Ana Sayfa > Yazarlar > M. Göker Sarp Tüm M. Göker Sarp Yazıları

Kurumsal Dönüşüm ve ERP İklimi

Her zaman, değişim ve dönüşüm için uygun zaman değildir.Değişim veya dönüşüm için kurumun değişime en açık olduğu zamanı seçmek veya önceden inşa etmek önemlidir.

 

Yeniden yapılanma çabasını üstlenmeye, kültürel ortamda değişiklik yapmaya, mali ve ekonomik açıdan yatırım yapmaya hazır olma durumu, kurumda Kurumsal Dönüşüm için gerekli olan iklimin oluştuğunu gösterir.

Gerekli iklim oluştuğunda amaç, yaratılacak değişim vizyonu ile kurum için seçilen en iyi değişim programına liderlik ederek, kurum çalışanlarının ve ekosistemin performansını yönetirken oluşan ticari faydaların sayısallaştırılması ve sürdürülmesi ile kültürel ve kurumsal dönüşümü gerçekleştirmek olarak belirlenebilir.  Ancak Kurumsal Dönüşüm projeleri için çalışanlar tarafından kolay anlaşılan, kısa sürede ulaşılabilecek ve kabul edilebilecek hedefler amaç edinilmesine özellikle özen gösterilmelidir.

Hedefsiz Olmaz…

Artık her türden bilgiye erişim çok kolaylaştı. Bununla birlikte hedefsiz olarak yapılan işler de aynı oranda artmaya başladı.

Bu nedenle gerekli iklim oluştuktan sonra Kurumsal Dönüşüm projenize basit de olsa bir eylem planı yaparak başlamanızda fayda var.

Gerçek ve kalıcı dönüşüm için kurumdaki çalışanların psikolojisini ve davranışlarını da değiştirmek gerekir. Zira çalışanların davranışları ve algısı değişmeden hiçbir şey değişmeyecektir. Davranış değişikliği olmadan da dönüşüm süreciniz devam etmeyebilir, yarım kalabilir yada başladığınız noktaya dönebilirsiniz.

Ayrıca kurumunuzda gerçekten bir değişim & dönüşüm ihtiyacının da olması gerekir. Dönüşümü yapacak olanların, kurumun yeni ihtiyaçlarını karşılayacak ve problemlerini çözecek gerçekçi çözüm öneri ile yola çıkmaları önemlidir. Yani sadece yönetimin değil, kurumun genelinin de buna ihtiyaç duyması gerekir. Çünkü dönüşümden yararlanacak olanlar kurumun tamamıdır aslında sadece yönetim değil.

Yukarıda konuştuğumuz Kurumsal Dönüşüm için gerekli ortam veya iklim oluştuğunda artık diğer adımları da atabilirsiniz.

Öncelikle kurumsal dönüşüm veya ERP projeniz için elle tutulur, ölçülebilir hedefler belirlemelisiniz. Bu belirlediğiniz hedefler yol boyunca pusulanız olacak, ne kadar yol aldığınızı ve işin sonunda da başarıya ulaşıp ulaşmadığınızı ölçmenize faydalı olacaktır.

Hedefleriniz için analizinize başlayıp, mevcut kurum profilinizi ortaya koyun, projenizin faz ve adımlarını ortaya koyun, hedeflerinize ulaşmak için kullanacağınız bilişim & yönetim araçlarınızı ve ekibinizi de belirleyin. 

İstişareye ve katılımcılığa kapalı olduğumuzu da sakın unutmayın!

Ancak dönüşüm süreci tamamlanmadan önce baştan oluşan uygun iklim koşulları değişkenlik gösterebilir, buna göre hareket tarzınızı da değiştirmeniz gerekecektir. Onun için de projenizde belli aralıklarla izleme ve değerlendirme yapmanız da fayda var.

Hedeflerinizi belirlerken, kullandığınız araçlar sonunda kurumunuzun ve çalışanların gelişimi açısından arkasında önemli değerlerin yerleşmesiyle sonuçlanması daha çabuk kabul görecektir.

Kurumsal Dönüşüm aracı olarak en yoğun kullanılan yönetim aracı olan ERP (Kurumsal kaynak Planlama) uygulamaları, tamamlanması birkaç aydan birkaç yıla kadar sürebilen, zaman ve mâli kaynak ayrılması gereken kurumun ömrü boyunca yerine getirmesi gereken büyük taahhütlerden biridir.

Bununla birlikte, kuruma başarılı bir şekilde entegre edildiğinde büyük faydalar sağlayabilir. Günümüzde, iyi tasarlanmış ve doğru şekilde implemente edilmiş bir ERP sistemi, güncellenmiş bilginin işletmenin çeşitli fonksiyonları arasında paylaşılmasını kolaylaştırdığı ve kurumda genel verimlilik artışını sağladığı kanıtlanmıştır.

 

M.Göker SARP

ERP Komitesi Koordinatörü

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş