamışlardır ve o kadar iyi olmayan bir günün de olacağını bilirler. Mutlu insanlar için bu sorun değildir, yaşam böyledir. Geçici duyguların kaçınılmaz olduğunu kabullenmişlerdir. Kendilerini kötü hissediyorlar diye buna karşı debelenip paniğe kapılmazlar. Bunun da geçeceğini bilirler ve durumu kabul ederler, olumsuz duyguların altında ezilmezler.

 

56- Daha Ilımlı Bir Sürücü Olun:

 

En çok nerede gergin olduğunuzu hissedersiniz? Eğer siz de çoğu insan gibi iseniz sanırım trafikte otomobil kullanmak listenizde üst sıralardadır.  Daha ılımlı bir sürücü olmak için üç geçerli neden vardır:

1-     Direksiyonda agresif olursanız kendinizi ve çevrenizdekileri büyük tehlikelere atarsınız.

2-     Agresif araba sürmek son derece streslidir. Tansiyonunuz yükselir, direksiyona sımsıkı yapışırsınız, gerilirsiniz ve düşünceleriniz kontrolden çıkar.

3-     Gideceğiniz yere varmak için hiçte önemi bir zaman kazanmasınız.

 

Oakland’dan San Jose’ye doğru yol alıyordum. Şeritler arasında zigzaglar çizen, birden hızlanıp ani frenler yapan agresif bir sürücü dikkatimi çekti. Belli ki çok acelesi vardı. Bense kırk millik yol boyunca hep kendi şeridimde kaldım. Müzik dinledim, hayaller kurdum ve yolculuktan büyük bir zevk aldım. Çünkü araç kullanmak bana kendi kendime kalma fırsatı verir. Otoyoldan çıkış yaparken o agresif sürücünün arkamdan geldiğini fark ettim. Hiç farkında bile olmadan San Jose’ye ondan önce varmıştım.

Bu durum ona maalesef stres ve aracını yıpratmak dışında hiçbir şey kazandırmamıştı. Aynı ilke trafik ışığında duracağı belli iken, sizi hızla geçen sürücüler için de geçerlidir. Hız yapmak kimsenin işine yaramaz, üstelik bir de ceza ödersiniz.

 

57- Gevşeyin:

Gevşemek ne demektir? Bugüne dek çok az insan bu sözün gerçekte ne anlama geldiğini düşünmüştür. İnsanların cevabı, daha ileride yapılacak planlanan bir şey olduğu yönündedir. Tatilde, emeklilikte veya her iş bittikten sonra…  Bu da o zamana kadar olan zamanınızı, yani yaşamınızın %95’lik bölümünü stres dolu geçirmeniz demektir.

 

Gevşemeyi, ileri tarihte yapılacak bir şey gibi değil, düzenli olarak yapmanız gereken bir hareket olarak düşünürseniz çok yararlı olur. Rahatlamış insanlar çok başarılı olabilirler, yaratıcıklarını arttırabilirler.  

 

58- İhtiyacı olan Çocuklara Yardım Edin:

 

59- Yaşamı Melodram Olarak Görmeyin:

Çoğu insan hayatını bir melodram olarak görmeye heveslidir. Tıpkı dramatik bir oyunda olduğu gibi, olayları abartır ve ufak şeyleri çok büyütürüz. Yaşamın bizim sandığımız kadar kötü olmadığını unutma eğilimimiz vardır. Unuttuğumuz başka bir şey de olayları büyütenin kendimiz olduğudur.

 

Sakinleşmenin en etkili yollarından biri, hayatın televizyon dizilerindeki melodramlara hiç benzemediğini kendinize hatırlatmaktır. İşlerim çok yoğunlaştığında ve kendimi fazla ciddiye aldığım zamanlar kendime şöyle söylerim: “Bak, yine aynı şeyi yapıyorum. Benim pembe dizim başlıyor.” Hemen her defasında bunu söylemekle ciddiyetim gider ve kendime gülebilecek hale gelirim.

 

60- Kendi Görüşlerinizden Farklı Makale ve Kitaplar Okuyun:

Okuduğunuz hemen her şeyin yaşam hakkında kendi fikirlerinizi ve görüşlerinizi destekleyen şeyler olduğu hiç dikkatinizi çekti mi?

 

Aynı durum televizyon ve radyoda tercih ettiğiniz programlar için de geçerlidir.  

 

Ömrümüzü fikirlerimizin doğruluğunu destekleyen görüşler arayarak geçiririz.  Aslında bu çok üzücüdür, çünkü bizimkinden farklı görüşlerden öğreneceğimiz o kadar çok şey vardır ki… Diğer bir üzücü yanı ise yüreğimizi, aklımızı başka fikirlere kapamanın bizde stres yaratmasıdır. Aklımız kapalı olduğu için, her türlü farklı görüşü bizden uzak tutar.

 

Günde sadece birkaç dakikanızı yaşam görüşünüzden farklı makale ve kitaplar okumaya ayırın. Sımsıkı sarıldığınız inançlarınızı değiştirmeniz gerekmez. Yaptığınız şey sadece zihninizi genişletmek ve yüreğinizi yeni fikirlere açmaktır. Bu yeni açılımla başka fikirleri reddetmenin yarattığı stres azalır. Bunu uygulamak sizi daha ilginç bir insan yapacağı gibi, başkalarının da aslında hiç kötü niyeti olmadığını anlayacak, daha sabırlı ve hoşgörülü olacaksınız. Farklı fikirlerin de mantığını anlayacağınız için daha rahat ve filozofça bir kişilik geliştireceksiniz.

 

61- Aynı anda Birkaç İş Yapmaya Kalkmayın:

Bir gün otoyolda yol alırken, sol şeritte giden bir sürücünün aynı anda traş olduğunu, kahve içtiğini ve gazetesini okuduğunu fark ettim!

 

Aynı anda birkaç şey yapma hatasına ne kadar sık düşeriz. Aynı anda birkaç işi birden yaptığımız zaman kendimizi o ana verebilmemiz mümkün değildir. Bu nedenle, sadece yaptığımız işten alacağımız zevki kaçırmakla kalmayız, o işe yöneltmemiz gereken dikkat dağıldığı için, etkimiz de azalır. Bu konuda en iyi çözüm, bir anda sadece bir iş yapmak amacıyla zaman dilimleri ayırmaktır. İster bulaşık yıkıyor ister telefonda konuşuyor ister araba sürüyor olun, dikkatinizi tek bir şeye odaklayın. Göreceksiniz, yaptığınız iş bulaşık yıkamak, temizlik yapmak gibi sevimsiz görünen bir şey bile olsa bundan zevk alacaksınız ve daha kısa zamanda tamamlanmış olacaksınız.

 

62- Ona Kadar Sayın:

Babam bana ve kardeşlerime kızdığı zaman yüksek sesle ona kadar sayardı. Bu ne yapacağına karar vermeden önce biraz yatışmasına yardımcı olurdu.

 

Ben bu stratejiyi biraz geliştirdim. Bütün yapacağınız şu: Öfkenizin kabarmaya başladığını hissettiğiniz an derin bir soluk alın ve bunu yaparken içinizden bir diye sayın. Sonra soluğunuzu verirken tüm vücudunuzu gevşetin. Bu işlemi en az ona kadar sayarak tekrarlayın. Yaptığınız bu işlem zihin boşaltmak için uygulanan meditasyon egzersizinin hafifletilmiş bir biçimidir. Aynı anda saymak ve soluk almak öyle yatıştırıcı bir etki yapar ki saymanız bittiğinde hala öfkeli kalmanız neredeyse imkansızdır.

 

63- Kendinizi “Fırtınanın Gözünde” Bulunmaya Alıştırın:

Fırtınanın gözü ifadesi ile, fırtına, kasırga, hortum vb. meteorolojik olayların tam ortasında bulunan ve çevresindeki müthiş hareketlilikten soyutlanmış sakin nokta kastedilir. Dört bir yanı şiddetle sarsılırken, merkezin kendisi büyük bir sükûnet içinde kalır. Bir kaosun ortasında bulunduğumuz zamanlarda biz de öyle sakin kalabilsek ne güzel olur.

 

Kendinizi bir insan fırtınasının gözünde olduğunuzu hayal etmek hiç zor değildir.  Biraz sabır ve pratik yapmak yeter. Örneğin, tartışmalı geçeceği beklenen bir toplantıya gitmeden önce kendinize bunun sakin kalabilme denemesi için bir fırsat olduğunu telkin edin. Ilımlı bir tavır sergileyeceğinize kendi kendinize söz verin. Toplantı esnasında soluma taktiğini uygulayın. Dinleme yöntemini devreye sokun. Başkalarının haklı çıkmasına ve üstün gelmesine göz yumun. Önemli olan şudur: Eğer kararlıysanız başarırsınız.

 

Fırtınanın gözünde bulunmakla, kendinizi içinde bulunduğunuz ana daha çok verebildiğinizi fark edecek ve çok keyif alacaksınız.

 

 

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş