Ana Sayfa > Yazarlar > Hakan Akgül Tüm Hakan Akgül Yazıları

İş Akışını İyileştirmek için Değer Akışı Haritalama (DAH)

Stratejik ve Bölümler Arası Yönetimin Aracı 

Şirkette iş akışını iyileştirmek aslında operasyonu iyileştirmektir; ilk seferde doğru yapmak, işi kolaylaştırmak, teslimat hızını arttırmak, kapasiteyi yatırım yapmadan arttırmak, stokları azaltmak demektir. Bu ise doğrudan nakit akışını iyileştirir, daha az sermaye ya da krediye ihtiyaç duyarsınız.

Şirketinizde her gün ya da belli aralıklarla yapılan, pek çok adımdan oluşan bir işi düşünün. Bu , bir kaç bölümün ve her bölümde bir kaç çalışanın (yönetim onayları dahil) katkısıyla yapılan işlerden olsun! Bu işe dokunan tüm çalışanlara (yönetim dahil) aşağıdaki soruları sorsak;

  • Bu işe katkı sağlayanların toplam performansını düşündüğümüzde işin çıktısı (plan, siparişi yerine getirme, rapor, kampanya, arızayı giderme, faturalama, eleman seçimi vb vb) yeterince iyi (müşterinin istediği kalite) mi?
  • Bu yapılırken, her bir işlem adımının toplam maliyeti en aza indirmek üzere kurgulandığını düşünüyor musunuz?
  • Bu işin, olabilecek en kısa sürede tamamlandığını söyleyebilir misiniz?
  • Bu iş, fiziki ya da sanal ortamda, gereksiz “işlemler, beklemeler, taşımalar, biriktirmeler, hatalar, çalışanlar arasında iletişim kopuklukları, bilgi işlem sebepli aksamalar, araya giren diğer işler”den arındırılmış mıdır?
  • Bu işte çalışanlar keyifle ve motive olarak çalışıyor mu?
  • Peki, problemler varsa, yönetim kadroları bu problemlerin farkında ve gereğini yapıyor mu?
  • Bu problemler bir fırsat olarak algılanıyor mu (yoksa bunlar, dile getirilirse bölümler arası savaşlara (!) sebep olacak, şirkette huzuru kaçıracak, “munzur” şeyler midir!)?
  • Şirket içinde, bu işi iyileştirmek için bölümler arası bir çaba var mı?
  • Varsa bu iyileştirme çabaları bilimsel bir metoda dayanıyor mu?  

 

Sizce anket sonucu ne çıkar? “Evet”ler mi yoksa “Hayır”lar mı çoğunluktadır?

Düşünün ki, yukarıda bahsettiğimiz , “yarı sürede, hatasız, daha az kişi ve ekipmanla, gereksiz kontrollerden arınmış, çalışanları daha mutlu” olarak yapılabilsin! Bu mümkündür.

İş akışlarını iyileştirmek için kullandığımız Değer Akış Haritalama (DAH) (İngilizcesi, Value Stream Mapping - VSM) metot ve aracı, stratejik ve bilimsel bir iyileştirme unsuru olup, özellikle bölümler arasında kurulacak takımlarla birlikte çalışıldığında şirkete katkısı manasında etkisi ve sonuçları inanılmazdır.

Maalesef şirketlerde insanlar ’’İşi İyileştirmek’’ için birbiriyle konuşmuyor, birbirine sormuyor, birbiriyle paylaşmıyor, ortak hedefleri yok, ortak öncelikleri yok. O zaman, işin kalitesi düşüyor, işler gecikiyor ve maliyet artıyor. Müşteri mutsuz, kâr düşmüş, çalışan mutsuz! Bu detay Yalın Yönetim Sistemi ve Yalın Liderlik eğitim / çalıştayımızın konusudur.

Üçüncü bir makale ile devam edeceğim: “Değer Akışı Haritalamanın Farkı”

Hakan Akgül

YK Üyesi, Danışman – satış, strateji, inovasyon, yönetim sistemi ve liderlik

hakan.akgul@lean.org.tr

Makaleler için: https://lean.org.tr/satis-strateji-yonetim-inovasyon-makaleleri/

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş