Ana Sayfa > Yazarlar > H. Yücel Koç Tüm H. Yücel Koç Yazıları

En Zayıf Halka

Borusan Holding Kurucu ve Onursal Başkanı Asım Kocabıyık, memleket sevdalısı bir ulu çınardı. 2012 Aralık ayında aramızdan ayrıldı. 88 yıllık hayat macerasına inanılmaz başarılar sığdırdı. Türk Sanayii’ne damga vurmakla kalmadı, öğretileriyle sanayicilerimize ışık oldu. Sanayiciliğin ne demek olduğunun bilinmediği zamanlarda evrensel bakış açısı, muhteşem azmi ve çalışkanlığıyla sanayimizin kurumsallaşmasına öncülük eden isimlerin başında yer aldı. Çağdaş kişiliğiyle sanatın geniş kitlelere yayılmasına, harikulade sanat kurumları oluşmasına vesile oldu. Borusan Filarmoni Orkestrası bunların en önemlilerindendir ve alanında dünyanın en iyileriyle boy ölçüşmektedir.  Sanat dünyamızın en değerli mücevherlerinden birisidir. Asım Kocabıyık’ın eğitime katkıları bir kitap olur. Eğitim sistemimiz için getirdiği öneriler, sarf ettiği çabalar ve inşa ettiği eğitim kurumları, kendi deyimiyle “memlekete olan gönül borcunu ödeyebilme“ gayretleriydi. Sevenleri biliyor ki gönül borcunu fazlasıyla ödemiştir. Nur içinde uyusun...

Asım Kocabıyık bizlere “Tazlar Köyünden Borusan’a” isimli bir kitap bıraktı. Kitapta neler yok ki? Türkiye’nin nefis bir yakın tarih özeti, sanayimizin kattettiği yollar, cumhuriyetin erdemleri, iş öğütleri ve dolu dolu anıları. Okuyun derim. Özellikle patron olduğunu, yönetici olduğunu, lider olduğunu düşünen herkes okumalı... Yavaş yavaş ve notlar ala ala.

Asım Kocabıyık kitabında bir bölümde iş hayatında unutamadığı ve kabullenemediği bir üzüntüsünden bahseder. Okumasında, evlenmesinde, iş hayatında tecrübe kazanmasında destek olduğu bir çalışanının Borusan’a verdiği zararı uzun yıllar aklından çıkaramaz. Aynı zamanda akrabası da olan bu çalışan Borusan’da en üst düzey seviyelerde çalışma fırsatı yakalamış ve uzun yıllar çalışmıştır. Asım Bey’in kardeşinin hastalığı sebebiyle işlerden uzak kaldığı dönemde kendisine önemli yetkiler, sorumluluklar verilmiştir. Bu üst düzey çalışan, ailesi ve kendi hayatıyla ilgili gelecek planlamasında yaşadığı kararsızlıklar nedeniyle, işinde önemli gelişmeleri atlamış ve şirketi telafisi güç sıkıntılarla karşı karşıya bırakmış ve Asım Bey bunu yıllarca unutamamıştır. Bu bölümü okurken Asım Bey’in olaydan çok etkilenmiş olması beni düşündürdü.

Her zincir en zayıf halkası kadar güçlüdür. İşletmeler tıpkı bu sözün altında yatan anlamda olduğu gibi birçok halkanın bir araya gelmesiyle oluşan bir zincir. Her bölümü temsil eden kişiler birer halka olduğu gibi, her birim de bir halka. Zincirin her halkası üstüne düşen yükü çekebiliyorsa o zincir sağlam olabiliyor, işe yarıyor. Bizde, halkaları tek tek irdeleyip, güçlü kılmaya çalışıp sonra da zincirin sağlamlığını test etme öngörüsü ve becerisi çok fazla işlemiyor. Geleneğimiz herşeyi sıcağı sıcağına yaşamak, sorunlar çıktığında sorunları çözmeye gayret etmek üstüne şekillenmiş. Belki de uzun soluklu, uluslararası çapta şirketler yaratamamamızın nedenlerinden birisi bu geleneğimizdir. İnsan kaynakları yönetimimiz de dünyadaki iyi örnekleri çok geriden takip ediyor. Yine bu geleneğin sonuçlarından olsa gerek.

Düşünsenize hızla büyüyorsunuz, üretim departmanınız yeni taleplere karşılık verebilmek için vardiya sayısını artırıyor, yeni fabrika alanına, yeni binaya, makinalara ihtiyacınız var. Yeni aldığınız satış personeli için araçlarınızı artırmanız gerekiyor, yeni bölgeler açmalısınız. Hammadde ihtiyacınıza da özkaynakla yetişmekte zorlanıyorsunuz.  Bunların tamamı yeni yatırım gerektiriyor. Yeni kredi kaynaklarına ihtiyacınız var. Ama finans departmanınız bankalarla rutin çalışmanın dışına çıkma becerisine sahip değil. Teşvikler konusu es geçilmiş. Fabrika alanı ve makinalar alınmadan önce teşvikler için başvurulması gerekiyordu. En önemli rakibinizin de sizin yaptığınız benzeri yatırım için uluslararası kredi kuruluşlarından kredi sağladığını öğreniyorsunuz. Üstelik finansın başındaki kişi en küçük kardeşiniz. Ne olurdu durum? Çok mu abartı sizce? Benzerleriyle karşılaşmadınız mı? Bu örnekte zayıf halkanız finansın başındaki kardeşiniz ve onun yönettiği finans departmanı. İşler büyür mü? Bırakın büyümeyi böylesi bir senaryoda işletme, çözülmesi zor problemlerle karşı karşıya kalır. Bütün bozulur, zincir kopar.

Eminim ki benzeri senaryoları farklı departmanlar için de yaşamışsınızdır. Düşünün hatırlayacaksınız. Geleneksel sebeplerle gözardı ettiğimiz gerçekler bizi üzmekle kalmıyor, emeklerimizi heba etmemize neden oluyor.

Zincirin halkalarını lütfen bir kez daha düşünün. Düşünmekle kalmayın test edin. Hatta bununla da yetinmeyin her bir halka için gelecek öngörülerinde bulunun. Başarı tesadüf değildir. Beğendiğiniz, örnek aldığınız özellikle yabancı rakipleriniz bunu yapıyorlar. Yaptıkları için de kalıcı oluyorlar.

Bol kazançlı günler dileklerimle, sağlıcakla kalın 

H. Yücel Koç

 

 

  

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş