Ana Sayfa > Yazarlar > Hakan Ömer Gider Tüm Hakan Ömer Gider Yazıları

Satış’da Hoş Görü Dönemi

Hoşgörünün en çok yaşandığı dönemler olan Ramazan Ayı’ndayız. Dini yönünü burada anlatmak yerine size burada bu dönemin işimize yansıması ve sonucunda da bu dönemde muhtemel yaşayacaklarımızı hatırlatmak istedim.

Vakit kaybetmeden konuya geçmek istiyorum;

  1. Ramazan ayı içerisinde uzun süre aç kalan müşteri, kan şekeri düşüklüğü nedeniyle agresif olacak ve satıcılara gerekli saygıyı yitirebilecektir.
  2. Özellikle randevu saatlerinde kaymalar oluşacak, müşterinin ofisine gitme saatleri ileriye doğru kayacaktır. Bu durumda satıcılar birçok randevuya gittiklerinde müşterinin henüz gelmediğini duyacak ve sinirlenmeye başlayacaktır.
  3. Gün içerisinde özellikle trafikte yoğun seyahat eden satıcılar, oruçlu birçok kişi ile karşılaşacak, saygısız, seviyesiz birtakım tutumların olması olasıdır.
  4.  İlk hafta alışma aşaması olurken, ikinci hafta alışmak fakat etkilerini hissetmek gerçekleşeceğinden, yorgunluk, halsizlik, bitkinlik ve bir an önce iftar vaktinin gelmesi beklenecektir. Bu beklemeler sırasında müşteri satıcılara gerekli ilgi ve alakayı göstermeyebilir.
  5. İkinci on beş günlük süreye girildiğinde ise; otomatikman bu kez de tüm çalışmalar, denemeler, ödemeler hatta görüşmeler bayram sonrasına ertelenmeye başlayacaktır.
  6. Hatta randevu almak için arandığında birçok müşterinin asistanı yerinde olmadığını daha sık dile getirecektir.
  7. Eğer sattığınız ürün rafa giren ve nihai kullanıcı ile karşılaşarak satılıyorsa bu kez de Ramazan nedeniyle piyasaların daraldığı konuşulacaktır.

Peki tüm bunlar olmalı mı? Dinimize göre bereketli ve bu kadar önemli bir ayda kişilerin yaptıkları bu ibadeti bahane ederek işlerini aksatmaları doğru olmamalıdır.

Bu noktada satıcı dostlarıma söyleyeceğim birkaç şey var:

  1. Oruç tutarsınız ya da tutmazsınız. İbadet herkesin kendisi içindir ve özeldir. Siz satıcılar olarak çalışma saatleri içerisinde yukarıda sayılacak her türlü olumsuzluğa rağmen işinizi en iyi şekilde yapmak için çaba sarf etmelisiniz.
  2. Özellikle trafikte, bazen pide kuyruğunda bazen de hiç ummadığımız bir anda kan şekeri düşmüş, stres seviyesi yüksek belki de müşteri ya da sizi doğrudan ilgilendiren biri bile olmasa çalıştığınız firma ve kendinize saygınız nedeniyle öfkenizi kontrol etmelisiniz.
  3. Tüm Ramazan boyunca yaşadığı her olay karşısında hoşgörü göstermesi gereken kişi satıcılar olmalıdır.

Şimdiden Herkesin Bayramını Kutlarım…  

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş