Ana Sayfa > Yazarlar > H. Yücel Koç Tüm H. Yücel Koç Yazıları

Bozkırın Mucizesi

2000 – 2005 yılları arasında iş gereği arabayla Ankara’dan Konya’ya sık sık gider gelirdim. Sanırım 2002 yılıydı, bozkırın bu düz ve sıkıcı güzergâhında bir değişim başladı. Yol kenarlarına ağaçlar dikiliyordu. Yıllarca birçok insan bu harika çabanın farkına bile varmadı. Varanların birçoğu da yapılanların nafile ve gereksiz olduğunu düşündü. Bense bu çabaları, ilgili ilgisiz herkese anlattım. Genel kabul, Konya’da ağaç yetişmezdi. İklim çetin, su yoktu. Karasal iklim acı kaderdi.

Ama bu ülkede genel kabullere, başka bir deyişle, öğrenilmiş çaresizliğe inanmayan birileri vardı. Yılmadan bozkır yollarının kenarlarına fidanları diktiler, etraflarına korunaklar yaptılar, su tankerleriyle, bin bir zahmetle durmaksızın suladılar, kuruyanların yerlerine yenilerini diktiler. Konya çevresinde 273 güzergâhta, 5 bin km mesafede, yanlış okumadınız 5 bin km mesafede, 20 milyonun üzerinde ağaç yetiştirdiler. Sanmayın ki hepsi bu. 66 ayrı bölgede, 10 bin dekara yakın orman alanı oluşturdular. Çiftçilere 400 binin üzerinde fidan dağıttılar. Kurdukları 7 ayrı fidanlıkta şu an yılda 3 milyondan fazla akasya, dişbudak, akçaağaç, karaağaç, çınar, meşe, katalpa, ceviz, badem, iğde, gladiçya, ahlat, alıç, ıhlamur, at kestanesi, sedir, karaçam ve mavi selvi fidanları üretiyorlar. 35 mühendis ve 450 çalışanın gönül vererek çalıştığı bu muhteşem organizasyonda, 40 sulama arasözü gece gündüz ağaçlara su taşıyor. Peki bu kadar emek verildi de ne oldu? İklim değişmeye başladı. İklim değişikliği çiftçinin ürününün verimini artırdı. Biyolojik çeşitlilik hızla artmaya başladı. Ekolojik denge hızla gelişti. Süne ile mücadelede daha iyi sonuçlar alınmaya başladı. Kurulan ormanlarda kızıl geyik, ceylan, tilki, yılan, yaban tavuğu, yaban koyunu, birçok çeşit kuş ve sincap gibi doğal hayatın asıl sahiplerinin sayısı arttı.

İlk yola çıktıklarında hedefleri Konya’nın nüfusu kadar ağaç dikmekti. Başardılar. Yeni hedefleri Türkiye’nin nüfusu kadar ağaç dikebilmek. Hiç kuşkum yok, başaracaklar. Sonraki hedefleriyse dünya nüfusu kadar ağaç dikebilmek. Yok artık dediğinizi duyar gibiyim. Mucize olur diyorsunuz. İnanın bana bozkırın ortasında 20 milyon ağaç yetiştirmeye inanmak ve bunu başarmak daha büyük mucizeydi.

Türkiye’nin her ilinde, ilçesinde kurulu, isimlerinin ve yapılarının ne kadar değiştiğini bile hatırlayamadığım, son ismi Tarım ve Orman Bakanlığı olan, eski isimleri Orman Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, Köy Hizmetleri Bakanlığı teşkilatları var veya vardı. Bu teşkilatlarda yıllardır binlerce insan çalıştı, çalışıyor. Annem de bu çalışanlardan biriydi. Tüm iş hayatının ülke için yapılamayanlara kahretmekle geçtiğini söyleyebilirim. Anlattıkları da üstteki mucizeyi görene kadar benim de üzüntüm olmuştur.

Bu mucizeyi Konya Şeker (Torku) gerçekleştirdi. Ama biliyoruz ki böylesi devasa projeler iyi bir lider ister. Birçok ünvan ve görevi olan o lider Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk. Öncelikle çok iyi bir projeci olan Recep Konuk’un birçok ünvanı, görevi var ama bence en önemli ünvanı öğretmenlik. Böylesi harika bir projeyi, bu kadar güzel, ancak bir öğretmen kurgulayabilir ve anlamlandırabilir.

Çok anlamlı bir atasözümüz var;  “Yiğit namıyla anılır.”  Tema Vakfı Onursal Başkanı Hayrettin Karaca “Toprak Dede” namıyla anılır. Bu nam Hayrettin Karaca’ya boşa verilmiş değildir. “Toprak Dede” önünde saygıyla eğilinesi bir kahramandır. Ülkenin kaderini değiştiren projelere liderlik yapmış, çabalarıyla insanlarımızı bilinçlendirmiştir. Onun yaptıklarını ilerde daha iyi anlayacağımızı düşünüyorum. Recep Konuk’da benzer bir kahramanlığın lideridir. Recep Konuk’a da böyle giderse “Orman Baba” denir mi bilmiyorum. Ama denirse ben kendi adıma çok mutlu olurum.

Hepimizin hayalleri, geleceğe dair ümitleri var. Ama mucizeleri başaranlar öğretilmiş çaresizlik tuzağına düşmeden, hayallerini gerçek kılmak adına bıkmadan, usanmadan çalışan, üreten, büyük resmi görebilen, lider özellikleri taşıyan insanlar oluyor.

Bu ülkenin daha fazla Hayrettin Karacalara, Recep Konuklara ihtiyacı var. Ama maalesef eğitim sistemimiz bu kahramanların sayısının artmasına olanak vermiyor. Umarım bir öğretmen olan Recep Konuk’un başarıları gözden kaçmaz, onu ve yaptıklarını daha çok insanımız öğrenir. Bugüne kadar aldığı ödüllere daha büyük ve yeni ödüller ekler. Eğitim sistemimizi kurgulayanlar için de örnek olur ve eğitim sistemimizin değişiminde örnek olur.

Güzel hayalleri, mucizeleri ve kahramanları bol bir ülke ümidiyle…

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş