Ana Sayfa > Yazarlar > Nilgün Yalım Eren Tüm Nilgün Yalım Eren Yazıları

Göçmen Kuşlardan Yönetim Dersleri

Günümüzde şirketlerde mevcut yönetim uygulamaları yetersiz kalmakta ve sorunlarla karşılaşılmaktadır. Geleceğin başarılı şirketleri nasıl örgütlenmeli, nasıl yönetilmelidir? Yeni yönetim yetenekleri neleri kapsamalıdır? 

Bu ve benzeri sorularınızın cevabını çok uzaklarda aramayın. Gökyüzüne bakmanız yeterli olacaktır…

Ağustos ve Eylül aylarında Çamlıca tepesi ile Sarıyer sırtlarında sabah saatlerinde İstanbul semalarını sürekli kontrol edin. Binlerce leyleğin görkemli bir ahenk içinde boğazın üstünden süzülüşüne tanık olabilirsiniz.

Daha sıcak bölgelere doğru yapılan bu inanılmaz göç serüveni yılda iki kez tekrarlanıyor ve muhteşem bir organizasyonla gerçekleştiriliyor…

Kuşlar uzun göçlerde tek başlarına değil, sürü halinde uçmayı tercih ediyorlar. Genellikle leylek, pelikan, gök güvercini, yaban kazları, yaban ördeği, kırlangıç ile doğan, atmaca ve kartal gibi yırtıcı kuşlar göç ediyor. Dünyada 500 milyar, Avrupa ve Türkiye üzerinden de 5 milyar göçmen kuşun uçtuğu tahmin ediliyor.

Kuşların göç etmesi birçok soruyu aklımıza getirmektedir. Örneğin; uzun mesafeli bu göçlerde hayvanlarda herhangi bir koruma ve yanlarında yardımcı hiçbir şey yoktur. Göç olayında kuşlar, örnek alınması gereken bir performans sergilemektedir.

Gelin hep birlikte bu muhteşem organizasyona bir göz atalım:

Planlama

Göçmen kuşları göçe birlikte başlarlar ve sürüler oluştururlar. Sürü oluşturma, düşmanlara karşı bir caydırıcılık sağladığı gibi uçuş esnasında sürüye güç, hız ve enerji avantajı da sağlar. Bir arada yaşamasalar bile göç zamanları geldiğinde bir bölgede toplanırlar. Böylece kuşlar mükemmel zamanlama ile birlikte göç hareketine başlayabilirler.

Göçmen kuşların irili ufaklı yapıları onların uçuş stratejilerini de doğrudan etkileyen bir faktördür. Örneğin bir sığırcık ile turnayı ele alalım. Sığırcıklar kendilerinden çok daha geniş kanat yapısına sahip olan turnalara göre daha fazla kanat çırpmak zorundalar. Bu nedenle daha fazla enerji harcamaları gerekli olduğu için, göç yaklaştığında vücutlarında bol, bol yağ biriktirirler. Göç başladığında hiç durmadan uçabilecek kadar enerjileri vardır, sadece dinlenmek için mola verirler. Turnalar ise hava akımlarından yararlanarak daha ağır vücutlarını yorulmadan taşıyabilmek için sık, sık süzülerek uçmayı tercih ederler.

Göçmen kuşların uzun ve yorucu bir göç yolculuğuna çıkmadan önce bir araya gelmeleri, ortak hedeflere ulaşmak ve varlıklarını sürdürebilmek için aralarında görev dağılımı yapmaları, nasıl uçacaklarını belirlemeleri çok ilgi çekici bir örnek oluşturmaktadır.

Uyum

Uzun süren bu yolculuğun başarılı olabilmesi kuşların toplu halde uçmalarına bağlı bulunmaktadır. Öyle ki sürüye katılmayan bir kuş tek başına uçarak bu yolculuğu asla tamamlayamaz. Bu nedenle göçmen kuşlar sürüsüne katılan yeni bir kuş çoğunluğa hemen uyum sağlamakta, kurallara uymakta ve aykırı hareketler yapmamaktadır.

Takım Çalışması

Göç eden büyük kanatlı kuşları görme imkanınız oldu ise, “V” şeklinde uçtuklarını fark etmişsinizdir.

Bu şekilde uçan her kuş, kanat çırptığında arkasındaki kuş için onu kaldıran bir hava akımı oluşturur. “V” şeklindeki bu formda uçan kuş grubu, birbirlerinin kanat çırpışlarındaki hava akımını kullanarak, uçuş menzillerini yüzde 70 oranında uzatırlar. Yani tek başına gidebilecekleri maksimum yolu, grup halinde neredeyse ikiye katlarlar. Bu uçuş düzeninin bir diğer önemli avantajı da tüm kuşların en öndeki lider kuşu görebilmesidir.

Kuşlar “V” şeklindeki uçuş ile hareket ederlerken, en öndeki kuşlar havanın kendilerine karşı oluşturduğu direnci arkadan gelen kuşlar için daha aza indirirler. Öndeki kuş kanadını çırptığında, kanadının ucunda bir hava boşluğu, yani bir girdap oluşur. Arkadaki kuş buraya yükselen havayı kanatlarının altında bularak ve daha az enerji sarf ederek yüksekliğini muhafaza eder. Bu kuşun hareketinden de bir arkadaki kuş faydalanır. Bu şekilde enerji tasarrufu sağlayan sürü halindeki kuşlar daha hızlı uçarlar.

Dayanışma

Enerji tasarrufu amacıyla yapılan bu “V” teknik uçuş aynı zamanda canlılar arasındaki fedakarlığın ve yardımlaşmanın en güzel örneklerinden birini de sunmaktadır. Çünkü kuşlar, bu şekilde uçuşun tek avantajsız yeri olan ön kısma sakat ya da güçsüz olan kuşları getirmemekte, bu şekilde onların güç kazanmasına yardımcı olmaktadırlar.

Sürü halinde uçan kuşlar bu şekilde binlerce kilometrelik zorlu yolculuklarda diğerlerinin enerji tasarrufu yapmasına imkan tanırlar.

Liderlik

Eğer havada bu tür bir “V” oluşumu yakalarsanız, kuşların yerlerini sürekli değiştirdiğine de tanık olursunuz. Başta giden “V” lideri hiç bir hava akımından yararlanamadığı için diğer kuşlara göre daha çabuk yorulur. Bu nedenle yorulduğunda en arkaya geçer ve hemen arkasındaki kuş lider konumunu alır. Yorulan lider kuş tekrar en ön sıraya geri dönene kadar hızı düştüğünden daha az enerji harcayarak güç toplar.

Kuşların yer değişimi bu şekilde tüm uçuş süresince devam eder. Böylece hem bütün kuşlar sırayla lider olurlar, hem de kuşların her biri grubun her noktasında yer almış olur. Sürü halinde uçan kuşlar binlerce kilometrelik zorlu yolculuklarda diğerlerinin enerji tasarrufu yapmasına imkan tanırlar. Bu şekilde uçan her kuş, uçuş avantajını eşit miktarda kullanarak aynı miktarda enerji harcar.

Kuşların “V” şekli oluşturarak hiç itiraz etmeden, sürünün düzenini bozmadan, daima birbirlerini düşünerek hareket etmesi başarılarındaki en büyük etkendir. Bu mucizevi duruma uçuşa yeni katılmış genç kuşlar bile hemen adapte olarak yolculuğun başarıya ulaşması için görev alırlar.

Saygı

Sürüler halinde göç eden kuşlar kendi aralarında uygun mesafeler bırakarak uçmak zorundadır. Öte yandan, uçuş sırasında kuşlar birbirlerine fazla yaklaşırlarsa o da sakıncalı olmaktadır. Bu durumda kuşlar dengelerini kaybetmekte ve düşmektedir. Kuşlar birbirlerinden uzakta uçarlarsa, o zaman da, uçmalarına yardımcı olacak öndeki kuşların yarattığı hava akımlarından yararlanamamaktadır. Birbirlerini rahatsız etmeden en uygun mesafeyi koruyarak uçmaktadırlar. Ayrıca işbölümüne uymakta ve liderlerinin arkasında yer almaktadırlar.

Geri Bildirim

Lider kuş yorulup hızlarının azalmasına neden olduğunu fark etmezse, kuşlar dayanışmayla bu problemin de üstesinden gelirler. Uçuş hızı yavaşladığında arkadaki kuşlar bağırarak öndeki liderlerini uyarırlar.

Yardımlaşma

Böylesine kalabalık bir göçmen kuşlar grubunda hastalananlar, yaralananlar da olabilir. Kuşların güzel bir geleneği vardır. Sürüdeki bir kuş hastalanırsa veya bir avcı tarafından vurulur da uçamayacak hale gelirse... Düşen kuşa yardım etmek üzere iki kuş sürüden ayrılır ve korumak için yanına giderler. Tekrar uçabilene kadar -veya ölümüne kadar- onunla beraber kalırlar. Sonra bir başka bir sürüye katılıp kendi gruplarına ulaşıncaya kadar onlarla beraber uçarlar. Hiç bir kuş sürüsü, kendilerine bu şekilde katılmak isteyen kuşları asla reddetmez.

Sinerji

Kuşlar, bu güç birliğini “V” şeklinde uçarak sağlarlar. Her kuş, yanındaki ile en yakın mesafeyi korurken, aynı hızda uçar. Bununla birlikte kuşlar, liderlerini durumsal olarak değiştirirler. Güç birliği yaparlar. Doğada , “birlikte”, “aynı anda”, “korunarak”, “hedefli” ve “sinerji” içinde hareket etmenin en güzel örneğini teşkil ederler.

• Tüm organizasyonlar, isterlerse göçmen kuşlar gibi “V” biçimini alabilir, birbirlerinden ayrılmadan “en verimli” biçimde var olabilir, hedeflerine ulaşabilir, içte ve dışta tüm zorluklarla mücadele edebilir.

Unutmayın,
Dünyanın herhangi bir yerinde 
Biri yapabiliyorsa,
Siz de yapabilirsiniz,
Yeter ki bir Koçunuz olsun…

Koçluk hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız, 
SUBCONTURKEY okuyucularına özel 
ücretsiz tanıtım sunumu yapmamız için 
bizi arayabilirsiniz.
CTC Eğitim 
0216 373 46 03 - 0533 622 11 01 
www.ctcegitim.com

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş