Ana Sayfa > Yazarlar > H. Yücel Koç Tüm H. Yücel Koç Yazıları

Ah Y Kuşağı Ah…

80’lerde doğdular.  Diğer kuşaklar onlardan sonra isimlerini aldı. Öncesi kuşaklar da, sonrası da. Sorgulayan, zor ikna olan, kalıplara oturtulamayan bir kuşak.  Biraz el bebek gül bebek büyütüldükleri de söylendi. Anneleri, babaları, çevrelerindeki diğer büyükleri onlara hep ”sen özelsin” dedi.  Belki de onun içindir hepsi “en, en, en” olmak için güdülendi. Büyüdüler, okudular, nihayet iş hayatıyla karşı karşıya geldiler.

İş hayatı da onlarla karşı karşıya geldi. Öncelikle klasik iş görüşme süreçlerini değiştirdiler. Rahattılar. Aceleleri yoktu. Alışılagelmiş giyim kuşam kurallarına çok fazla itibar etmiyorlardı. Kendilerini birçok iş için fazlasıyla yeterli buluyorlardı. Farklı imkânları tartışmak istiyorlardı. Özellikle esnek saatler konusunda ve hafta sonu tatilleri konusunda ciddi beklentileri vardı. Eğitim taleplerini dile getiriyorlardı. Yeni sosyal haklardan bahsediyorlardı. Onlar bunları gündeme getirirken yönetici koltuklarında Z kuşağı temsilcileri oturuyordu. Z kuşağı ihtilaller görmüş, hiyerarşik düzeni içselleştirmiş, ekonomik krizlerden kafalarını hiç kaldıramamış kriz yöneticileriydi. Yaşadıkları zorluklar da yeteri kadar tecrübe edinmelerine yetecek ölçekteydi. Haliyle bu yeni kuşak Z kuşağı için de yeni ve farklı tecrübelerin başlangıcı oldu.

Y kuşağının alternatifi yine Y kuşağıydı. Z kuşağı yöneticisinin Y kuşağıyla çalışmaktan başka çaresi yoktu.  Hadi bakalım.  Kuşak çatışması dediğimiz şey sadece ailede olur sanırdık. İş hayatında da olurmuş, yaşadık ve gördük.  

Y kuşağı mutluluklarıyla, mutsuzluklarıyla, sorgulamalarıyla, tahammülsüzlükleri, sonuca odaklanmasıyla, çabuk sıkılması, diretmesiyle, her konudan biraz da olsa anlamasıyla, güçlü adalet duygusuyla, işi gücü ansısın ve sebepsiz kesip atmasıyla, depresyona yatkınlığıyla, popüler kültür sevgisiyle genellenedursun, Nietzsche’nin dediği gibi “Bu dahil bütün genellemeler yanlıştır” diyerek konuyu tatlıya bağlayalım.

Ama biliyorum ki belli bir dönemde yetişen ve şu dönem çalışma hayatının içinde olan ve üretime, yönetime yön veren iş insanlarımız belirli ortak değerlere ve özelliklere sahipler. Onlar benzer eğitim sistemlerinden etkilendiler ve benzer sosyolojik, psikolojik süreçleri yaşadılar.

Ekonomik süreç onlarla ilerlemek ve gelişmek zorunda. Önceki kuşaklar, işverenler, yöneticiler, onları anlamak ve doğru tahlil etmek zorunda. Evet bu bir zorunluluk. Bu verimli üretim, doğru yönetim için bir zorunluluk.

Önceki yazılarımı okuyanlar bilecektir, kesin veriler vermekten ve sıkıcı araştırmalara atıfta bulunmaktan kaçınırım. Bu araştırmalara, verilere isteyen herkes günümüz iletişim araçlarıyla, çok basit yollardan ulaşabilir. Ben okuyucularımın kafasında küçük de olsa soru işaretleri oluşturma derdindeyim. Okuyucularımın bu soru işaretlerinden kendi doğrularına daha iyi ulaşacaklarına eminim.

Araştırmalar Y kuşağı üyelerinin ancak üçte birinin gerçek anlamda verimli olduğunu gösteriyor.  Bunun nedenleri uzun uzun tartışılıyor. Bazıları böyle olmasının sebebini direk Y kuşağının sahip olduğu özelliklere bağlarken, bazıları da kapitalizmin geldiği noktata da insanların bu yeni çalışma düzenini kabullenememelerine bağlıyorlar. Bir başka konuda Y kuşağının diğer kuşaklara göre üç kat daha fazla iş değiştirme hızlarının olması. Bunlar gibi Y kuşağını ilgilendiren ve farklı açılardan tartışılan birçok konu var. Konular tartışıladursun, biz konunun özüne dönelim. Aslolan  sorunların önüne geçebilmek ve verimliliği sürdürülebilir kılmak. Bunun yolu da onları doğru anlamaktan geçiyor. İşletmeler bu dinamizimlerini sürdürebilmek adına bu konu üzerine düşünmeli, planlar oluşturmalı. Özellikle işe yerleştirmede ilk bir yılı önemsemeli ve stratejik çalışmalar yapmalıdır. Y kuşağının yüzde yirmiden fazlası bir yılı doldurmadan işten ayrılmaktadır. Büyük işletmeler için nasıl bir iş ve verim kaybı, düşünün.

Öncelikle Y kuşağı sözlere, anlatılanlara, eski tabirle nutuk dinlemeye itibar etmiyor. Onlar deneyimlemek istiyor. Söz sahibi olmak istiyor. Sözde değil özde bütünün parçası olduklarını hissetmek, yaşamak istiyor. Onlara güvendiğinizi göstermelisiniz. Güven duygusunu hissettiklerinde, özümsediklerinde işlerini bırakmıyorlar. Fırsat vermeli ve cesaretlendirmelisiniz. Bunları yaptığınızda özellikle yenilikçilik konusunda en az sekiz kat daha fazla verimli oldukları görülmüş. Adalet duygusuna çok önem veriyorlar. Her konuda adalet bekliyorlar. Sadece kendileri için değil. Çevrelerindeki herkes, her şey için. Birlikte çalıştığı arkadaşının adaletini de önemsiyor, sokaktaki kedinin adaletini de, parktaki ağacın adaletini de…

Kaderci anlayıştan sıyrılmış doğru insan kaynağı planlamasıyla Y kuşağı çalışanlarınız dezavantajdan fırsata dönüşebilir. Doğru kurguyla, doğru anladığınız insanlar işinizi başka boyutlara taşıma potansiyeline sahip. Onlar özgürlükçü,  sorgulayan, özgüvenli bir yapıya sahipler. Bu değerleri fırsata dönüştürmek sizlerin elinde.  Yeter ki birbirimizi doğru anlayalım.

Herşeyin başı doğru iletişim.

Sevgiyle kalın.

H. Yücel Koç

 

 

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş