Ana Sayfa > Yazarlar > M. Göker Sarp Tüm M. Göker Sarp Yazıları

Türkiye’nin Dijitalleşme Açılımı

Dijital Dönüşüm, son zamanlarda ülkemizdeki firmalar arasında en çok konuşulan konulardan biri olma özelliğini sürdürüyor. Ancak firmalar henüz dijital dönüşüm ile ilgili kararlarını tam olarak verebilmiş ve bu konudaki yol haritalarını belirleyebilmiş durumda değiller. Bununla beraber temel ve tamamlayıcı bir çok iş yazılımının dijital dönüşüm sürecindeki rolleri de firmalar tarafından tam olarak algılanabilmiş durumda değil. 

2000 yılların başlarındayken akıllı şehirleri, ardından akıllı evleri ve akıllı şirketleri konuşmaya başlamıştık. 2011 – 2014 yılları arasında ise Alman Devleti’nin yüksek teknoloji stratejilerine dayanan Endüstri 4.0 konsepti (en çok kabul gören) ortaya atılmıştı ve bu fikir giderek gündemimizde daha fazla yer işgal etmeye başladı. Amerika “Smart Factory” ve Japonya “Society 5.0” olarak kendi konspetlerini isimlendirerek ülkelerinde birer dijital ekonomi kampanyası haline getirdiler.

Son zamanlarda ise ağırlıklı olarak Dijital Dönüşüm’ü konuşuyoruz. Yaptığımız temel nitelikteki kurumsal yazılım projelerine de bu ismi vermeye başladık. Türkiye’deki işletmelerde yüksek teknoloji kullanımı ve farkındalık seviyesi oldukça düşük seviyede, kullanımı için gerekli yetişmiş insan gücümüzde yeterli düzeyde değil. Dijitalleşme deyince akla gelen çözümlerden önce kurulması gereken temel yazılımlar yönünden de yeterli durumda değiliz. Ülkemizde Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) yazılımlarının kullanım oranı yaklaşık %20, İmalat Alanı Yönetimi (MES) yazılımlarının kullanım oranı yaklaşık %5, İş Zekası (BI) yazılımlarının kullanım oranı ise yaklaşık %6 düzeyinde bulunuyor.

Türkiye de Milli Teknoloji Hamlesi ve Dijital Türkiye diyerek Dijital Ekonomi’deki yerini almak için adımlarını atmaya başladı. Türkiye’de e-devlet uygulamalarını kullanan kişi sayısı 41 milyonu, ARGE merkezlerinin sayısı 1.000 ’i  geçti, tasarım merkezlerinin sayısı 300'e yaklaştı ve Teknopark sayısı da 81'i buldu.

Şimdi firmaların yapması gereken kendi dijital dönüşüm seviyelerini belirlemek ve bu konudaki yol haritalarını oluşturmaya başlamak.

Kurumsal Dönüşüm Platformu Koordinatörü

M.Göker SARP

 

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş