Ana Sayfa > Yazarlar > H. Yücel Koç Tüm H. Yücel Koç Yazıları

Olsa Ne Olur Olmasa Ne Olur?

“Kurumsal İletişim” işletmelerde “olsa ne olur olmasa ne olur” başlığı altında konuşulan kavramların başında gelir. Neden kurumsal iletişim olmalının altı somut örneklerle kolay doldurulamadığından, birçok işletme kurumsal iletişim kavramını pas geçer. Toplum olarak gözümüzle görüp, ellerimizle tutabildiğimiz, net faydasını anında alabildiğimiz olguları severiz. Bir işi yapacaksak, o iş kısa vadede olmalı ve yatırımdan önce kazandırmaya başlamalıdır. Kazancını yatırımdan önce göremediğimiz için yapmadığımız bu şeyin yokluğu nedeniyle sorunlar çıkıyorsa, o sorunlar karşımıza çıktığında çözümleri düşünürüz. Kurumsal iletişim de işte böyle işlerden.

Kurumsal iletişim neden olmalının altında konuşabileceğimiz birçok neden var. “Neden işletmelerimiz ikinci, üçüncü ve sonraki kuşaklara aktarılamaz?” sorusu bile önümüze onlarca gerekliliği sermeye yetecektir. Kurumsal iletişim bu soruya muhteşem cevaplar verebilir. Kurumsal iletişim yoksa, kurum kültürünü de oluşturamazsınız. Kurum kültürünüz yoksa kalıcı olamazsınız. Kurumsal iletişim yoksa, şeffaflığı sağlayamaz, sürdürülebilir, esnek bir yapı inşa edemezsiniz. Esneyemiyorsanız kırılırsınız. Kurumsal iletişim yoksa, devletle, paydaşlarınızla, çalışanlarınızla, müşterilerinizle, tedarikçilerinizle karşılaşacağınız sonu gelmez sorunlara mantıklı çözümler üretemezsiniz. Kurumsal iletişim yoksa geçmiş profilinizi analiz edemez, mevcut fotoğrafınızı netleştiremez ve gelecek projeksiyonlarınızı doğru yapamazsınız. Eskiyen şirket logonuz, web sayfanız, kurumsal kimlik rehberiniz, kartvizitleriniz ve daha birçok şey geçmiş profilinizin birer parçasıdır, emin olun ki hepsinin bir hayat döngüsü vardır. Hızla değişen çağa yenik düşmeleri muhtemeldir. Mevcut durumunuz işler iyiyse iyi yaptığınız uygulamalarınız sayesinde yürüyordur. Ama iyinin de hep daha iyisi olmalıdır. Yaptığınız iyi şeyleri geliştirerek sürdürmeniz, eksik yaptıklarınızı iyi yaptıklarınıza eklemeniz ve sorun olan uygulamalarınızı da düzenli olarak temizlemeniz gerekir.

Tam burada doğru kurgulanmış kurumsal iletişim, mevcut durum analizinizi yapar ve doğru fotoğrafı çeker, sizin doğruları görmenizi ve doğruları uygulamanızı sağlar. Çektiği fotoğrafla gelecek projeksiyonlarınızı doğru yapmanızı ve geleceğe güvenle hazırlanmanızı temin edecek yol haritalarınızı oluşturmanıza yardımcı olur. Kurumsal iletişim yoksa iş kazaları, çevre problemleri ve benzer felaket durumlar olduğunda da net bir yol haritanız yoktur. Haritanız net değilse karşılaşacağınız sorunlar umduğunuzdan büyük hale gelecektir. Kurumsal iletişim yoksa, ülkemiz işletmelerinin kaçınamadığı sosyal sorumluluk ve sosyal destek adı altında yapılan yardımlar da sizin için sonu bilinmeyen riskler taşır. Sahiplendiğiniz bir sosyal sorumluluk projesinin ve sıradan bir öğrenci bursunun arkasından sizi hiç ummadığınız sıkıntılara sokabilecek onlarca bilinmeyen çıkabilir.

Kurumsal iletişim, bunların sınırlarını belirlemekle kalmaz, doğabilecek sorunların da önceden önlemini alır. Kurumsal iletişim yoksa, içinde neden yer aldığınızı bilemediğiniz onlarca sektörel dernekler ve oluşumların kölesi haline dönebilirsiniz. Kurumsal iletişim bu derneklerin ve oluşumların sınırlarını da belirleyerek, neden katılmanız veya neden katılmamanız gerektiğini de size gösterecektir.

İmrenerek baktığımız ve başarılarının sırlarını merak ettiğimiz bir çok şirketin yaptıkları üstte yazdığım kurumsal iletişimin belli başlı unsurlarından başka bir şey değil aslında. Başarı bizim çok da önemsemediğimiz detaylarda gizli.

Sır, bu detayların uygulanmasında kararlı olmakta ve faydalarına inanmakta…

Başarı, inanmakta, kararlı olmakta ve doğru uygulamada. 

Kurumsal iletişim başarıyı yakalamakta ve sürdürülebilir kılmakta en önemli yardımcınız. Bir kez daha düşünün derim.

Sevgi ve Saygılarımla.

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş