Ana Sayfa > Yazarlar > M. Göker Sarp Tüm M. Göker Sarp Yazıları

ERP’ler Vaat Ettikleri Şeyleri Artık Yapabiliyor

Yirmi beş yıl kadar önce, ERP çok da bilinen bir kavram değildi. 1980-1990 yılları arasında ERP sistemleri kendi evriminin ilk adımlarını attılar. Bununla birlikte, ERP sistemlerinin genel hedefi yıllar içinde hep aynı kaldı ve hiç değişmedi: Bir firmadaki tüm departmanlar ile süreçleri birbirine bağlamak ve entegre etmek.

Zaman ilerledikçe büyük şirketler, süreçlerinin her parçasını birbirine bağlama konseptine kapıldı gitti. Ancak, o sıralarda mevcut bilişim teknolojileri ERP 'lerin sunduğu tüm potansiyeli destekleyecek kadar yenilikçi değildi.

Ayrıca ERP ’lerin kullanıcı başına ücretlendirme fiyatlandırılması, firmalarda herkesin sisteme girmesini bir parça zorlaştırdı. Yüksek uygulama maliyetleri nedeniyle firmalarda her nokta sisteme bağlanamadı. Bazı departmanlar göz ardı edildi.

Ayrıca o yıllarda mevcut teknolojilerle iş ortaklarını ve müşterileri sisteme dahil etmenin güvenli bir yolu da bulunmuyordu.

Yeni binyıl ile birlikte karşımıza internet fırsatı çıktı. Kullanıcılar bundan böyle web 'den erişilebilen herhangi bir bilgisayardan ERP 'ye de erişebileceklerdi. Ancak güvenlik sorunları bir türlü peşimizi bırakmıyordu ve bulut teknolojisi ile firma içindeki sistemleri bütünleştirmek pratikte hâlen kolay değildi.

Ancak tüm bunlara rağmen bulut teknolojileri ile birlikte gelişen yeni iş modelleri sayesinde hep birlikte ERP ‘nin potansiyelini artık daha iyi değerlendirebilme imkanına kavuştuk.

Geçmişte, ERP sistemlerinin güvenlik önlemlerinin yeterli olmaması, firmaların müşterileri, iş ortakları, paydaşları ve tedarikçileriyle veri paylaşmasını neredeyse imkansız hale getirirdi ancak firmalar günümüzde endişelenmeden herkesle (iş ortakları, müşteriler, çalışanlar vb.) veri paylaşabilir hale geldi.

Bir yönüyle ERP, ilk tanıtıldığında zamanının ilerisinde olan bir sistemdi. O zamanlardaki teknoloji, bir ERP sisteminin vadettiği tüm işlevleri ve potansiyelini düzgün bir şekilde yerine getirmesine olanak sağlamıyordu.

Artık ERP sistemini dizüstü bilgisayarımızda, akıllı telefonumuzda, tabletimizde veya internet erişimi olan herhangi bir cihazda kullanabiliyoruz. Verilerimiz, güvenli ve ölçeklenebilir veri merkezlerinde saklanabiliyor, böylece daha ekonomik ve sürdürülebilir bir altyapıya kavuşabiliyoruz.

Ayrıca ERP Sistemleri, Tüm Bunları Sadece Firmalardaki Karar Vericiler için Yapmıyor.

Günlük girişlerini yapan bir muhasebe elemanı ERP çözümü ile firmanın muhasebe bilgilerini saklayabilir, talep edildiğinde birkaç tıklamayla tekrar erişebilir.

Firmadaki herhangi bir çalışan, yaptığı harcamaların ödenmesi için ERP yoluyla hızlı bir şekilde kayıt oluşturup talepte bulunabilir ve yöneticileri harcamalarını kontrol edip, hızlıca onaylayabilir, ödenmesini sağlayabilir.

Firmayı ERP ile düzgün yönetmek için ERP’nin özellikleri ve fonksiyonları çok önemlidir ancak ERP sistemi yeterince kullanıcı dostu olmadığı zaman kullanıcıları için sinir bozucu ve sıkıcı bir iş haline gelebilir.

Çalışanların ERP sistemini kullanmaya motive eden modüllerin işlevsellikleri ve genel kullanımıdır. Ancak bunun için öncelikli kullanıcılara yeterli eğitim verilmelidir ayrıca istenmeyen yöntemler ve ilgisiz modüller ile olan ilişkiler kullanıcıyı şaşkına çevirir. Dolayısıyla firmanızda bir ERP çözümü uygulamadan önce sadece karar vericileri değil kullanıcıları da dinlememiz ve anlamamız gerekir.

İşte ERP Sistemlerinin Vaat Ettiği Bazı Şeyler:
Çalışan verimliliğini arttırmak
Anında karar vermeye yardımcı olmak
Departmanlar arası etkin iletişimi sağlamak

ERP sistemlerinin tüm organizasyonunuz için sağlayacağı pek çok avantajı vardır ancak her düzeydeki kullanıcıları hesaba katarak daha basit ve kullanışlı ERP ekranlarını tercih etmelisiniz.

 

ERP sistemleri yalnızca karar vericiler için değildir ama karar verme amaçlıdır.

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş