Ana Sayfa > Yazarlar > Nilgün Yalım Eren Tüm Nilgün Yalım Eren Yazıları

Bireysel Vizyon Sahibi misiniz?

“Nereye gideceğini bilmeyen bir gemi için, hiçbir rüzgardan fayda yoktur.”Montaigne

Bireysel Vizyon Nedir?
Vizyon kısaca "Gelecek Resmi" olarak adlandırılabilir.

Vizyon kendinizi gelecekte gördüğünüz yerdir.
Vizyon sahibi olmak ise, gelecekle ilgili net bir resme sahip olmaktır.
Vizyon Bireysel Stratejik Planlamanın da çok önemli bir aracıdır.
Vizyon, bugünden geleceğe doğru baktığımızda, mevcut şartlardan bağımsız olarak, bulunmak istediğimiz yerdir. Vizyonu size çıkması muhtemel bir piyangoya bağlıyorsanız, sadece istemekle yetiniyorsanız ya da kısaca işinizi şansa bırakıyorsanız bu bir “hayal”den öteye gidemez. Ancak, güçlü yönlerinizi ve yeteneklerinizi kullanarak başarabileceğinize inanıyorsanız ve çaba göstermeye hazırsanız bu gerçek bir “vizyon” olur.

Bireysel vizyonunuzdan sonra, iş ve yaşam hedeflerinizi de belirlemeniz büyük önem taşımaktadır. Bu durumda iş yaşamınıza ilişkin hedefleriniz de kariyer hedeflerinizi oluşturacaktır. Tüm hedefleriniz, bireysel vizyonunuz ile uyumlu olmalıdır. 

Vizyon kavramı bireysel olarak çok erken yaşlarda başlamalı ve özellikle öğrencilere uzmanlar aracılığı ile aktarılmalıdır. Böylelikle sağlıklı nesillerin ve sağlıklı bir toplumun temelleri atılabilir.

Fakat hayatta her şey sürekli değişim halindedir. Sizin hayata bakışınız da zaman içerisinde değişiklik göstereceğinden, bireysel vizyonunuzu da sık olmamak şartı ile önemli durumlarda gözden geçirebilirsiniz. Ancak bunun için sistematik olarak vizyon üzerinde düşünmeniz, unutmamanız gerekmektedir.
 
Bireysel Vizyon ve Misyon Felsefesi

“Başarı hazırlığa bağlıdır ve hazırlık olmadan başarısızlıkların ortaya çıkması kesindir.”                                                                                              Konfüçyus

 Emeklilik dönemine geldiğinizde neler yapmış olmak isterdiniz?

İnsanların sizinle ilgili neler düşünmelerini isterdiniz? Sizi, nasıl eş, anne, baba, evlat, akraba, dost, iş arkadaşı, meslektaş, vatandaş vb. olarak tanımlamalarını isterdiniz? Bu soruların cevapları sizi bireysel vizyon kavramına götürür.

Yaşam felsefesi ile bireysel vizyon yakından ilişkilidir. Yaşam felsefemiz, sahip olduğumuz ve bizi biz yapan değerlerimiz, bugünkü düşünce biçimimiz olarak bireysel vizyonumuzun belirlenmesinde önemli bir rol oynar. Buna karşın bireysel vizyonumuzu belirlemek için yaptığımız çalışmalar da yaşam felsefemizi etkileyebilir. Sonuç olarak “bireysel vizyon”u olmayan bireylerin sağlıklı yaşam ve kariyer hedefleri belirlemesi de çok güçtür.

Bireysel misyon ise bir insanın varoluş amacının ifadesidir, belirlediği vizyona ulaşmak için yapması gereken görevleridir.

Vizyon sadece 1 cümledir, fakat öyle bir cümledir ki, tüm soruların yanıtları içerisinde yer alır. Sizi anlatır, size yol gösterir, yarın güçlüklerle karşılaştığınızda size güç veren, nerede olduğunuzu ve nereye gideceğinizi gösteren bir pusula olur.

 

Bireysel Vizyon Neye Yarar?

 • Bireysel vizyon, hayatınız boyunca size yol gösterecek bir rehber olur. Alacağınız önemli kararlarda size ışık tutar.
 • Güçlü toplumlar ve güçlü şirketler, bireylerin güçlü vizyonları sayesinde kendi vizyonlarını da kolaylıkla gerçekleştirebilir.
 • Bireysel vizyonunuz ilke ve değerlerinizin farkına varmanızı sağlar.  
 • Size sadece ne olmak istediğinizi değil, bunu nasıl gerçekleştireceğinizi de gösterir,
 • Bireysel vizyonunuz yaşam felsefeniz ile de yakından ilişkilidir. Eğer bir vizyonunuz yok ise, ulaşılabilecek hedefleriniz de yok demektir.
 • Fark yaratmanızı sağlar,
 • Yaşama heyecanı verir,
 • Huzurlu ve mutlu bireyler olmanıza yardımcı olur,
 • İş ve yaşam dengenizi kurmanızı sağlar,
 • Düşlenen bir geleceği tasarlayabilmenizi ve planlayabilmenizi sağlar.
 • Vizyonu ve hedefleri olan bir kişi başarıya daha çabuk ulaşır.
 • Vizyon aynı zamanda başarılı olup olmadığınızı karşılaştırabileceğiniz bir referanstır. 

Bireysel vizyon sahibi olmak

“Hayal edebilirseniz yapabilirsiniz. Her şeyin bir fare ile başladığını hiç aklınızdan çıkarmayın.”

 Walt Disney

Aklınıza şöyle bir soru gelebilir…

“Krizler ve dış etkenler gelecekte olmak istediğim yere ulaşmamda bana engel olmayacak mı?”

Bunlar aslında "benim geleceğim bana değil, benim dışımdaki başka şeylere bağlı” anlayışının, "kaderci yaklaşımın" ve içinizdeki olumsuz sesin yansıması olan sorulardır.                            

İçinizdeki negatif ses size “sakın kıpırdama, güven içinde kal, mevcut şartlarını koru, geleceğini düşünme, risk alma, kendini boşuna yorma” der.

Olumlu ses ise “ihtiyacın olan tüm kaynaklara sahipsin, geleceğin senin ellerinde, pes etme, çalış” der.

Gelecek ile ilgili resminiz ne kadar net ve siz ne kadar kararlı olursanız, içinizdeki olumlu ses, vizyonunuza ulaşabilmeniz için sizi o kadar motive eder.

Olumsuz duyguların egemenliğine girer ve olduğunuz yerde kalırsanız, isteklerinizin gerçekleşmesi sizin dışınızdaki etkenlere bağlı olacaktır. Bu da sizi 'Kader Kurbanı' olarak, başkalarının geleceğinin bir parçası yapar. 

“Kendi geleceğini planlamayanlar, başkalarının planlarının bir parçası olurlar.”

A. Robbins

“Vizyon sahibi olmak, gelecekle ilgili net bir tabloya sahip olmaktır” demiştik.

Nasıl bir gelecek istediğinizi belirlediğiniz andan itibaren, algıda seçicilik başlar. Düşündüğünüz geleceğe ulaşmak için gereken kaynaklar harekete geçer ve sizi istediğiniz geleceğe doğru yöneltir. Bir araba almaya karar verdiğiniz andan itibaren o marka arabadan trafikte ne kadar çok olduğunu görmeye başlamanız gibi…

Algıda seçicilik, size gelecekle ilgili kaynakları görme ve değerlendirme konusunda da fırsatlar sunmaya başlayacaktır. Bir vizyonun yoksa, fırsatlar ve kaynaklar siz onları fark etmeden geçip gidecektir.

İçinizdeki negatif sese asla kapılmayın. İş ve yaşamınızın liderliğini elinize alın. Gelecek ile ilgili net resimler, tablolar oluşturabilmek için kendinizi ve geleceğinizi düşünmeye zaman ayırın. 

Dünyanın herhangi bir yerinde

Biri yapabiliyorsa,

Siz de yapabilirsiniz,

Yeter ki bir Koçunuz olsun…

Bu konu ile ilgili detaylı bilgi almak istiyorsanız, 

SUBCONTURKEY ve SEKTOREL.COM okuyucularına özel

tanıtım sunumu yapmamız için bizi arayabilirsiniz.

CTC Eğitim 0216 373 46 03  - 0530 582 10 01 

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş