Ana Sayfa > Yazarlar > Nilgün Yalım Eren Tüm Nilgün Yalım Eren Yazıları

Asrın Vebası “Narsisizm”

Narsisizm Nedir?

Kişinin kendi bedensel ve ruhsal benliğine karşı duyduğu hayranlık ve bağlılıktır. (narsistlik) Doğru yazılışı (narsius + izm = narsisizm) dir.

Narkissos adli mitolojik kişilikten etkilenerek narsisizm terimini kullanan ilk kişi Sigmund Freud’tur. Bu efsanenin kökeni mitolojik karakter Narkissos'tan gelir. Efsaneye göre suda yansımasını gören Narkissos, kendine hayran olur. Uzun süre kendi yansımasını seyreder. Bu yansımasına sarılmak isteyen Narkissos, o anda suya düşer ve boğulur.

Narsistler diğer insanları düşünmeden sadece kendilerini ön planda tutmaya ve her şeyi istedikleri gibi yönlendirmek için başkalarından yararlanmaya çalışırlar. Genelde hiçbir şeyden tatmin olmazlar. Maalesef, günümüzün rekabetçi ortamında, kendini çok değerli, diğerlerini ise kendine hizmet etmek üzere dünyaya gelmiş olarak gören insanların sayısı hızla artmaktadır.

“İşini beğen, aşını beğen, eşini beğen, ama kendini beğenme.”  Hz.Mevlana 

Narsist Kişilik Özellikleri:

Aslında insanların yaratılışında olan kendini beğenme ve güzel görünme içgüdüsü belli bir dereceye kadar normal kabul edilebilir. Ancak bu duygunun aşırı yaşanması hem söz konusu kişiye hem de çevresine zarar verici boyutlara gelebilir. Kısa vadede faydalı olan narsisizm ilk izlenimde harika görülebilir. İş görüşmeleri çok iyi geçer ve terfi ihtimalleri de daha yüksektir. Ancak bu durum, uzun vadede dezavantaja dönüşür. Güven duyulmayan, sevilmeyen, ilişkide bir an evvel kurtulmak istenen insanlara dönüşürler ve kötü yönetici olarak adlandırılırlar.

İlk insandan itibaren var olan narsisizm maalesef son yıllarda hızla artma eğilimindedir. Bilhassa kapitalizm, yüksek teknolojinin hayatımıza girmesi, tüketim çılgınlığı, reklamlar ve rekabet ortamı insanları narsist bir kişiliğe doğru sürüklemektedir. Özel hayatların sosyal medyada paylaşılması, selfie çılgınlığı tanık olduğumuz tipik narsisizm durumlarıdır.

Narsisizmin etkisinde olanlar:

 • “Bencil” ve "Ben" merkezcidir. Kişisel egoları ön plandadır.

 • İlgi ve övgüyle beslenirler. Sadece onları destekleyen ve alkışlıyanları yanlarında tutarlar.

 • Kendi amaçları uğruna başkalarını kullanır ve sonra bir kenara atarlar.

 • Gereğinden fazla ukalalık gösterirler,

 • Sizi dikkatlice dinlemezler, söylediklerinizle ilgilenmezler ve göz teması kurmaktan çekinirler,

 • Başarılarıyla övünmeyi çok severler,

 • Görünümlerine önem verirler ve statü simgesi olan maddi varlıklara değer verirler,

 • Bir sorununuzdan bahsettiğinizde sizi dinlemezler, kendi sorunlarını dile getirirler,

 • Kimseyi beğenmezler, mutlaka bir kusur bulurlar,

 • Bir şeyi beğendirmek çok zordur. Her zaman eleştirecek bir şey bulurlar ve en sevdikleri insanları bile üzerler,

 • Kuralların bir önemi yoktur. Önemli olan sadece kendi kurallarıdır,

 • Kendi doğruları, her zaman en doğrudur,

 • Eleştiriyi sevmezler ve eleştirildiklerinde kırıcı şekilde karşılık verirler,

 • Sorumluluk almaktan kaçınırlar, bu yüzden hep kendileri haklı ve siz ne yaparsanız yapın her zaman suçlusunuzdur,

 • Çabuk öfkelenirler,

 • Yeni şeyler öğrenmeye ve kendilerini geliştirmeye sıcak bakmazlar,

 • Kendilerini nasıl özel görüyorlarsa arkadaş çevrelerini de öyle görürler. Asla sıradan insanlarla vakit geçirmezler,

 • Empati duygusundan yoksundurlar,

 • Başarılı olmaya aşırı odaklanırken başarısızlığa karşı aşırı hassastırlar,

 • Herkesten biraz daha farklı, özel, üstün, önemli bir kişi olduklarını düşünürler.

 • Övüldüklerinde kendilerini çok iyi hissederken, eleştirildiklerinde rahatsız hissederler, incinirler, öfkelenirler.

 • Yaptıkları için en iyisini yapmak isterler, en iyi okul, en iyi iş peşinde koşarlar. En iyi eğitimleri almalı, en iyi iş yerine sahip olmalıdırlar.

 • Toplum içinde farklı formlarda görülebilirler. Mağdur ve mazlum duygulardan beslenen narsistik kişilere de rastlanmaktadır. En zorda olan, en kötü olayların onun başına geldiği, en hastalıklı, en kadersiz, en mutsuz olan kişilerdir. Bu kadar sıkıntıya iyi dayanıyor, yine de ayakta duruyor gibi duyguları karşıdaki kişiye hissettirirler ve bununla beslenirler. 1

“Kibir ve inat, bir kişinin kendini önce mükemmel görmesini

sonra da sonunu oluşturur.”        Tolstoy 

Narsisizmin Sosyal Boyutu:

Amerikalı akademisyenler Dr. Jean M. Twenge ve Dr. W. Keith Campbell tarafından yazılmış olan “Asrın Vebası “Narsisizm İlleti”” adlı kitapta Amerikan toplumunda narsisizm konusu detaylı olarak ele alınmıştır.  Ancak bu konu sadece Amerikan toplumunu değil tüm toplumları da olumsuz etkilemektedir.

Bu kitapta yer alan bazı önemli bölümler:
"Bugün Amerika'da çok sayıda insan başkalarının ihtiyaçlarına ilgisiz ya da daha beteri, başkalarının ihtiyaçlarının kendilerininki kadar önemli olmadığını düşünüyor. Bu ruh haline hak iddia etme psikolojisi diyoruz. Hak iddia etme; kişinin özel muamele, başarı ve daha fazla şey hak ettiğine dair duyduğu inançtır." (S. 319)

"Narsistler genellikle ne pahasına olursa olsun başarma girişimlerinde ekip arkadaşlarından faydalanırlar. Başkasını "harcamak" pahasına ilerleyen ve kurumun başarısını tehlikeye atan bu kişilere "zafer oburları", "yağcılar" ya da "kalleşler" deniyor. Narsistler bir grup çalışmasında başkalarıyla birlikte çalıştıklarında, grubun başarını kendine mal eder ve çok yakın bir arkadaşlık ilişkileri olsa bile, başarısızlıkları için çalışma arkadaşlarını suçlarlar. Bu kendine hizmet eden yaklaşım, narsistin patronunun gözüne girmesini sağlayabilir ama iş arkadaşlarıyla ilişkilerini yok eder." (S. 330) 

"Hak iddiasıyla mücadelenin en iyi yollarından biri, sahip olduklarınıza şükretmektir. Çok ilginç bir araştırmada katılımcılardan on hafta boyunca, haftada bir kez, şükrettikleri şeyleri liste halinde yazmaları istendi. Bu görevi yerine getirmeyenlere kıyasla, şükrettikleri şeyleri düşünenler daha büyük bir mutluluk hissettiler, sağlık durumları daha iyi oldu ve daha çok egzersiz yaptılar. Ayrıca başkalarına karşı duygusal yönden daha destekleyiciydiler. Şükran hak iddiasının zıddıdır. Layık olduğunuz halde sahip olmadıklarınıza değil, elinizde olanları düşünürsünüz." S.332

"Gençler, özellikle de zengin ailelerin çocukları, alçak gönüllülüğü, sevecenliği, iş ve maaş arasındaki ilişkiyi ve paranın değerini öğrenmeleri için zor işlerde çalışmaya teşvik edilmeliler. Bu tür işler gençlere, bu işleri meslek olarak yapan kişilere karşı belirsiz bir üstünlük duygusundan çok, bir yakınlık hissetmeyi öğretir." (S. 335)  2

Aile terbiyesinde ve eğitim sisteminde, sen mükemmelsin, her şeyin en iyisine layıksın, özelsin, istediğin her şeye ulaşabilirsin şeklinde mesajlar narsisizme yol açmaktadır. Yapılan bir araştırmaya göre en narsist ünlüler televizyon yıldızları. Sıradan insanın kendisini göstermesine imkan sağlayan reality şovlar, evlilik ve yetenek programları daha çok narsist insanlara yer vermektedir. Bu programların ilgi görmesi için narsist kişiler tercih edilmekte, ekranda sürekli bu kişilerin boy göstermesi narsist kültürü körüklemektedir. 3

Sonuçta ortada böyle bir gerçek var ise bununla yüzleşmemiz gerekmektedir. Mükemmelliğin ve benzersizliğin peşinden koşmak yerine aslında hepimizin birbirimize ne kadar benzediğimizin altını çizmek büyük önem arz etmektedir. Bu kültüre teslim olmamalı, hoşgörü, saygı, anlayış, sabır ve edep gibi değerlerimizi ön plana çıkarmaya çalışmalıyız.

Kaynaklar:

1 http://onedio.com/haber/karsinizda

2 Dr.Jean M. Twenge ve Dr. W. Keith Campbell, Asrın Vebası Narsisizm İlleti, Kaknüs y.,2010

2 http://ismailyenigul.blogspot.com.tr)

3 http://www.yenisafak.com/yazarlar/semakarabiyik

 

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş