Ana Sayfa > Yazarlar > H. Yücel Koç Tüm H. Yücel Koç Yazıları

Hayal Yoksa Gelecek De Yok…

Geçen hafta iki mühendis arkadaşımla birlikte bir fuar ziyareti için arabayla seyahat ediyorduk. İki harika genç insan. Şirketimizin çalışkan, iyi niyetli, ufukları açık yöneticileri.  Onlarla çalışmak benim için şans. Birbirimizden çok şeyler öğreniyoruz, çok gülüyoruz.
 
Bu tür seyahatler rutinden çıkıp, işle ilgili normal zamanda fırsat yaratamadığımız ama konuşmamız gereken,  aslında bize fark katan, bakış açılarımızı değiştiren, hatta -buraya nasıl geldik- biz dediğim garip fikirlerin de havalarda uçuştuğu konuları konuşma fırsatlarını yakaladığımız zamanlar. Zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorum. Ben çok keyif alıyorum. Umarım onlar da keyif alıyorlardır.
 
O seyahatte konuşmanın başında arkadaşlarıma genel durumu sordum. Uzun zamandır yüz yüze görüşme fırsatımız olmamıştı. Çok yoğunlardı. Hemen hemen tamamını takip ettiğim işlerin oldukça geniş, genel özetini yaptılar. Dinledim. Ben dinledikçe onlar anlattı. Onlar için hayatın normal akışı. Rutinle ilgili, olması gerekenle ilgili harika işler yapıyorlar. İşler nasıl iyi yürümesi gerekiyorsa öyle yürüyor. Harikalar. Eğitimleri sistematik olmayı gerektiriyor. İyi ki varlar da hayatımızı yaşanır kılıyorlar. Mühendisler bu anlatımları hiç sıkıcı bulmuyorlar.  Ben onların bunu sıkıcı bulmamalarına alışalı çok oldu. Ama sıkıcı bulmamaları durumunu sıkıcı bulma -durumuma-  kendimi alıştıramıyorum. Alışacağım demek isterdim. Ama zaman çok kısa ve hayat çok hızlı. -O da senin sorunun- dediğinizi duyar gibiyim. Haklısınız. Haklısınız ama hepimiz aynı disipliner yapılarda olsak, aynı yaklaşımları sergilesek hayat çekilmez olurdu diye düşünüyorum. Farklılıklarımız bizleri daha verimli, üretken ve yaratıcı kılıyor.
 
Geniş ve uzun özetin arkasından daha önceki görüşmelerimizde konuştuğumuz rutin dışı projelerimizle ilgili işleri sordum. Gelişme yok değildi, ama yapılanlar önemli de değildi. Rutin ve detaylar zamanlarını o kadar dolduruyordu ki, isteseler de zaman bulamıyorlardı. 
 
İşimizle ilgili yeni hayalleri olup olmadığını sordum.  Az önceki özette eksik kalan kısımlar olduğunu hatırlayıp, önce o eksikleri anlattılar. Biri diğerine -dur- dedi. -Yücel Bey sıkıldı.- Çok çabuk sıkılabildiğimi iddia etti. Haklıydı. Zaman algılarımız farklı. Daha önceki projelere zaman ayıramamışlardı ki yenileri için hayal kurabilsinler. Eğitim sistemi, elindeki projeyi bitirmeden sakın yeni hayal kurma mı diyordu? Hatta -hayal ne ki- mi diyordu? Mühendislik fakültelerinde hayal kurmak anlatılıyor mu ki? Gerçekten bilmediğim için soruyorum. Eminim anlatan hocalar vardır. Bana sorsanız, -hayal kurma-  diye ders olmalı derim. Tamam kızmayın. Üstüme vazife değil. O kadar ağır derslerin yanında hoş olurdu. Dersi de Ali Poyrazoğlu-nun verdiğini düşünsenize.  Peki hayal kurmadan proje; proje olmadan, yaratıcılık; yaratıcılık olmadan, üretim; üretim olmadan gelişme olabilir miydi? 
 
Hayal kuramıyor, kurduğumuz hayalleri projeye dökemiyorsak sıradanız. Sıradansak yok olmaya mahkumuz. Bu kadar basit ve bu kadar net. Ben sevgili arkadaşlarımdan şunu istedim. Bizim, projeye dönmek üzere olan hayallerimiz var. Birlikte tartışıp, birlikte şekillendirdiğimiz, olabilirliğine inandığımız, heyecanlanıp, elbirliğiyle ortaya koymaktan mutluluk duyduğumuz nefis hayallerimiz.  Önümüzdeki yıl o hayallerden en az iki tanesi TÜBİTAK ve bir üniversiteyle birlikte yürüyen projeler haline gelmeli ve bir projenin sunumunu yılsonunda yapıp, birlikte başarmanın keyfini çıkartmalıyız. Yapmalıyız ki, -ilerleyebiliyoruz, yerimizde saymıyoruz- diyebilelim. 
 
Fuar alanına geldiğimizde önümüzdeki beş yıla yetecek hayallerimiz vardı. Ama biliyorum ki böylesi bir çağda yarın projeye dökemediğin, çalışmaya başlayamadığın hayal, proje eskimeye başlamıştır ve  rafa kalkmaya adaydır.
 
Başarı, mutluluk güzel hayaller kurabilen, kurdukları hayallerin peşinden koşabilen, hızlı net ve doğru kararlar alabilenlere daha yakın olacaktır.   
 
Lütfen Hayalsiz Kalmayın, Sevgiyle Kalın.
H.Yücel Koç
yucelkoc@yahoo.com

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş