Ana Sayfa > Yazarlar > M. Göker Sarp Tüm M. Göker Sarp Yazıları

Dijital Dönüşüm için Formül

 

Dijital Dönüşüm, tüm dünyada en çok konuşulan konulardan biri olma özelliğini halen sürdürüyor. Ancak bir çok firma henüz bu konudaki kararını tam olarak verebilmiş ve yol haritalarını belirleyebilmiş durumda değil.

Her şeyden önce eğer mümkünse dönüşüm geçirmiş olan firmaları ziyaret edebilirsiniz, bu sizi motive edebilir. Çünkü dönüşüm kısa süreli bir mesele değildir, kararlılık, takım çalışması ve diğer kaynaklarla işbirliği gerektirir.

Dijital dönüşüme başlarken her firmanın kendisine sorması gereken bir soru var, oda : “Ben Nerdeyim ve Rakiplerim Hangi Konumda?”. Bu sorunun cevabı dışında sektörünüzdeki gelişmeleri ve eğilimleri de analiz etmeniz gerekiyor.

Dijital Dönüşüm’e başlamadan önce, özellikle rakibiniz olan birkaç büyük oyuncunun dijital stratejilerine ve ne yaptıklarına yakından bakmanızda fayda var. Ayrıca kendi içinizde konulara farklı açılardan bakabilecek bir ekip kurmanız da yararlı olabilir.

Müşterilerinizi de bu sürece bir şekilde dahil etmelisiniz, çünkü sürekli müşterileriniz bile tercihlerini zamanla değiştirebilir. Bu nedenle onlardan geri bildirimde bulunmalarını isteyin. Böylece onların beklentilerinin farkında olabilir ve stratejinize dahil edebilirsiniz.

Tüm bunlardan sonra artık pazarın gereklilikleri ışığında revize edilebilen bir vizyon geliştirebilirsiniz. Vizyonunuzu ortaya koyduktan sonra, bir uygulama planına ihtiyacınız olacak. Uygulama planına neyi, ne zaman, nasıl yapacağınızı ve ne zaman hangi noktaya ulaşmayı hedeflediğinizi eklemelisiniz. 

Ve sonra da ekip üyeleri tarafından oynanacak roller, stratejinin bir parçası olarak uygulama planındaki yerini alabilir.

Dijital dönüşümde, ölçülebilir sonuçlar elde etmek biraz zaman alacaktır. Bu süre içinde stratejinize mutlaka bağlı kalmalısınız. Düzenli aralıklarla uzmanlarla konuşarak, doğru yolda olup olmadığınızı test edebilirsiniz. Eğer doğru yolda olmadığınızı fark ederseniz, rotanızı değiştirmeniz gerekebilir; yine de bu yolda yatırım yapmaktan çekinmeyin.

Zira dijital dönüşüm için “tek bir genel bir formül” bekliyorsanız, maalesef bir tane formülü yok.

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş