Ana Sayfa > Yazarlar > İlhami Fındıkçı Tüm İlhami Fındıkçı Yazıları

Yeniden Başlamak için Durmalıyız Biraz Müzikteki Es Gibi

Müzikte es önemlidir. Çok güzel bir melodi ve müthiş bir armoni uyumuyla sesleri duyan kulak, bunlara tam alışmışken tüm armoni birden durur. 

Kısa süreli bu duruştan sonra sazlar tüm güçleriyle kaldıkları yerden bambaşka bir heyecanla devam ederler melodi üretmeye. Her ne kadar bu es, bu duruşun nedeni; sazlara, onları çalanlara bir nefes aralığı, bir küçük dinlenme molası gibi görünse de esas amaç, sazı ve çalanı dinlendirmek değil, alışılmış bu güzel sesin, güzelliğinin farkına yeniden varmamız içindir.

Hayatta birçok kazanımlarımız vardır. Çoğu bizim kendi çabalarımızla olmaz. Anne – babamızın aldıklarını giyeriz çoğu zaman. iş yerinden kazandıklarımızla geçiniriz. Çoğu zaman başkasının yardımı ve çabası ile arabamız olur. Aile şirketi isek mesela önceki kuşağın bıraktıklarıdır bizim devam etmemizi sağlayan. işte kendi çabamızın dışındaki kazanımlarımız bir süre sonra alışkanlık kazanınca arazinin parçası haline gelme eğiliminde olur. Bir süre sonra bizim olmayanı bizim sayarız. Hatta neden çoğalmıyor diye sesimizi yükseltiriz.

Evlilik ilişkisinde de böyledir. Çocuklarla iletişimde de o kadar kendimizin sayarız ki onları, bir süre sonra onlar hakkında karar verir, onları yönetir, hayat alanlarına egemenlik kurarız.

iş ortamında da kariyer rutine biner çoğu zaman. Bir süre sonra, hep aynı şeyi yaparız. Zamanla performansımız düşer ama kazançlarımız artarak sürsün isteriz.

işte hayatın belirli anlarında durmak müzikteki “es” gibi gerekli ve önemlidir. Eşimizle, çocuklarımızla, iş yerimizle, dostlarımızla kısa süreli bir ayrılık, onların değerini yeniden fark etmemize neden olur çoğu zaman. Hayatımızı güncelleştiren önemli bir bileşen olan, sürekli olarak yakınımızda duran, belki bilerek belki bilmeyerek görmezden gelebildiğimiz bu duruşu fark etmemiz, bu duruşu bir daha resmetmemiz önemli bir ihtiyaçtır.

Artık sıradan hale gelen kazanımlarımızın kısa süreli yok olması düşüncesi bile aslında elimizdekinin kıymetini yeniden algılamamızı sağlar. En büyük nimetlerden olan sabrımızı güçlendirir.

Şu halde zaten elimizde olanların kıymetini bilmeli ve her an olamayacakları da göz önünde bulundurarak her şeye hazırlıklı olmalıyız. Bunun için hayatın hızlı, yoğun koşuşturması sırasında durmalıyız bazen. Bir es vermeliyiz uğraşlarımıza, ilişkilerimize. Onları yeniden tanımak, yeniden yaşamak, yeniden kıymet vermek, yeniden başlamak için durmalıyız biraz.

Dr. İlhami Fındıkçı
Davranış Bilimleri Uzmanı
ifindikci@degerdanismanlik.com.tr

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş