Ana Sayfa > Yazarlar > Hakan Ömer Gider Tüm Hakan Ömer Gider Yazıları

“At Bi Şey” Fiyatlandırması

Merhaba, bu dönemde iki üç kişi bir araya geldiğinde en çok konuşulan konunun sizin de tahmin edeceğiniz gibi, işler güçler olduğudur. Geçenlerde eski bacanağım ile “işler-güçler” konusunda sohbet ederken, günümüzde müşteri seçmenin artık çok zor olduğunu konuşmaya başladık. Sohbet derinleştikçe, müşteri seçmek, fiyat konuşmak, pazarlıksız satmak hatta vadeleri bile serbest bırakacak bir döneme geçtiğimizi konuşurken bir ara bana “at bi şey” haline geldik dedi.

Ben de kendisine bunu bir yazı olarak irdeleyeceğimi söyledim. Bu sözü kimlerin söylediği konusuna gelince, ilk aklımıza gelenin ayakkabı boyacıları olduğunu söyledik. Bu yazıyı yazmadan önce konuyu açtığım online sınıfımda ise katılımcılar daha farklı bir bakış açısı ile her iş kolunda özellikle siftah yapma sırasında gündeme geldiğini söyledi. Bir katılımcı, ense traşı için berbere gittiğimde “at bi şey” diye talepte bulunulduğunu ve bozuk birkaç lira verdiğini söyledi.

Bacanak ile yaptığımız konuşmaya tekrar döndüğümüzde, aslında bu yöntemin sadece kriz dönemlerinde değil, ödemenin beklenenden az olacağı ücretlerde, hizmeti alanı sanki serbestmiş gibi bırakarak onu daha üst bir ödemeye çekmek için bir taktik olduğuna hem fikir olduk.

Örneğin ayakkabınızı boyattığınızda, boyacı çocuğa “ne kadar?” diye sorduğunuzda, onun isteyeceği rakam 5 TL civarıdır. Fakat bu rakamı söylemeyip, “at bi şey” derse, müşteri bozuk parası olmadığı zaman 10TL bile verebilir. Fiyatı dayatmak yerine müşteriye bırakıp daha yüksek bir kazanç sağlama imkanı oluşuyor.

Peki, bu yöntem diğer işlerde de olabilir mi? Mesela işinizin bedeli tamamen psikolojik bir duruma göre değişebiliyorsa, yani gerçekte ona biçilecek fiyat müşteri tarafından tespit edilmesi zorsa, hizmeti sunan rahatlıklar “at bi şey” formülü ile fiyatlandırma yapabilir. Burada ikinci bir hamle ise mutlaka bu sözün ardından, “ama anlamsız bir şey olmasın!” gibi bir yönlendirme ile rakamın komik bir düzeye inmesi de sağlanır.

Krizlerde yaşadığımız ve gözümüzden kaçmaması gereken şey, bizim krizde olmamız, sadece bizim olmamız anlamına gelmiyor. Bunu şu sözüm ile pekiştirmek isterim ki; “Aynı denizden balık tutuyoruz” O yüzden bize verilen teklifler mutlaka onlara da verilen tekliflere benzemektedir.

Burada “at bi şey” sözü ile piyasa şartlarında artık, sabit fiyat vermenin ne kadar zor olduğunu, müşteri bulmak, iş yapmak gibi konularda ne kadar çok zorluk çekildiğini ve çekileceğini hatırlatmak istedim.

Yine geçenlerde bir başka eğitimci dostum ile yaptığımız sohbette, işlerin tıpkı bir musluktan akan suya benzediğini fakat biraz kısık kısık olduğunu, bu kısıklıkla ya suyun geldiği musluk gibi birazdan gürül gürül sular akacak ya da bu kesik kesik akışlar tamamen işleri yani suyu kurutacak. Ben işlerin kesik kesik olmasını birazdan gürül gürül akacağına yormak istiyorum.

Dönemi en iyi atlatabilmenin bazı teknik ve taktikleri:

  1. Öncelikle genel gider ve maliyetleri gözden geçirerek önümüzdeki döneme yönelik %15-20 gibi bir tasarruf yapmaya çalışmalıyız.
  2. Başta eski müşteriler olmak üzere, ciddi anlamda aktif pazarlama yapma konusunda bir ekip oluşturmak ve onları eğitmek önemlidir.
  3. İşyerinde çalışan herkesi doğal satıcı konumuna getirip, ürünlerimizle ilgili misyoner satıcılık yapmaları sağlanmalıdır.
  4. İmalat sektöründeysek, mavi yakalılar ile yakın temas kurarak onların da ev ekonomilerinde uygulayacakları fikirler vermeliyiz.
  5. Maliyet analizinden sonra fiyatlandırma ve ödeme koşullarını tekrar belirleyip, çok alternatifli, ödeme yöntemleri ortaya koymalıyız.
  6. Tüm çalışanları bu dönemde işlerine dört elle sarılmaları gerektiğini hatırlatacak motivasyon toplantıları yaparak onları motive etmeliyiz.
  7. Üretim prosedürlerini gözden geçirerek zaman etütlerini tekrar yapıp, özellikle teslimat sürelerine uygun bir çalışma geliştirmelidir.
  8. Pazarlık yapma konusunda eşit davranmalı, belirli şartları yerine getiren herkese eşit indirimler ya da imkanlar sağlanmalıdır.
  9. Yeni pazarlar, yeni ürünler, yeni kitlelere yönelmek, yumurtaları aynı sepete koymamak gerekir.
  10. Yalnız karar vermemek için mutlaka bir danışman ile çalışmayı sürdürmek, ileride kaybedilecek büyük bedellerin önlenmesi için küçük bir danışmanlık bütçesi ile önlem alınabilir.

 

Tüm bu önemli maddeler ışığında çalışarak ve yöneterek bu kısıtlı süreci daha rahat atlatılacağına olan inanç ile çevresindeki diğer sanayici ve dostlarını da yönlendirmesi, toptan  bir çözüme götürecektir.

Unutmayalım, aynı denizde balık avlıyoruz!

Hakan Ömer GİDER

 

 

 

 

 

 

              

 

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş