Ana Sayfa > Yazarlar > Nilgün Yalım Eren Tüm Nilgün Yalım Eren Yazıları

Alzheimer ve Beyin Jimnastiği

Alzheimer Nedir?

Alzheimer, tam bilinmeyen nedenlerle sağlıklı beyin dokusunun bozulmasıdır. Kişiyi yavaşça yakın çevresinden, sonra kendinden uzaklaştıran, bir süre sonra da mevcut yaşamla ilgili anıların teker teker silikleştiği, en sonunda insanın kendini dahi tanımakta güçlük çektiği nörolojik bir hastalık türüdür.

Şu anda, dünya genelinde 40 milyona yakın Alzheimer hastası bulunmaktadır. 2050 yılında bu sayının 115 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir. Türkiye'de ise halen 600 bin ile 1 milyon arası hasta bulunduğuna ait bir tahmin yürütülürken, 2050 yılında Türkiye’nin dünyada en fazla Alzheimer hastasına sahip 4. ülke olacağı düşünülmektedir. (Ref: http://alzheimerhastaligi.org)

Alzheimer, sadece bir kişinin hastalığı değildir. Bakıcılar arasında depresif hâller, tükenmişlik belirtileri, fiziksel rahatsızlıklar gözlemlenmektedir. Ayrıca hastalık büyük ekonomik sorunları da beraberinde getirmektedir. Amerikan Alzheimer Birliği’ne göre hastalığın Amerika’daki bakım maliyetinin 2 trilyon doları aşması beklenmektedir.

Alzheimer’dan Korunma:

Dünya Alzheimer Birliği, “Hastalığı tedavi edemeyiz, tamamen ortadan kaldıramayız” yaklaşımını 2014 yılında “Alzheimer hastalığındaki risk faktörlerini önleyebilir miyiz?” şeklinde değiştirdi ve çalışmalarını bu yöne çevirdi. Bu yaklaşımla hastalıkla ilgili pek çok gelişme kaydedildi. Bunlar:

 • Akdeniz diyetine sadık kalınmalıdır. Az miktarda kırmızı et; çok miktarda tam tahıl, meyve, sebze ve balığı tercih edilmelidir. Balık “DHA” içerir. Bu bir omega-3 yağ asididir. Beyinde beta–amiloid plaklarını azaltır. Zeytinyağında ise “oleocanthal” isimli bir bileşik vardır. Bu bileşik beyindeki toksik plakların oluşmasını önler.
 • Kahvenin beyinde koruyucu etki oluşturduğuna ait yayınlar artmıştır. Yeşil çay da oldukça faydalıdır. Ceviz, fındık ve badem türü kuru yemişler de yenmelidir.
 • Zerdeçal olarak da bilinen hint safranına sofrada yer verilmelidir. Bu baharatta bulunan bir maddenin Alzheimer hastalığı esnasında beyinde görülen plakların miktarını azalttığına dair kanıtlar mevcuttur.
 • Alzheimer hastalığından korunmada egzersiz bütün önlemlerin başında gelir. Egzersiz beyne kan sağlayan küçük damarların sayısını arttırır ve sinir hücreleri arasındaki bağlantıları güçlendirir. Düzenli egzersizler ayrıca bellek ve öğrenmede önemli olan “Sinir Büyüme Faktörü” denilen bir maddeyi de artırmaktadır. American Health Assistance Foundation’ın (AHAF) 65 yaş üstü 1.700 kişi üzerinde altı yıl boyunca gerçekleştirdiği çalışmada, haftalık en az üç kez 15-20 dakika fiziksel aktivite yapanların daha az aktivitede bulunanlara nazaran hastalığa %40 oranında daha az yakalandığı ortaya çıkmıştır.

Alzheimer’a Karşı Beyin jimnastiği:

Beyin, tembelliği ve monotonluğu sevmez. Tıpkı vücudumuzu çalıştırmak için yaptığımız egzersizler gibi sürekli okuyarak, problemler çözerek, yeni stratejiler geliştirerek beyin hücrelerinin çalışmasını teşvik etmemiz gerekir. Beyin ne kadar farklı konularla meşgul olursa o kadar çok beyin hücresi aktif hale geçerek beynin fit kalması sağlanmış olur. Bulmaca çözmek, matematik problemi çözmek, yabancı dil konuşmak, yeni bir yabancı dil öğrenmek, hatta satranç oynamak bile bir beyin jimnastiğidir. Beyin jimnastiğinin Alzheimer’ın ilerlemesini yavaşlattığını gösteren birçok araştırma bulunmaktadır.

Çağımızın vebası olan bu hastalığa yakalanmamak için,

 • Yeni bir şeyler öğrenmeliyiz,
 • Sürekli okumalıyız,
 • Bir müzik aleti çalmayı öğrenmeliyiz,
 • Bir yabancı dil öğrenmeliyiz,
 • Yeni bir hobi edinmeliyiz,
 • Günlük işleri diğer elle yapmaya çalışabiliriz. (Örneğin sağ el yerine sol eli kullanmak)
 • Diyabetten korunmalıyız,
 • Kan şekerimizi kontrol altında tutmalıyız,
 • Tansiyona dikkat etmeliyiz,
 • Kilomuza dikkat etmeliyiz,
 • Yalnızlığı tercih etmemeliyiz, sosyal olmalıyız.

Hepsi efektif(verimli) olmamakla birlikte yüzlerce hatta binlerce beyin jimnastiği yöntemi bulunmaktadır. Bu araştırmalardan birkaç örnek:

Kelime oyunları, bulmaca ve pratik faaliyetler: Bangor üniversitesi tarafından 718 demans hastası ile yapılan ve The Cochrane Library dergisinde yayınlanan 15 farklı araştırma, günde 45 dakikalık beyin jimnastiği, örneğin kelime oyunu, bulmaca çözme, tarife göre pasta yapmak, bahçede çalışmak gibi aktivitelerin, hastaların bilişsel yeteneklerini şaşırtıcı bir şekilde arttırdığını gösteriyor. (Ref: Prof.Dr.Engin EKER,Alzheimer Vakfı Başkanı, 8.10.2017,http://www.diyanetdergi.com)

Yabancı Dil Öğrenmek Alzheimer'ı Geciktiriyor:

Toronto York Üniversitesinin yapmış olduğu bir başka araştırma ise, iki lisan konuşan veya iki lisanlı büyüyenlerde, sadece ana dilini konuşanlara göre daha az Alzheimer görüldüğünü gösteriyor. Araştırma ayrıca iki lisan konuşanlarda görülen Alzheimer vakalarının tek dilli yaşıtlarına göre 5 yıl sonra başladığını gösteriyor.

Yabancı dil öğrenmek, iki beynin sürekli aktif olmasını sağlıyor. Beynin konuşma esnasında kelimelerin otomatik olarak ikinci bir dile formüle ediliyor olması beynin sürekli yeni bağlantılar kurarak meşgul olmasına sebep oluyor. Bu da doğal olarak beynin sürekli aktif kalmasına sebep oluyor.

Yeni araştırmalara göre birden fazla dil bilmek hafıza kaybını, hatta Alzheimer hastalığına bağlı zihinsel ve fiziksel gerilemeyi yavaşlatabiliyor. Araştırma sonuçlarına göre geç yaşta yeni bir dil öğrenmeye başlamanın bile bunamayı geciktirici özelliği var.

Toronto'daki York Üniversitesi araştırmacısı Ellen Bialystok şöyle açıklıyor: “İki dil bilen beyinlerdeki bağlantıların daha sağlam olması, Alzheimer gibi bir hastalıkla daha kolay başa çıkabilmesini sağlıyor, çünkü bu beyinlerin zihinsel faaliyetleri daha canlı.

Bu araştırma üç ya da daha fazla dil bilenlerin, iki dil bilenlere oranla yaşlandıkça daha az hafıza kaybına uğradıklarını ortaya koyuyor. Profesör Bialystok, şu anda sadece bir dil konuşuyor olsanız bile yeni bir dil öğrenmenin bunamayı geciktirmede büyük rol oynayabileceğini söylüyor. (Ref: 3.4.2011 Carol Pearson  https://www.amerikaninsesi.com)

İsveç’in Uppsala kentindeki İsveç Silahlı Kuvvetler Tercümanlık Akademisi’nde dil öğrenme becerisine sahip gençler, hiç bilmedikleri Rusça, Arapça ya da benzerleri gibi ana dillerinden çok farklı yabancı dilleri 13 ay gibi kısa bir sürede akıcı biçimde kullanabiliyorlar. Ancak, başka dil kurslarında görülmemiş bir tempoyla sabahtan akşama, hafta içi ve hafta sonu yedi gün kesintisiz çalışma.

Araştırmacılar, deneklerin performansının karşılaştırılacağı kontrol grubu olarak Umeå Üniversitesi’nden, dil öğrenmek yerine kendi ilgi alanlarında aynı tempoda çalışan tıp ve bilişsel bilimler öğrenciler seçmişler. İki gruptaki bireylerin deney öncesinde ve üç ay sonra beyinlerinin manyetik rezonans görüntüleri (MRI) çekilmiş. Sonuçta kontrol grubundakilerin beyin yapısında bir değişiklik saptanmazken, dil öğrencilerinin beyinlerinin bazı bölümlerinin büyüdüğü gözlenmiş.

Burada beyinde değişimin olduğu bölgelerin, bireyin dil öğrenme becerisiyle ilintili olduğu ve gelişmenin, bireyin performansına göre değiştiği sonucuna varılmıştır. (18.1.2016 Raşit Gürdilek https://kurious.ku.edu.tr)

Günümüzde artık hastalanmadan önce önlem almak daha çok önem kazanmaya başlamıştır. Sağlıklı kalabilmek için hoşumuza gitmese de diyetimize, egzersizlerimize dikkat etmek ve gayret içinde olmamız gerekmektedir. Zira, sağlıklı yaş almak ve zinde yaşamak her şeye değer. 

 

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş