Ana Sayfa > Yazarlar > Hamdi Doğan Tüm Hamdi Doğan Yazıları

24. Kalite Kongresi

24. Kalite Kongresi 7 Haziran ve 1 Kasım’da tekrarlanan genel seçimler, G20 Zirvesi, Ankara’da yaşanan toplu katliam gibi yoğun bir siyasi gündem çerçevesinde gerçekleştirildi. Bu yoğunluğa son günlerde hepimizi üzen bir başka boyut daha eklendi; Küresel Terör.

Daha önce Suruç, Ankara, Beyrut gibi birçok katliama, kitlesel ölümlere neden olan terörün küresel boyut kazanarak bu kez Paris’te ortaya çıkması bir anda dünya gündemini değiştirdi. Terörü şiddetle kınıyoruz.

Bu konuda canı yanan her ülke evinde önlem almaya çalışıyor. Ancak bataklık kurutulmadıkça bunun tekrar edebilecek bir kâbus olacağının endişesini taşıyoruz. Bu bataklık gelişmişlik farklarından besleniyor. Kuzey /Güney uçurumu giderek açıldıkça, gelir dağılımında uçurumlar arttıkça ırk, cinsiyet, mezhep, dini ayrımcılıklar öne çıktıkça; insanlar göçe, insanlar taleplerini giderek şiddet yolu ile yansıtmaya başladılar.

Günümüzde olay sınır ihlalleri ile tırmanmaktadır. Özet olarak görüşüm:
Yaşama, insana saygısı olmayan her düşünce yok olmaya mahkûmdur.

24. Kalite Kongresi böyle bir ortamda 85 konuşmacı ve 3179 katılımcı ile 17-18 Kasım 2015 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Mükemmellik yolculuğunda 25 yılı geride bıraktık. Uzun, bir o kadar da zorlu bu yolculukta işletmelerimizin rekabet gücünü artırabilmek için el ele verdik. Özellikle 2000’li yıllardan sonra yalnız özel sektörde değil; kamuda, yerel idarelerde, sivil toplum kuruluşlarında mükemmellik modelinin bir yönetim biçimi olarak yerleşmesi için yoğun gayret gösterdik.

KalDer’in 24.cüsü tekrarlanan Kongresi yine geleceğe yönelik mesajlarla dolu geçti. TÜSİAD Bşk. Cansen Başaran - SYMES sanayiinin gelişiminde önemli kavşaklardan birine gelindiğini sanayi 4.0 ile internetlerin buluşmasının tüm üretim ve hizmet süreçlerini büyük boyutta etkileyeceğini dile getirerek Türkiye’nin bu dönemi kaçırmaması gerektiğini belirtti. EFQM Bşk. Andreas Wendt Türkiye’nin kalite yönetiminde otomotiv, sağlık ve kamuda yoğun bir çaba gösterdiğini belirterek KalDer’in önemli bir misyon yürüttüğüne işaret etti. Açış konuşmasını yapan Bülent Eczacıbaşı değişimin önce kendimizde başlatmamız gereğine değinerek mükemmellik yolculuğunda sürdürülebilirliğinin ağırlık taşımaya başladığını bununda modele yansıması gerektiğini dile getirdi.

Günü yakalamadan gelecekte olamayız

Gelecekte var olmak için ise bugüne değil, yarına bakmak zorundayız.

Yaşama kalite katmak, KalDer çeyrek asırdır bu özlemin yaşama geçirilmesi konusunda bize çatı ve rehber oldu. Pek çok kuruluşumuz öne çıkarak en iyi örnekleri oluşturdular. Bugün özel sektörde, üniversitelerimiz, belediyelerimiz, STK’larda başarılı uygulamalarımız var.

Son örneğin TBMM’nin Ulusal Kalite Hareketi’ne katılarak bir ilk oluşturduğuna dikkat çekildi. TBMM Genel Sekreteri Dr. İrfan Neziroğlu Kongrede: “TBMM’nde Mükemmellik Modeli’ni uygulayabilirsek tüm Türkiye’de uygulamış sayılırız” diyerek konunun önemini vurguladı.

25 yılı geride bırakırken bu zorlu yolculuğun her aşamasındaki çabaları, başarıları, katkılar değerlendirildi. Mükemmellik Elçilerimiz ‘Excellence Ambassodor’ olarak bugüne kadar ödül kazanan, önemli işbirliği bulunan kuruluşlar ve geçmiş yönetim kurulları “KalDer Mükemmellik Elçisi” olarak onurlandırıldı.

20 paralel oturumda yurtiçi ve yurtdışından gelen konuşmacılar bilgi paylaşımında bulundular. Elbette ki kongre verilen mükemmellik ödülleri ile taçlandırılarak son buldu. Bu yılki Türkiye Mükemmellik Ödüllerini:Küçük ve orta ölçekli işletmeler kategorisinde finale kalan Damla Su Sapanca Fabrikası, küçük ve orta ölçek kamu yönetimi ve toplum hizmetleri kategorisinde finale kalan Antalya Muratpaşa Sabiha Gökçen Anaokulu ve büyük ölçek kamu yönetimi ve toplum hizmetleri kategorisinde yarışa katılan İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü Türkiye Mükemmellik Büyük Ödülü’nün yeni sahibi oldu. 2015 Türkiye Mükemmellikte Süreklilik Ödülü için başvuran İGDAŞ İstanbul Gaz Dağıtım A.Ş.’ye ise Türkiye Mükemmellikte Süreklilik Ödülü verildi.

Takvim işliyor, 25.Kalite Kongresi’nde buluşmak dileğiyle…..

A. Hamdi Doğan

KalDer - Türkiye Kalite Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı

www.kalder.org

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş