Ana Sayfa > Yazarlar > M. Göker Sarp Tüm M. Göker Sarp Yazıları

Kurum Kültürü Kurumsal Dönüşüm ve ERP

“Kurum kültürü, şirketi ayakta tutan unsurlardan biri değildir, şirketin ta kendisidir.”

Günümüzde kurum kültürü yaratmak, rekabet avantajını ve başarıyı beraberinde getirmektedir.

Kurumların değerleri, kurum kültürlerinde ortaya konur. şirket değerleriniz ve kurum kültürünüz ürünlerinizin ve hizmetlerinizin kalitesi kadar önem kazanmıştır.

Bir an için, şirketinizdeki kurum kültürü hakkında düşünün...

Düşünürken hangi kelimeler aklınıza geliyor? Destekleyici? ilerici? işbirlikçi? Sinirli?

iş yapış şeklinizi de düşünün. Ekibinizdeki bireysel olarak alınan kararlara güveniyor musunuz?

Ekibinizin motivasyonu nasıl, değişimlere nasıl tepki veriyorlar?

Bu birkaç sorunun cevabı, hızlıca şirketinizdeki kurum kültürü hakkındaki gerçekleri görmenizi sağlayabilir. Eğer yaklaşan bir ERP projeniz varsa, gerçekler daha endişe verici hale gelebilir. Bu durumda ERP geçişi öncesi ekibinizde bir uyum yaratmanızda fayda var.

Onlara geminin yeni rotasını, nereye gittiğini söyleyin, herkes dümende bir lider olduğundan emin olsun. Yeni rotanıza şirketin yeni vizyonunu gerçekleştirmek için yardımcı olan insanların desteklendiğini göstererek ilerleyin, şirketiniz için en iyi iş yapma biçimini bulmak için araştırın analiz edin ve denemekten yılmayın.

ERP adayı firmalarda genelde ERP ile birlikte yeni rotalar çizilir ve kurum kültürü ile ilgili de birtakım yönlendirmeler dile getirilir, eğer orta yönetim kademesinde bu durumu destekleyici bir değişim olmaz ise, kurumsal dönüşüm malesef gerçekleşemeyecektir. Dönüşümün yönetimi için özellikle yönetimin kendi içindeki tutarlılığı kritiktir, yayılım yoksa gemi limadan kalkmış ancak rotası belirsizdir.

Yönetici ve çalışanların aynı rotada hep beraber yürümeleri için, değişime inanmak önem taşır.

Her organizasyonda farklı sebepler yüzünden, çizilen yeni rotaya ve hedeflenen yeni kültüre uyum sağlamak istemeyen ve bunda da ısrarcı olan kişiler olabilir. Gerçekleşecek olan kurumsal dönüşüm ve başarılı bir ERP projesi için öncelikle, bu kişilerin gerçek endişe ve ihtiyaçlarını anlamak gerekli ve önemlidir.

Ne yaparsanız yapın,
ERP’ye başlamadan önce ekibiniz içinde uyumu kesinlikle sağlamanız gerekiyor. Bundan sonra ERP, zaten kurum kültürünüzün oluşması için gerekli tüm bilgilere kalıcılık kazandıracaktır.

Birçok şirkette, stratejiler planlamakta ve ekiplere anlatılarak hayata geçmesi beklenmekte: Ancak vizyon ve stratejinin hakkıyla uygulanması için organizasyonların ve ekiplerin kültüründe bir değişim gerekir. Organizasyonların kurumsal hafızası, kültürünü önemli ölçüde etkiler ve şekillendirir.

şirketlerdeki kurumsal veya kültürel değişim, ekipteki farkındalıkla başlar ve ortak dille ortak bir hedefe varmayı gerektirir.

ERP Komitesi ve Kurumsal Dönüşüm Platformu Koordinatörü

M.Göker SARP

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş