Ana Sayfa > Yazarlar > M. Göker Sarp Tüm M. Göker Sarp Yazıları

Üretim Sektörü’ne Dijital Dönüşüm Desteği

 ERP (Kurumsal Kaynak Planlama) çözümlerinin kullanımı ile dijital transformasyonun ilk adımları atılmış olur. Böylece süreçler temel olarak bir sistem üzerinden yönetilmeye başlar; verimlilikte artış gözlemlenmeye ve süreçlerin iyileştirilmesi ilgili adımlar atılmaya başlar.

Bundan sonraki adımlarda, operasyonları ve süreçleri daha etkinleştirmek için MES (İmalat Yürütme Sistemleri), CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), HRM (İnsan Kaynakları Yönetimi), SCM (Tedarik Zinciri Yönetimi) ve BPM (Kurumsal Süreç Yönetimi) Sistemleri gibi dijital çözümlerin implementasyonu tamamlanabilir. Bu şekilde her aşamada veri entegrasyonu sağlanarak, veri analizi için entegre bir yapı kurma yolunda ilerlenmiş; süreçler, veriler ve dökümanlar da dijitalleşmiş olur.

Üretim Sektöründe Verimlilik ve İnovasyon Çok Önemlidir.

Üretim alanımızdaki kaynaklardan, proseslerden ve üretilen ürüne göre değişen müşteri deneyimi paylaşımlarından elde edilen verilerin analiz edilip inovasyon amacıyla kullanılması çok önemlidir. Örnek olarak bir makine üreticisini ele alalım. Bu makine üreticisinin çeşitli üretim lokasyonlarında üretilen makinelerin üretimi süreci sırasındaki oluşan imalat verileri MES sistemleri vasıtasıyla ve üretilen makinelerin müşteriler tarafından kullanımı sırasında oluşan ve üretilen datalar iot yoluyla makine üreticisine ulaşabilir ve merkezde toplanabilir. Böylece analiz etmek için oldukça büyük ve entegre bir veri yığını elde edilebilir. Bu verilerin analizi sayesinde de makine üreticisi daha verimli çalışan inovatif ürünler geliştirilebilecektir.

Artırılmış Gerçeklik

Üretim alanında, sanal gerçeklik ile akıllı cihazlar, ERP'nin şirketler, çalışanlar ve müşteriler için daha fazla değer sağlamasına yardımcı olacak yeni yollarla etkileşime girebilir. Örneğin, artırılmış gerçeklik, bakım teknisyenlerinin bakım geçmişlerine gerçek zamanlı olarak erişimine, tasarım özellikleri aracılığıyla bakım sorunlarını teşhis etmelerine ve daha hızlı müdahale etmelerine yardımcı olabilir.

Satış ve Pazarlama Süreçlerinde de Dijital Dönüşüm

İşletmelerin müşterileri ile kalıcı ilişkiler kurma ve bu ilişkileri güçlendirmeye başlamasının zamanı çoktan geldi.

Yeni kanallar ve teknolojiler, müşterilerle sürekli bir diyalog kurup, onların davranışlarını analiz ederek, öğrenerek ürün ve hizmetleri iyileştirme fırsatı sunuyor.

Etkin bir müşteri ilişkisi ve müşteri deneyimi için, satış ve pazarlama ile destek işlevlerinin tüm süreçleri arasında bütünlük sağlanmalıdır. Müşterinin yolculuğu iletişim ile başlar sipariş ile şekillenir: Toplu üretim süreci içinde müşterinin siparişine göre özel üretim gerçekleştirilmesi ve davranışlarını analiz ederek ürün veya hizmet önerisi geliştirilmesi  günümüzün konularındandır.

Günümüzde müşteriler her yerde ve her anda hizmet almak istiyorlar. Müşterinin şirketinizdeki yolculuğunun haritası, firmanızın teknolojiyi (dijital dönüşümü) kullanarak iyileştirebileceği alanları tespit için muazzam bir imkan sağlar.

İnsan Kaynakları Yönetimi’nde Dijital Dönüşüm

Üreticiler, sektör baskısı altındayken, aynı zamanda dijital dönüşüm sürecinde, işe alma ve elinde tutma yaklaşımlarında daha çevik olmaları gerekiyor. Endüstri 4.0'ın yükselişi ve şirketlerin de benimsemesiyle, çalışanların da rolleri değişmeye başlıyor. Bu da üreticileri güçlü teknik ve dijital içerik becerilerine sahip yeni çalışanları işe almaya zorlayacak gibi gözüküyor.

Şimdiye kadar, imalat sektöründe İnsan Kaynakları'nın gelişimi yavaş olmuştur. Üreticiler uzun süredir İnsan Kaynakları Yönetimi’ni destek işlevi olarak görmüş, ERP ile temel süreçlere odaklanmışlardır. Bu nedenle, hala basit kayıt tutma ve bordro veya zaman yönetimi gibi temel faaliyetlerle sınırlı olan eski İnsan Kaynakları Yönetimi sistemlerini kullanmaktalar.  Sonuç olarak, mevcut sistemler, iş gücü planlaması ve kariyer gelişimi ile ilgili stratejik çabaları desteklemeyen bir durumda.

Yeni akıllı performans izleme sistemleri ile çalışanların performansı daha derin analiz edilebilecek ve böylece daha fazla bilgi ve analizle desteklenen İnsan Kaynakları ekipleri ve üst düzey yöneticiler, çalışanlarının performans ve verimliliklerini daha iyi yönetebilecek.

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş