Ana Sayfa > Yazarlar > Nilgün Yalım Eren Tüm Nilgün Yalım Eren Yazıları

İş Arkadaşlığı

“İyi arkadaş, yanında yükses sesle konuşup düşünebileceğin insandır” Emerson

Zamanımızın büyük bir bölümü işyerinde, iş arkadaşlarımızla geçiyor. Bazen sabahlara kadar birlikte çalışıyoruz, bazen farklı görüşleri savunuyoruz, ama yine aynı ofisi paylaşıyor, her gün görüşüyoruz. Bu kadar çok vakit geçirdiğimiz kişilerle olan ilişkilerimiz de hayatımızı ciddi olarak etkiliyor.

Sağlam ve güvenilir arkadaşlık ilişkileri hem bireye hem yapılan işe hem de şirkete büyük katkılar sağlıyor. Ancak, iş arkadaşlarıyla olan ilişkilerde mesafeyi korumak gerekiyor. Ne çok soğuk, uzak ne de çok iç içe samimi ilişkiler kurmak gerekiyor.

İş hayatındaki arkadaşlıkların en önemli özelliği, duygusal yakınlığın ve paylaşımların yardımlaşmayı ve dayanışmayı kolaylaştırması. Danışman Prof. Dr. Acar Baltaş bunun da ekip çalışmasında yüksek performansın ortaya çıkmasını sağladığını söylüyor.

Birçok iş yerinde kaçınılmaz olarak rekabet vardır. İşte, kişilerin olgunluk düzeyleri böyle zamanlarda ortaya çıkar. İş ortamında arkadaş gruplaşmaları belirli kişileri dışarıda bıraktığı için tehlikeli olabilir. Bu konuda yöneticilere önemli görevler düşüyor. Kendisinden daha genç olan çalışanlarına rehberlik ve koçluk yapması ve bu tür olumsuz durumların ortaya çıkmasını önleyici şekilde davranması bekleniyor. (Ref:Zeynep Mengi, www.yenibiris.com)

İş Arkadaşları İle Sorunlar

“Kardeş, dost olmayabilir ama dost, her zaman kardeştir”Benjamin Franklin

Ailelerimizde bile herkesle eşit derecede geçinemeyen ve gergin anlar yaşatan yakınlarımız olabilmektedir. O zaman çok farklı ortamlardan, yaşanmışlıklardan gelen insanlar olarak iş ortamlarında da benzer sorunlarla karşılaşabiliriz.

Onları yönetiyor ya da onlara bağlı çalışıyor, çalışacak olabiliriz. Pek haz etmediğimiz kişiler üstümüz ya da astımız olabilirler. Bu kişilerle aşağıdaki gibi sorunlarla karşılaşabiliriz:

• Hayatı zehir edecek davranışlar sergilemek,
• Kendine, karşındakine ve genel olarak o ortamı paylaşan herkese huzursuzluk yaşatacak reaksiyonlar vermek,
• Depresyona girmek ya da sokmak,
• Mobing,
• Olay çıkarmak,
• Sonunda kaçmak ya da kaçırtmak vb.
İş ortamındaki arkadaşlıklarda en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri, ortamda bulunmayan üçüncü şahıslarla ilgili yapılan sohbetlerdir. Bu sohbetler, büyük çoğunlukla dışarıya taşmakta, kırgınlık, küskünlük, kızgınlık ve hatta nefret yaratarak düşmanca tutumların doğmasına neden olabilmektedir.

“Zor” İş Arkadaşlarıyla Nasıl Başa Çıkılır?

“Arkadaş edinmenin en iyi yolu, bir arkadaş olabilmektir” Emerson

Pek hoşlanmadığınız, haz etmediğiniz kişilerin olduğu ortamlarda çalışmak durumunda iseniz ki böyle bir durumu yaşamayan yoktur, uzmanlardan başa çıkma önerileri aşağıda yer almaktadır:

• Zor denen insanlar genel olarak herkese aynı davranıyorlarsa başa çıkmak daha kolay olacaktır. Çünkü yapıları gereği böyle davranırlar.

• Önce kendi davranışlarınızı gözden geçirin. Problemli olan aslında arkadaşınız mı? Yoksa siz aşırı hassasiyet mi gösteriyorsunuz.

• Sorununuzu sizden tecrübeli ve güvendiğiniz bir arkadaşınız ile paylaşıp görüş alın. Tarafsız bir kişinin görüşleri size yol gösterecektir.

• Sorun yaşadığınız kişi ile özel konuşmayı deneyin. Konuşarak pek çok problemi kolaylıkla çözebilirsiniz. Ancak konuşurken olumlu ifadeler kullanmaya ve onu da dinlemeye gayret edin.

• Zor arkadaşlarınızı değiştirmeye çalışmayın. Onlara sizlere davrandıkları gibi karşılık vermeyin. Onlar sürekli bu şekilde davranmaya alışmışlardır. Siz ise alışık olmadığınız bir tavırla başarıya ulaşamazsınız.

• Zor arkadaşlarınıza karşı davranışlarınızı biraz değiştirerek ve daha profesyonel bir yaklaşımla iş yerinde huzuru bulabilirsiniz. Burada özgüveniniz, kendinize ve işinize olan inancınız size yardımcı olacaktır.

• Uyumsuzlar aslında pek çok arızanın daha iyi olması gereken şeyin açığa çıkmasını sağlar, farklı bakış açısıdır. Bundan yararlanmaya, iyi taraflarını, göremediklerinizi görmeye, odaklanın.

• Zor arkadaşlar ile başa çıkmaya çalışmak stres, sinir ve duyguları yönetmek konusunda eğitici, kişisel gelişim sağlayıcı egzersizlerdir. Güçlendirir.
• Neden zor bir arkadaş olduğunu ya da sevmediğinizi analiz edin. Ön yargılı olabilirsiniz. Duygularınızın kaynağını bulursanız daha rasyonel düşünmeye, başlayabilirsiniz.

• Herkes patronu, üstü, yöneticisi tarafından sevilmek, takdir edilmek ister. O kişiyi sevmeseniz de işini takdir edin. Onu istihdam etmenize neden olan becerisine, katkısına saygı duyun.

• Aynı şey astlar için de geçerli. Sizi o sevmediğiniz patronla, yönetici ile kafanıza silah dayayıp çalıştırmadıklarına göre ya mecburiyetten ya da istediğiniz için oradasınız. Bu durumda ihtiyacınızı karşılayan iş yerinizi temsil ettiği için ona saygı duyun ve davranışlarınızı olumlu yansıtın. Geri dönüşü olumlu olacaktır.

• Kaçmak, uzaklaşmak, mesafe koymak, itmek vb. yerine daha fazla birlikte zaman geçirin. Hoşlanmadığınız insanla farklı açılardan, değişik ortamlarda zaman geçirmek bilmediğiniz yönlerini algılamanıza, insani taraflarını keşfetmenize, hakkında değişik şeyler öğrenmenize yardımcı olur.
Aynı şey karşı taraf için de geçerlidir. O da sizin için görüşlerini, davranışlarını değiştirecektir.

• Daha fazla bilgi, daha çok farkındalık, şefkat, empati demektir. Farkında oldukça karşılıklı olarak daha tutarlı, dengeli davranışların gelişme olasılığı da yükselir. Hiç kimse zannettiğimiz kadar kötü değildir.

• Geçmişte çok hoşlanıp, “favorim” dediğiniz ama şimdi aranızın fena halde bozuk olduğu üstlerinizi, astlarınızı, arkadaşlarınızı ve akrabalarınızı hatırlayın. Bu kişiyle de değişen duygu ve durumlar yaşayabileceğinizi aklınızın bir köşesinde tutun. Gelecekte ne için, ne zaman, nasıl bir arada olacağınızı şimdiden bilemezsiniz. İnsanlar ve koşullar sürekli değişir. Kapıları hep aralık tutmakta daima fayda var diyenler, doğru söylemektedir. (Ref:Özgür fiAHİN)
(Ref:Futurist-Ekonomist Ufuk Tarhan)

Koçluk hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız, 
bizi arayabilirsiniz.
CTC Eğitim 
0216 373 46 03 - 0533 622 11 01 
www.ctcegitim.com

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş