Ana Sayfa > Yazarlar > Gürkan Hüryılmaz Tüm Gürkan Hüryılmaz Yazıları

Emtia Fiyat İndeksi Tablosu ve Analizi

Genel Görünüm – Gürkan Hüryılmaz

Değerli Satınalma Profesyonelleri,

Bir çoğumuz için zorlu başlayan 2018 yılı, üreticilerin fors majör açıklamaları ile, bizlerin işini daha da zorlaştırıyor. Özellikle plastik piyasalarında son yıllarda duymadığımız kadar fors major açıklaması ile karşılaştık ve doğal olarak bunların öncelikle tedarik daha sonra fiyat risklerini ölçümlemeye çalıştık. Risk çalışmalarımıza yeni açıklamalar ile devam edeceğiz görünüyor. Geçmiş dönemlerde bazı üreticilerin fiyatları yükseltmek adına üretim kısıtlamaları kararlarını ve uygulamaları birlikte yaşamıştık. Bu yıl ise durum biraz daha zor. Zira, ekonomik görünüm raporlarında açıklanan pozitif büyüme beklentileri altında, tedarik darboğazlarını aşabilmek için daha fazla çalışmamız gerekiyor. Satınalma SWOT analizlerinde yaptığımız üzere, bu tehditlerin yaratabileceği fırstları göz ardı etmemiz de gerekiyor. Bu kapsamda, tekel görünen tedarikçilerden kaynaklıl tedarik darboğazlarını, alternatif üreticiler ve ürünler ile aşabilme şansımız olduğunu unutmayalım. Satınalma açısından, normal dönemlerde gündeme alınamayan alternatif ürün denemeleri, bu kriz dönemlerinde beklendiğinden çok daha hızlı ilerleyip, sonuçlanabilir. Müşterilerin de işbirlikçi yaklaşımı ile alternatif ürün onay süreci tamamlanarak, darboğazlar daha kolay aşılabilir. Şirketlerin bu dönemde, alternatif ürün denemeleri konusunda gösterilen direnc ve oluşan engellerin, ortadan kaldırılacağını umuyoruz.

PwC Ekonomi Ekibi tarafından yapılan Avrupa Ekonomik Görünüm Raporu 2018’e göre, Avrupa Birliği’nde (AB) ekonomik toparlanmanın bu yıl devam edeceği, ancak büyüme hızının 2018 sonrasında yavaşlaması öngörülüyor. Ekonomik aktivitede gözlenen pozitif eğilimin önümüzdeki dönemde hızının azalarak sürmesi bekleniyor. 2017 yılında tahminlerin üzerinde %2,3 oranında büyüyen AB ekonomisinin 2018 ve 2019 yıllarında sırasıyla %2,1 ve %1,9 düzeyinde büyüme sergilemesi tahmin ediliyor. Hollanda, Avusturya ve Almanya’nın 2018 yılında diğer Avrupa ülkelerinin ötesinde bir ekonomik performans sergilemesi beklense de bu üç ülkede de büyüme oranlarının 2018’den sonra daha ılımlı bir seyir ortaya koyması öngörülüyor. Avro Bölgesi'nde gözlenen ekonomik iyileşmenin itici gücü olan tüketim harcamalarının da 2018 ve sonrasında hızının azalarak sürmesi bekleniyor. Tüketici harcamalarındaki bu yukarı yönlü trendin temel sebebi son dönemde uygulanan yapısal reformlar sayesinde istihdamda gözlenen artış. Tüm bu iyileşmeye rağmen, Avrupa Birliği’nde işsizlik oranının 2019 yılında dahi %7 gibi yüksek bir düzeyde tahmin edilmesi, refah ve tüketici harcamaları üzerinde etkide bulunabileceği anlamına geliyor. AB’de kriz kaynaklı mali ve finansal kırılganlıklar, olası varlık balonları, düşük faiz ortamına ilişkin normalleşme süreci ile küreselleşme ve ticarette daralma kapsamında yeterli yapısal reformların uygulanamaması orta vadede ekonomik büyüme hızında yavaşlamaya neden olabilecek faktörler olarak yer alıyor. Çoğu Avrupa ülkesinde lider olan tüketici piyasaları, imalat sanayi ve otomotiv sektörlerinin önümüzdeki yıllarda da milli gelire en çok katkıyı yapan endüstriler olması bekleniyor. Büyüme oranı bazında ise en iyi performansın, başta hizmet sektörü olmak üzere, teknoloji, medya ve eğlence ile finansal hizmetler tarafından sergilenmesi öngörülüyor. Raporda, Türkiye için enflasyon artışına dikkat çekilirken, Türkiye’nin 2022 yılına kadar %3-4 aralığında sürekli büyümesi bekleniyor. Uluslararası Para Fonu'nun yayınladığı değerlendirme raporunda ise IMF, Türk ekonomisinin 2016 yılındaki zayıflamanın ardından 2017'de mali genişleme ve elverişli dış koşulların yardımıyla toparlandığını vurguladı. IMF raporunda, 2017 yılında büyümenin %7 civarında olduğu tahmin edilirken, “Potansiyelin oldukça üzerinde olan bu büyümenin sonucunda üretim açığı, ilgili dengesizliklerin işaretleriyle birlikte pozitif gözüküyor" ifadelerine yer verildi. “IMF heyetinin baz senaryosuna göre, Türkiye'nin bu yıl yüzde 4 büyümesinin beklendiği" kaydedilen değerlendirmede, bunda geçen seneye göre daha az mali genişleme uygulanmasının etkili olacağı belirtildi. IMF Yönetim Kurulu'nun henüz onaylamadığı değerlendirme raporundan önce ekim ayında yayımlanan Dünya Ekonomik Görünüm raporunda, Türk ekonomisinin bu yıl %3,5 genişleyeceği öngörüsünde bulunulmuştu.

Selamlarım ve Saygılarımla,

 

Metal-Demir-Çelik:

LME Bakır stokları Şubat ayında %7.18’lik artış gösterirken; bakır fiyatları %1.54 oranında azalış göstererek 6.952 $/ton oldu. Çin'den gelen iyimser ekonomik yorumlar nedeniyle yükselen bakır fiyatları, ABD'nin olası tarifeleri nedeniyle düşüş gösterdi. Uzmanlara göre Mart ayında yatay bir çizgide seyredecek olan fiyatlar, Q2 ile birlikte artış eğilimi gösterecek. S&P Capital’in Şubat ayı tahminine göre Bakır fiyatlarının 2018, 2019 ve 2020 yılı ortalaması sırasıyla, 3.14, 3.20 ve 3.22 $/lb olacak. Dünya’nın bakır üretiminin %5’ini sağlayan BHP’nin Escondida madeninde Haziran ayında yapılması planlanan resmi müzakereler öncesinde ön anlaşma sağlanamaması, risk seviyesini arttırdı. Zira, geçen yıl maddened görülen 43 günlük grev, Bakır arzını etkilemişti. Bununla birlikte Glencore, Kongo’daki Katanga madenindeki üretimini 150.000 ton arttıracağını açıkladı.              

LME Alüminyum stokları Şubat ayında %22.02 oranında artarken, alüminyum fiyatları %4.13 oranında azalış göstererek 2.158 $/ton oldu. Brezilya alüminyum sanayisi, olası ticaret savaşının yansımalarından endişeli. Brezilyalı alüminyum üreticileri, ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin ile ticaret savaşı başlatmasının dünya piyasasına sıçraması ve Çinli ihracatçıların başka alıcılar bulmak zorunda kalırsa fiyatlar üzerinde baskı oluşmasından endişe duyduklarını belirtirken; Japonya alüminyum üreticileri, ABD'nin alüminyum ithalatına gümrük vergisini planını iptal etmesini istedi. Japonya Alüminyum Birliği "Trump'ın planda vazgeçmesini istiyoruz. ABD Çin'den sonra bizim ikinci büyük ihracat piyasamız ve yüksek vergiler doğrudan Japon alüminyum üreticilerini etkileyecek" dedi. Gümrük vergilerinin metal fiyatlarında dalgalanmayı ve prim ve teslimat maliyetlerini arttırması beklenirken, yeni gümrük vergilerinin ardından tedariklerini sağlama almak isteyen alıcılar nedeniyle ABD’de alüminyum primleri son 3 yılın en yükseğine çıktı. S&P Capital’in Şubat ayı tahminine göre Alüminyum fiyatlarının 2018, 2019 ve 2020 yılı ortalaması sırasıyla, 0.94, 0.96 ve 0.96 $/lb olacak.        

LME Nikel stokları Şubat ayında %7.05’lik azalış gösterirken, nikel fiyatları %0.61 oranında azalarak 13.795 $/ton oldu. S&P Capital’in Şubat ayı tahminine göre Nikel fiyatlarının 2018, 2019 ve 2020 yılı ortalaması sırasıyla, 5.73, 5.97 ve 6.34 $/lb olacak. Nikel üreticileri yüksek fiyatların getirdiği etki ile 2017 yılında karlılık artışları açıklamaya başladı. Bunlardan biri olan Vale, 2017 yılında EBIT değerinin %44 arttığını açıkladı. Uzmanlara göre Nikel uzun vadede yükseliş beklentisini korurken, kısa vadede de fiyat artışları olabilir. Nikel’in kullanıldığı paslanmaz çelik ürünlerine beklenen talep artışı da fiyatların yükseliş eğilimini destekliyor. Outokumpu Mart ayı primlerini, 430 Kalite için 14 €/ton düşüş, 304 Kalite için 38 €/ton artışve 316 Kalite için 112 €/ton artış ile duyurdu.         

LME Çinko stokları Şubat ayında %23.71 oranında azalış gösterirken, çinko fiyatları %3.08’lik azalış kaydederek 3.498 $/ton oldu. S&P Capital’in Şubat ayı tahminine göre Çinko fiyatlarının 2018, 2019 ve 2020 yılı ortalaması sırasıyla, 1.48, 1.41 ve 1.29 $/lb olacak. Alexander Minin Plc, Türkiye, İran ve Ortadoğu'nun geri kalan bölümünde Proses Mühendislik, Danışmanlık, İnşaak ve Tasarım A.Ş. ile ortaklık yapmak için anlaştı. Yapılan anlaşmaya göre Proses Mühendislik, Alexander Mining'in teknolojisini kullaraka Türkiye ve/veya İran'da orta ölçekli çinko işleme tesisi kuracak.                

LME Kurşun stokları Şubat ayında %7.97 oranında azalış gösterirken, kurşun fiyatları %4.22’lik azalış kaydederek 2.530 $/ton oldu. LME Kalay stokları Şubat ayında %2.57 oranında artış gösterirken, kalay fiyatları %1.52’lik azalış kaydederek 21.765 $/ton oldu. S&P Capital’in Şubat ayı tahminine göre Kurşun fiyatlarının 2018, 2019 ve 2020 yılı ortalaması sırasıyla, 1.12, 1.10 ve 1.08 $/lb olurken, aynı dönemler için Kalay fiyatları ortalaması 8.95, 9.19 ve 9.34           $/lb olacak. 

Demir cevheri fiyatları Şubat ayında %7.4 oranında yükselerek 87 dolar seviyelerinden işler gördü. S&P Capital’in Şubat ayı tahminine göre %62 Demir Cevheri fiyatlarının 2018, 2019 ve 2020 yılı ortalaması sırasıyla, 63.64, 62.51 ve 61.79 $/lb olacak. Anadolu Ajansı haberine göre, ABD Başkanı Donald Trump'ın gelecek hafta içinde ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla %25 ve %10 oranlarında ek gümrük vergileri getireceği bildirildi. Detayları henüz belli olmayan gümrük vergisi düzenlemesinin gelecek hafta içinde imzalanacağı belirtilen haberlerde, Trump'ın imzayı bugün atmak istemesine karşın gerekli prosedürler tamamlanmadığı için beklemek zorunda kaldığı öne sürüldü. Gümrük vergisi uygulanacak ülkeler arasında Türkiye de var. TÇÜD'den yapılan açıklamada, ABD Ticaret Bakanlığının, ABD Başkanı Donald Trump'ın talebi üzerine çelik ithalatının ABD milli güvenliği üzerinde yarattığı etkinin incelenmesi için soruşturma başlattığı ve soruşturmaya ilişkin Trump'a sunulan raporu geçen ay kamuoyuyla paylaştığı hatırlatıldı. TÇÜD'ün, daha önce ABD'in ithal çeliğe yüksek vergi uygulamasının Türk çelik ihracatı bakımından tahrip edici sonuçları olacağını ve anılan kararın Dünya Ticaret Örgütü kurallarına aykırılık teşkil ettiğini belirttiği kaydedilen açıklamada, New York Times gazetesindeki haberde, Trump'ın çelik ithalatına yüzde 25 vergi getirilmesine ilişkin karar aldığına yer verildiği ancak kararın henüz ABD resmi kaynaklarınca yayımlanmadığı bildirildi. ABD Uluslararası Ticaret Mahkemesinin, ABD'li şirketlerin, Türkiye'den yapılan sıcak haddelenmiş yassı çelik ithalatına vergi uygulanmasına ilişkin talebini haksız bulduğu ve buna ilişkin kararında "sübvanse edilmiş Türk çeliği ithalat miktarının, vergi uygulanması gereken seviyede olmadığı" ifadelerinin yer aldığı da aktarıldı. Diğer yandan, Ekonomi Bakanlığınca, Çin ve Çin Tayvanı menşeli bazı çelik boru ürünlerine yönelik nihai gözden geçirme soruşturması açıldı. Ekonomi Bakanlığı`nın üç ayrı "İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliği" Resmi Gazete`de yayımlanarak yürürlüğe girdi. İlk tebliğe göre, Çin, Hindistan ve Vietnam menşeli "dış çevresi 60 santimetreyi geçen fakat 180 santimetreyi geçmeyen, kesiti trapez şeklinde (V-kolanlar) olan (V-yivli olanlar hariç) sonsuz transmisyon kolanları", "dış çevresi 180 santimetreyi geçen fakat 240 santimetreyi geçmeyen, kesiti trapez şeklinde (V-kolanlar) olan (V-yivli olanlar hariç) sonsuz transmisyon kolanları" ve "yalnız kesiti trapez şeklinde (V-Kolanlar) olan (V-yivli olanlar hariç) sonsuz transmisyon kolanları" ürünlerine yönelik yürürlükte bulunan dampinge karşı kesin önleme ilişkin nihai gözden geçirme soruşturması açıldı. İkinci tebliğle Çin ve Çin Tayvanı menşeli gümrük tarife istatistik pozisyonunda "diğerleri" ve "paslanmaz çelikten olanlar" olarak sınıflandırılan çelik borulara ilişkin nihai gözden geçirme soruşturması başlatıldı. Üçüncü tebliğe göre de Çin menşeli "kromit, magnezit ve krom magnezit ateş tuğlaları" ve "magnezit, dolomit veya kromit içerenler (dolomit içerenler hariç; magnezyum oksit esaslı, 3-30 milimetre kalınlıklarda yapı levhaları hariç)" ürünlerine yönelik nihai gözden geçirme soruşturması açılması kararlaştırıldı.

Plastik ve Kauçuk:

Şubat ayında yurtiçi plastik piyasasında PVC hariç yükselişler görülürken, aylık değişim şu şekilde gerçekleşti. ABS için %4.71, PS için %6.06, PP için %2.69, PE için %1.42 ve PA için %1.73 artış yönlü olurken; PVCA için %16.47 azalış yönlü oldu. PA66 piyasasındaki gerginlik devam ediyor. BASF’tan sonra diğer üreticilerden gelen fors major bildirimleri, tedarik konusunda sıkıntıların devam edeceğini gösteriyor. ChemOrbis haberlerine göre, Global piyasalarda PET fiyatları Ekim/Kasım’dan bu yana kısıtlı arz ve güçlü ham madde maliyetleri nedeniyle artış eğilimi izliyor. ChemOrbis Fiyat Endeksi’nden elde edilen verilere göre, önde gelen piyasalarda fiyatlar şimdilerde son yılların en yüksek seviyelerinde seyrediyor. Bu arada, Kuzey Yarımküre’de yaklaşan yüksek sezon da kısa vadede güçlü olan görünümü destekliyor. Türkiye PET piyasasındaki oyuncular, hem yurtiçi hem de ithal fiyatların geçen hafta Çin’in tatilden güçlü dönmesi ve dünya genelindeki duruşlar nedeniyle arttığını bildirdi. Suudi Arabistanlı önde gelen bir üretici önemli global piyasalara Mart PE tekliflerini aylık zamlarla açıkladı. Çin, Türkiye ve Mısır’da teyit edilen bu artışlar, etilen fiyatlarının desteğini çekmesine rağmen gelirken; bölgedeki bakım duruşları neticesinde sıkışık seyreden arza bağlandı. Yine de, bu artışların tam olarak hayata geçip geçmeyeceği şimdilik soru işareti. Zira, bazı oyuncular ilk tekliflerin alıcılardan direnç görebileceğini düşünüyor. Türkiye’de, imalatçılar Suudi üreticiden Şubat’a kıyasla LAYPE için 30$/ton, YYPE için ise 50$/ton artışla yeni teklifler aldı. Amerikan malı PVC fiyatları Kasım’ın ikinci yarısında önde gelen global pazarlarda başlayan artış eğilimini, kısıtlı arz nedeniyle sürdürüyor. Ancak, birkaç oyuncuya göre, PVC’ye yönelik talep son haftalarda ciddi ölçüde yavaşladı ve bu durum önümüzdeki dönemde fiyatlardaki ilave zamların sürdürülebilirliğini tehdit edebilir. Türkiye’de Amerikan malı k67 fiyatları Şubat’ın son haftasında önceki haftaya kıyasla 10-20$/tonluk ilave artışlar gördü. Avrupa’da, oyuncular Şubat işlemleri çoğunlukla artışlarla gerçekleştirdikten sonra Mart beklentilerini dile getirmeye başladı. Güçlü görünüm, ham madde maliyetlerindeki zayıflama ve durgunlaşan talep ekseninde yumuşamış görünüyor. PS piyasasında, Şubat işlemlerine üç haneli zamlar yansıtılmıştı. Bu sebeple, Mart beklentileri devam eden global stiren duruşlarına rağmen hem stiren hem de PS için Şubat seviyelerine veya 50€/tona varan artışlara işaret ediyor. Mart için artış beklentilerinin aşağı çekildiğini doğrulayan bir PS distribütörü, “Bir önceki ayın seviyelerine veya 30-40€/tonluk artışlara işaret eden beklentiler duyduk,” dedi. Bir alıcı da, “Nisan’da fiyatların bir nebze rahatlamasını bekliyoruz ve bu sebeple Şubat’ta alım yapmadık. Mart ayında ise, petroldeki gerileme ve ABD dolarındaki değer kaybının PS artışlarını kontrol altında tutmasını umuyoruz,” şeklinde konuştu. Çinli oyuncular, bir hafta süren Çin Yeni Yılı tatilinin ardından ticari faaliyetlerine yavaş yavaş geri dönerken, ilk yorumlar yurtiçi PP ve PE fiyatlarının yükselen tedarik seviyeleri nedeniyle kısmi düşüşleri tatil sonrası döneme taşıdıklarını gösteriyor.

Kağıt ve Kereste:

Yurtiçi kağıt fiyatları Şubat ayı için yatay bir hareket izlerken, ortalama fiyat artışı %0.81 olarak görüldü. Gri karton fiyatlarında ise artışların %3 seviyelerinde olduğu gözlemlendi. Dünya haberine göre, oluklu mukavva sanayicileri kraft türü kağıt ithalatındaki anti damping vergisinden şikayet ediyor. Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği (OMÜD); ABD'nin ardından Finlandiya, Polonya, Rusya, Brezilya'dan gerçekleştirilen kraft kağıt ithalatına vergi uygulamasının gündemde olduğunu belirterek, "Kraftliner kağıt, oluklu mukavva ambalaj maddesi olarak özellikle yaş meyve sebze ihracatında yaygın olarak kullanılıyor. Her ek vergi, girdi maliyetlerini artırarak enflasyonist etki yapıyor" ifadesini kullandı. Ekonomi Bakanlığı, yerli üreticiyi korumak adına, 2015 yılında ABD'den yapılan kraftliner kağıt ithalatına anti damping vergisi uygulamaya başlamıştı. Türkiye, oluklu mukavva üretiminde kullandığı kraft kağıdın %90'ını ithal ediyor. OMÜD "Ekonomi Bakanlığı yerli üreticinin şikayeti üzerine şimdi de Finlandiya, Polonya, Rusya, Brezilya'dan ithal edilen kraft kağıtlara %11,42 ile %102,25 oranlarında vergi getirmeyi düşünüyor. Halbuki yerli firmanın oluklu mukavva sektörüne arzı yıllık 30-40 bin ton, Türkiye'deki oluklu mukavva sanayinin ihtiyacı ise yaklaşık 400 bin ton. Dolayısıyla yerli üreticilerin yurt içi talebi karşılama imkanı yok" görüşünü savunuyor. Yerli kraftliner kağıdın kalite olarak ithal ürünlerin gerisinde kaldığını da ifade eden OMÜD, "Yerli üreticinin kağıdı, patlama mukavemeti ve suya dayanıklılık değerleri bakımından açık bir şekilde daha zayıftır" ifadesine de yer verdi. 

Enerji ve Petrol:

Yurtiçi elektrik ve doğalgaz fiyatlarında 2018 yılı başında yapılan fiyat artışları sonrasında Şubat ayında fiyatlarda bir değişikliğe gidilmedi. Yurtiçi pompa fiyatları ise Şubat ayında Motorin için %0.58, K95 Benzin için %2.42 oranında düşüş gösterdi. Bloomberg haberine göre, ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), bu yıla ilişkin petrol fiyatları tahminlerini yükseltti. EIA'nın Şubat 2018 Kısa Dönem Enerji Görünümü raporunda, uluslararası en geçerli olan Brent tipi ham petrolün ortalama varil fiyatının bu yıl ortalama 62 dolar seviyesinde olmasının beklendiği belirtildi. Raporda, ABD'nin Batı Teksas (WTI) türü ham petrolünün de ortalama fiyatının bu sene 58 dolar seviyesinde olmasının öngörüldüğü kaydedildi. EIA'nın ocak ayı Kısa Dönem Enerji Görünümü raporunda, bu yıl Brent tipi petrolün varil fiyatının 60 dolar, WTI türü petrolün de 56 dolar olmasının tahmin edildiği bildirilmişti. Yeni raporla, her iki petrol türünün 2018 için ortalama varil fiyat öngörüsü 2'şer dolar yukarı çekildi. Raporda ayrıca, gelecek yıl Brent tipi petrolün ortalama 62 dolar, WTI türü petrolün ortalama 58 dolar olmasının beklendiği bilgisine yer verildi. EIA ayrıca, ABD'nin 2018 ve 2019'a dair ham petrol üretim öngörülerinin de yukarı çekildiğini duyurdu. Raporda, ülkenin bu yılki ham petrol üretiminin günlük ortalama 10,6 milyon varil, gelecek yılki ham petrol üretiminin günlük ortalama 11,2 milyon varil olmasının beklendiği kaydedildi. EIA'nın ocak ayı raporunda, ABD'nin ham petrol üretiminin bu yıl günlük ortalama 10,3 milyon varil, gelecek yıl günlük ortalama 10,8 olmasının tahmin edildiği bildirilmişti. Buna göre, ABD'nin bu yıla dair ham petrol üretim öngörüsü günlük ortalama 300 bin varil, gelecek yıla dair üretim tahmini de günlük ortalama 400 bin varil yukarı çekilmiş olundu. Şubat ayı raporunda ayrıca, ülkenin ham petrol üretiminin 2019'un dördüncü çeyreğinde günlük ortalama 11,3 milyon varile yaklaşarak rekor seviyeye ulaşmasının beklendiği kaydedildi. Türkiye Petrol Rafinerileri Anonim Şirketi (Tüpraş), 2018 yılına ilişkin beklenti ve öngörülerini açıkladı. Tüpraş, brent petrol fiyatlarının bu yıl ortalama 55-60 dolar arasında gerçekleşeceğini öngördü. Tüpraş, elindeki veri setine dayanarak net rafineri marjının varil başına 7.50-8.0 dolar seviyesinde gerçekleşeceğini hesapladı. Şirket, bu yıl toplam 28.3 milyon tonluk üretim, 31 milyon ton civarında da satış miktarı tahmininde bulundu.  Tüpraş’ın yatırımlarına da devam edeceği, bu yıl 250 milyon dolarlık rafinaj yatırımı gerçekleştirmeyi planladığı belirtiliyor.             

Döviz Kurları:

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Şubat tarihli Beklenti Anketine göre 2018 yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi bir önceki anket döneminde 4,12 TL iken, bu anket döneminde 4,10 TL olmuştur. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki anket döneminde 4,24 TL iken, bu anket döneminde 4,18 TL oldu. Hürriyet haberine göre, ABD'li yatırım bankacılığı devi Goldman Sachs’a göre dolarda yıl başından bu yana yaşanan değer kaybında ABD ikiz açığı veya Trump yönetiminin daha düşük bir para birimi istemesi değil; yatırımcıların Avrupa, Japonya gibi başka yerlere yönelmesi etkili oluyor. Kurum stratejisti Zach Pandl müşterileri ile paylaştığı notta, "Risk algısının iyileştiği dönemler genellikle doların zayıfladığı dönemler oluyor. Küresel büyümenin hızlanması, diğer ekonomiler ve para birimlerini, ABD ekonomisi ve dolardan daha olumlu etkiliyor. Bu da dolardaki zayıf görünümün ana nedeni" dedi. Pandl bu değerlendirmesine örnek olarak şu maddeleri sıraladı : "Küresel ekonominin güçlenmesi ticaret hacimlerini artırır. Bu da Güney Kore ve Malezya gibi ihracatçı ülkelerin para birimlerini destekler. Yükselen emtia fiyatları Şili gibi ülkelerde hammadde ihracatçılarına yardımcı olur. ABD para politikası ile uyum. Avrustralya, İsveç gibi ülkeler bu yıl faiz artıracak; AMB de normalleşme adımları atacak." Pandl, Fed para politikasını sıkılaştırmaya devam etse ve ABD tahvil faizleri yükselmeyi sürdürse bile doların önümüzdeki dönemde daha da zayıflayabileceğini öngördü. Pandl, "Hedge fonlar ve emtia işlemcileri zaten dolarda kısa pozisyona dönmüş durumda; ama diğer yatırımcıların satışa geçmesi için hala bir alan var" ifadelerini kullandı. Notta mevcut dönemin, Haziran 2004-Haziran 2006 arasında ABD’de sıkılaştırma adımlarının ülkede faiz avantajını artırırken doları düşürdüğü döneme benzediği belirtildi. Pandl, "Doların yıl başından bu yana düştüğü kadar hızlı şekilde değer kaybetmesini beklemesek de gelecek 12 ayda zayıflayacağını tahmin ediyoruz" ifadelerini kullandı. 

Diğer Emtialar ve Haberler:

SunSirs tarafından izlenen verilere göre Şubat ayında fiyatı yükselen bazı emtialar; PA66 %11.35,Kobalt %5.10, Demir Cevheri %5.01, Orta Kalın Çelik Panel %4.52, Kostik Soda %4.35, Vidalı Çelik %3.71, Stiren %3.66, Kağıt %2.78, Bütadien Kauçuk %2.69, Doğal Kauçuk %2.41, Nikel %2.35, Sıcak Haddelenmiş Rulo %2.25, Titanyum Dioksit %1.86, Metal Silikon %1.52, Soğuk Haddelenmiş Levha %1.36, PET %1.34 şeklinde olurken fiyatı düşen bazı emtialar; Sıvılaştırılmış Gaz %13.93, Çimento %6.27, PP %4.65, LDPE %4.40, Gümüş %3.81, Kükürt %2.40, Çinko %1.44 şeklinde oldu.

Yurtiçi Fiyat  ve Maliyet Endeksleri:

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2018 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre %2,68, bir önceki yılın Aralık ayına göre %3,69, bir önceki yılın aynı ayına göre %13,71 ve on iki aylık ortalamalara göre %15,50 artış gösterdi. Sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe %1,82, imalat sanayi sektöründe %1,49, elektrik ve gaz sektöründe %21,10, su sektöründe %0,42 artış olarak gerçekleşti. Bir önceki aya göre en fazla artış; %21,10 ile elektrik ve gaz, %7,57 ile ham petrol ve doğal gaz, %5,71 ile ağaç ve mantar ürünlerinde (mobilya hariç) gerçekleşti. Buna karşılık kok ve rafine petrol ürünleri ise bir önceki aya göre %1,11 düşüş gösterdi.

Ülke sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), 2018 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre %0,39, bir önceki yılın Aralık ayına göre %0,39, bir önceki yılın aynı ayına göre %12,09 ve on iki aylık ortalamalara göre %22,75 artış gösterdi. Sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe %0,07 artış, imalat sanayi sektöründe ise %0,40 artış olarak gerçekleşti. Bir önceki aya göre en fazla artış; %3,44 ile kok ve rafine petrol ürünleri, %2,78 ile temel eczacılık ürünleri ve müstahzarları, %2,72 ile metal cevherlerinde gerçekleşti. Buna karşılık tütün ürünleri %3,51, bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler %2,05, diğer madencilik ve taşocakçılığı ürünleri %1,47 ile bir önceki aya göre endekslerin en fazla düştüğü alt sektörler oldu. Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2018 yılı Ocak ayında en fazla aylık artış enerji mallarında ve en fazla yıllık artış ara mallarında gerçekleşti.

 

 

 

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş