Ana Sayfa > Yazarlar > Hakan Ömer Gider Tüm Hakan Ömer Gider Yazıları

Mühendis Satışçılar ya da Satış Mühendisliği Neden Yapılmalı?

Merhaba, yaşadığım şehirde yani İstanbul’da bugün yaz gibi bir hava vardı. Sanki yazı özlemiş gibi kişiler deniz kenarlarına akın etmişlerdi, hatta Anadolu yakasındaki sahilde bir çift mangal yakmaya çalışıyor ve birkaç saat içinde havanın kararmasına aldırmadan, yapacakları mangalı hayal ediyorlardı. Yürüyenler, bisiklet binenler, koşanlar kısaca herkes yazı özlemişte haberimiz yok gibi…

Bu satırlardan siyaset konuşmayı sevmediğimden, yeni dönemin sadece hayırlı olmasını dilemekten başka bir şey söylemiyorum. Galiba bazı partiler, toplumun birincil ihtiyaçlarını gereği kadar çözmediği için oylarda düşüş yaşayabiliyorlar.

İstanbul’a yakın fakat İzmit, Kocaeli’ne bağlı Gebze’de “Makine Mühendisleri Odası”nda mühendis arkadaşlara Satış Teknikleri semineri verdim ve arkasından da bu konuyu yazma ihtiyacı duydum. Katılımcı olarak seminerde bulunan genç arkadaşların mezuniyet sonrasında kendileri için düşündükleri işlerin en alt sırasında maalesef satış işi geliyor. Yani hiç iş bulamazlarsa satış yapmayı düşünüyorlar. Bu konuda onlara satışçı olmanın artılarını anlattım, şimdi sizlerle de bunları paylaşmak istiyorum:

1. Satış mesleği çok kazandıran ve ne kadar isterseniz o kadar kazanmanın sağlanabildiği tek meslektir.

2. Satış işi, yoğun fakat bir o kadar da eğlenceli bir meslektir. Özellikle seyahatlerde yeni yerler görmek, farklı insanlar ile tanışmak ve yöresel yemekleri tadabilmek için biçilmiş kaftan da diyebiliriz.

3. Satış işinde sosyalleşme ve yeni çevrelere girebilme imkânı vardır. Bu da size gelecekte iyi bir network oluşturmanızı sağlar.

4. Satış departmanı şirketin kalbinin attığı yerdir. Patronlar ve müdürler, para kazandıran kişileri para harcatanlardan doğal olarak daha fazla severler. Bu sevgi size maaş, prim, ikramiye, bonus vb. olarak döner.

5. Satış işi firmanın tüm imkanlarının sağlanabildiği yerdir, diğerlerinden daha iyi marka araçlar, yurt içi ve yurt dışı seyahatler ayrıca iyi otellerde kalmakta bu departmanda çalışanlara farklı bir imtiyazdır.

6. Ayrıca satış işinde çalışan bir mühendis, üretimdeki kişiler kadar yenilikleri takip edip hatta yurt dışında gerektiğinde eğitimlere de gönderilmektedir.

7. Tek eksi yönü, aileye bağlı satışçılar için evden uzak kalmak gibi görünse de arada yapılan seyahatler ile özleme katsayısı doğru orantılı artmakta ve monotonluğu ortadan kaldırmaktadır.

Mühendis arkadaşlar, satış bir ürünü daha iyi tanımanızı, onu müşteri ihtiyaçları için doğru bir anlatım ile değiştirebilmenizi sağlayacaktır. Teknik bir ürün konusunda teknik bir alt yapısı olmayan bir kişinin satışçı olarak yetişmesi birkaç ayını alırken, aynı ürün için işletme okumuş bir kişinin teknik bilgi alt yapısı oluşturması birkaç senesini alacaktır. Eğer siz bu ürünleri satma konusunda geri durursanız maalesef bu ürünlerin kullanıcılara ulaşması biraz daha geç sürebilir.

Satmak keyiflidir, en basit satış formülü, sevdiğiniz bir ürüne heyecan duyuyorsanız sadece bunu alıcıya aktarmanız bile satışı gerçekleştirmenizi sağlayacaktır.

Kısaca, Satış; Heyecan Transferidir.

Görüş ve önerilerinizi bekliyorum.
hakanomergider@gmail.com

Satış Kumar Değildir! 
Profesyonel Destek Gerekir.

Hakan Ömer Gider
info@hakanomergider.com

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş