Ana Sayfa > Yazarlar > Nilgün Yalım Eren Tüm Nilgün Yalım Eren Yazıları

İlgili fotoğraflar

Olumlu Düşünce, Olumlu Sonuç

Olumlu Düşünce Nedir?

Olumlu düşünce, her vakit ve koşulda yapabilecek iyi bir şeyin olduğuna inanan, insan hayatını pozitif yönde etkileyen bir düşünce tarzıdır. Bugün artık iş, spor ve sanat dünyasında bile pozitif düşünce, beyin gücünü artırıcı bir faktör olarak kabul edilmektedir. Pozitif düşünce günümüzde batı tıbbının da benimsediği sihirli bir kelimedir.

Doğada, evrende her şey karşılıklı etkileşim halindedir. Zihinle beden arasında da böyle bir etkileşim vardır. Zihindeki olumlu düşünceler bedende bir takım olumlu sonuçlar yaratır. Mutlu, huzurlu kısaca pozitif insanların beyninde, Endorfin denilen bir çeşit doğal morfin salgılanır. Bu morfin bildiğimiz morfinden en az yüz kez daha güçlüdür. Kişinin üzüntüsünü, acısını dindirmesine yardımcı olur ve mutluluk verir.

Ayrıca, insanlar ne kadar mutlu ne kadar pozitif olurlarsa ürettikleri Nöropeptip denilen protein zincirleri daha sağlıklı olur ve bağışıklık sistemi daha da güçlenir.

“Kardeşim sen düşünceden ibaretsin, geriye kalan et ve kemiksin
Gül düşünürsün, gülistan olursun, diken düşünürsün dikenlik olursun”
MEVLANA

Nasıl Olumlu Düşünebilirim?

Siz de olumlu düşünme alışkanlığı kazanabilir, dünyayı pozitif bir pencereden seyretmenin sizde uyandıracağı huzura tanık olabilirsiniz. Düşüncelerin inançları şekillendirdiğini, inançların davranışları etkilediğini, davranışların da çevreyle kurulan iletişimin kalitesini belirlediğini düşündüğünüzde, olumlu düşünme alışkanlığı edinmenin ne denli büyük bir öneme sahip olduğunu kavrayabilirsiniz.

Pozitif düşünmeye başlamak için önce istemek, sonra niyet etmek ve karar vermek, daha sonrasında ise alınan kararda ısrarcı olmak gerekir.

Bilinçaltınızı olumlu bir yapıya kavuşturmanın en etkili yolu, önce konuşmalarınızın içinde bulunan ve zararsız gibi görünen olumsuzluk taşıyan çok küçük ifadeleri çıkarıp atmaktır. Kendi kendine devamlı olumlu sözler söyleyip telkinde bulunan insan zamanla bilinçaltının o yönde çalışmasını sağlar.

Umut dolu, daima olumlu ve yapıcı eleştiri yapan, ileriye neşe ve ümitle bakan insanlarla birlikte olmaya gayret edin. Bir insan nasıl düşünürse öyle yaşar. Üzüntü, sağlıksız ve yıkıcı bir zihinsel alışkanlık, bir hastalıktır. Üzüntü parça, parça yok edilir. Bunun için önce küçük şeylere üzülmeyi bırakınız. Konuşmalarınızdan üzüntü ve korku belirten kelimeleri çıkarınız. “Ben yapamam” cümlesi bir hastalık belirtisidir. Ben başarırım, ben yaparım demek sizi motive edecektir. Çünkü istersek yapamayacağımız hiçbir şey yoktur…

“Daha iyi yaşamak istiyorsan, kötü düşüncelerini öldür.”
Sir W. Raleigh

Olumlu Düşünce Gerçekleri

• Beyin Negatifi Kabul Etmez:
Olumlu düşünce hayatımızın yakıtıdır. Beynimizin negatifi kabul etmediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Çünkü bilinçaltımızdaki her şey pozitiftir. “Gözünün önüne zıplayan kırmızı bir top getirme” cümlesini duyduğunuzda aklınıza ne geliyor? Kırmızı bir top, değil mi?

Onun için anne-babalar çocuklarına, öğretmenler öğrencilerine ‘yapma, konuşma, koşma’ derken aslında onların bilinçaltlarına ‘yap, konuş, koş’ emirleri verdiklerini bilmeliler. En doğrusu, Mevlana’nın “Men edilen şeyi yapmayan kimdir?” uyarısını hatırlayıp bunları, ‘sessiz ol, sakin ol’ gibi olumlu ve “ma” eki içermeyen kelimelerle ifade etmektir.

• Affetmek Huzur ve Mutluluk verir:
Affetmek, bir başka insana veya kendinize karşı içinizde duyduğunuz öfkenin yerine sevgiyi koymaktır. Affetmek, öfkenin nefretin, acının, suçlamanın, kendini haklı çıkarma çabasının üzerinizde yarattığı ağırlığı alır.

Her tür kin ve öfke zihni yaralar ve bedenin hasta olmasına sebep olur. Nefret, öfke, eleştiri, serzeniş ve hesaplaşma isteği ve başkalarının eziyetini görme isteği, hepsi canı solgunlaştırır ve insanın sağlığını bozar. Bunun için size yapılan bütün eziyetleri af etmek size yararlı olacaktır. Bir kişiden veya bir pozisyondan nefret ettiğinizde çelikten daha güçlü bir halka ile o kişiye veya o pozisyona bağlanırsınız. Af ve bağışlama, kurtulmak için tek yoldur.

• Korkularınızın Esiri Olmayın:
Korku insanlığın bir numaralı düşmanıdır. Her nesilde en azından birkaç büyük adam, korkunun kendisinden başka korkulacak bir şey olmadığını hatırlatır bizlere. Tüm insanların ortak bir temel korkusu yoktur; tüm korkular sonradan kazanılmıştır. İnsanoğlu kazandığı tüm bu korkuları içindeki sevgi, güç ve sağlam akılla ortadan kaldırabilir.

• Şüphe duymayın, istemeyi öğrenin:
Gerekirse önce umutlu olmayı sonra istemeyi öğrenin. Şüphe içinizdeki yaratıcı gücün ortaya çıkmasını önler. Şüphe duymayın, sadece oluyor deyin ve olacağına inanın, kendinize güvenin.

• Ne Düşünürseniz O Olursunuz:
Birçok kişisel gelişim kitabı, “Düşüncenin Gücü”, “Olumlu Düşünmenin Gücü”, “Olumlu Yaşama”, “Büyük Düşünmenin Büyüsü” gibi isimler taşır ya da bu isimle bölümler içerir. Hayattaki her şey, gerçeğe dönüşmeden önce birisinin zihninde bir düşünce, dilek, ümit veya hayal olarak filizlenmiştir.

Her sanatın, her hünerin aslı, temeli, mayası, hayalden, düşünceden başka nedir ki?
Önce düşünce vardır. Sonra bu düşünce eyleme dönüşür.

• Her problemin olumlu tarafları vardır:
Sorun teşkil eden bir durum, aslında farklı seçenekler sunan ve sizin için daha iyi bir fırsat anlamına gelebilir. Madalyonun iki yüzü vardır.

• Yaşadığınız her problem sizi değiştirecektir.
Yaşanılan olumlu ve olumsuz her deneyim, sizi daha iyiye veya daha kötüye götürebilir. Bu size kalmış. Kesin olan, problemler karşısında değişime uğrayacağımızdır. Bu değişimi hayatımızın bundan sonrası için olumlu bir fırsat olarak kullanmak ise bizim elimizdedir. Örneğin, işinizi kaybettiniz. Hiç bir şey yapmayıp kendiniz için üzülebilirsiniz veya bu konuda bir şey yapma kararı alabilirsiniz. Ref: AVİTA Destek Hizmetleri Psikoloji Bölümü

• İdealist Olun, Cesur Olun:
Biz dünyaya yalnızca yaşamak için değil, bir fark yaratmak için geliyoruz. Diyelim ki vurmak istediğiniz hedef “AY” ama isabet ettiremediniz. Yinede yıldızlardan birini vurabilirsiniz. Eğer bir hayaliniz yoksa hayalinizi gerçekleştirme şansınız olabilir mi? Daha çok düşünün, daha çok risk alın ve daha çok eylemde bulunun. İsminizi başkalarının kalplerine kazıyın, böylece sonsuza kadar yaşarsınız.


Unutmayın,
Dünyanın herhangi bir yerinde
Biri yapabiliyorsa, Siz de yapabilirsiniz,
Yeter ki bir Koçunuz olsun…

Koçluk hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız,
bizi arayabilirsiniz.
CTC Eğitim
0216 373 46 03 - 0533 622 11 01

 

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş