Ana Sayfa > Yazarlar > Hakan Ömer Gider Tüm Hakan Ömer Gider Yazıları

Satışta Cesaretli Olmak

Merhaba, havalardan konuşmak adetten olmuş, bu yazıyı bugün yağmurlu bir ‹stanbul akşamından yazıyorum. Galiba kış geldi, geliyor. Hep derim sıcak yerin çaresi, soğuk yerin çaresinden daha kolaydır. Terleyerek ölen olmamıştır ama soğukta donarak ölenlere rastlayabiliyoruz. Bu konuda son sözüm her mevsim galiba zamanında güzel…

Bu sayıdaki konumuz cesaret, hepimize gereği kadarı olduğunda yarar getiren bir isim.

TDK’ya göre ise; Cesaret isim (cesa:ret) Arapça ces¥ret
1. isim Güç veya tehlikeli bir işe girişirken kişinin kendinde bulduğu güven
2. Yüreklilik, yiğitlik, yürek ve göz pekliği

“Bütün halk türküleri gibi ölenin örnek cesaretini öven türkülerdi bunlar.” - N. Cumalı

Tanıma göre baktığımızda, satışçının satış öncesi, anı ve sonrası cesaretli olması gerektiğini düşünebiliriz. Yaptığım incelemelerde satışçıların birçoğunun müşteriye yaklaşmaya korktuklarını, onlarla diyalog kurarken ezik davrandıklarını gözlemledim. Bunun sebebi kendilerini çoğu zaman yeterli görmemelerinden kaynaklanıyor. Tabii burada kendini beğenen, ukala tavır sergileyen kişiler gibi olmalarını kastetmediğim herhalde açıktır.

Satışçının cesaret konusunda aklında tutması gereken gerçekler: (Reddedilmez 21 Liderlik Nitelikleri, John C. Maxwell, S: 41-45, Beyaz yayınları, Eylül-2012)

1. Cesaret iç savaş ile başlar: Cesaret korkusuzluk değil, yapmaya korktuğunuz şeyi yapmaktır. Bildiğiniz şeyi yapmayı bırakarak yeni bir alana girmek için güç sahibi olmak gerekir. Burada önce kendinizle savaşmanız gerekir.

2. Cesaret bir şeyleri yalnızca yumuşatmak değil, onları doğru yapmaktır: Cesaret algılama ile değil, ilke ile ilgilidir. Bir şeyi yapmak için ayağa kalkma becerisine sahip değilseniz, asla etkin bir satışçı olamazsınız. Sizin potansiyelinizi kullanma azminiz, başkalarını avutma isteğinizden daha güçlü kalmalıdır

3. Liderin/Satışçının Cesareti Takipçilerini (müşterilerini) harekete geçirir: Cesaret göstergesi, başkalarını cesaretlendirme ile gerçekleşir. ‹nsanların sizi izlemelerini sağlayan budur. Jim Mellado; “Liderlik, insanları doğru şeyi yapmaya mecbur eden cesaretin ifadesidir” demiş…

4. Hayatınız Cesaretinle Orantılı Olarak Genişler: Korku bir lider ve satışçıyı sınırlar. Roma tarihçisi Tacitus, “Güven altında olma arzusu, tüm büyük ve soylu girişimlerin karşısında durur”diye yazmış. Cesaretin en büyük yaralarından biri kapıları açmasıdır. Cesaret size yalnızca iyi bir başlangıç vermekle kalmaz, aynı zamanda daha iyi bir gelecek sağlar. ‹ronik olan şey, risk alma cesaretine sahip olmayanlar ile buna sahip olanların yaşamlarında aynı miktarda korku deneyimi yaşadıklarıdır.

Yazar kitabın ilerleyen sayfalarında; Okurlara uygulama olarak, korku ile yüzleşilmesini, eğer konuşmaya/görüşmeye cesaret edemediğimiz bir kişi varsa onun ile konuşmamızı ve kariyerinizi için gerekirse dev bir adım atılmasını da söylemektedir.

Son söz yine oradan; “cesaret dolu bir hareket bazen umulmadık olumlu sonuçlar doğurur”

Görüş ve önerilerinizi bekliyorum.
hakanomergider@gmail.com

Satış Kumar Değildir! 
Profesyonel Destek Gerekir.

Hakan Ömer Gider
info@hakanomergider.com

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş