Ana Sayfa > Yazarlar > Hakan Ömer Gider Tüm Hakan Ömer Gider Yazıları

Satıcının Yıl Sonu Muhasebesi

Merhaba,

Kışı beklerken sık sık güneşli günleri görmek ruh halimizi her ne kadar motive etse de gelecek günlerdeki soğukları hayal ederek de kendimizi sürekli bir beklenti halinde tuttuğumuzu düşünüyorum. Tabii ki bu beklenti bize stres ve kaygı olarak da geri dönüyor. Umarız her mevsim yine kendi devinimi ve olması gerektiği gibi davranır. 😊

Bu sayımızda yaklaşan yıl sonu ile satıcı dostlarımın ne yapması gerektiğini onlara hatırlatmak istedim. Aslında bu yapılması gerekenlerin kişiler arasında farklılıklar göstereceğini de unutmamak gerekir.

Ben aklıma geldiğince sıralamayı tercih ettim:

  1. Yapılması gerekilen işlerin başında bu aylarda doğal olarak alacakların takip edilmesi gelecektir. Bu takibin gecikmiş ve muhtemel gecikebilecek alacaklılara göre ayrı stratejiler ile yapılması önemli olacaktır.

  2. Satıcı arkadaşımız, geçmiş yılın mutlaka değerlendirmesini yapmak adına, müşterilerinin bir yıllık ekstrelerini alarak, en yüksekten en düşüğe göre cirolarını sıralayıp, bir yıl içinde ciro olarak kim ile ne yaptığına bakmalıdır. Buradaki sıralama A+, A, B, C, D ve E diye yapılabilir.

  3. Yine satıcının bir yıl süreyle yaptığı yüz yüze görüşmelerinin kaçta kaçının satışa döndüğünü de belirlemesinde yarar vardır. Bu oran ilgili bir kesim ile yapılan görüşmelerde her üç görüşmenin bir satışa dönmesi normal kabul edilir.

  4. Satıcının bakması gereken bir tabloda yıl içerisinde yaptığı indirim, hediye vb. kampanyaların verimliliği olmalıdır. Burada da yapılan indirim ve verilen hediyelerin maliyetleri ile karlılık arasındaki başarı ölçülmelidir. Hediye veriyoruz diye karsız bir satış düşünülmemelidir.

  5. Satıcı tüm yaptığı satışlar ile seyahat masraflarını karşılaştırmalıdır. Genelde şuursuzca yapılan seyahat ve ziyaretler gerek yurt içi gerekse yurt dışında karlarımızın erimesine sebep olmaktadır.

  6. Satıcı eğer kendisiyle doğrudan ilgiliyse yıl içindeki reklam ve tanıtım aktivitelerini hem nitelik hem de nicelik olarak incelemelidir. Bu reklam bedelleri gerçekten kazanç sağladı mı onu belirlemeye çalışmalıdır.

  7. Satıcı tabii ki dönüp bir de kendine bakmalıdır. Bu bir yıl içerisinde okuduğu kitaplar, izlediği filmler ve katıldığı seminerleri göz önüne alarak kendisini hangi konularda yenilediğini, hangilerini tekrar hatırladığını gözden geçirerek bir sonraki yıl için bazı hedefler belirlemeli. Bu hedeflere örnek şöyle verebiliriz. Ayda bir kitap (eğitimci bir dostum bu hedefi aylık bin sayfa ortalama 4 kitap gibi koymuş), günde en azından 15-30 dk.’lık bir eğitici video, 3 ayda bir de bir seminer olarak belirleyebilirsiniz. Daha önce okuduğum bir kaynakta ABD’deki satıcılar yıllık olarak bu saydığım aktiviteler için 900 USD harcıyorlarmış. Bizdeki rakamı bilmiyorum ama bunun dörtte birini bile bulabileceğini düşünmüyorum.

Sonuç olarak yılın muhasebesini çekmemizin bir satıcı olarak öneminden bahsetmek istedim. Umarım yararlı olmuştur.

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş