Ana Sayfa > Yazarlar > Berrak Çekin Tüm Berrak Çekin Yazıları

Savaş ve Kazan

Amaçlarımız bize yapmak istediğimiz şeyin tam olarak ne olduğunu göstermektedir. Atacağımız adımların kesin ve net olarak bilinmesi, seçtiğimiz hedefe ulaşmadaki stratejik düşüncenin kapılarını açar.

Amaç ile birlikte var olması gereken en önemli konu inançtır. Eğer başaramayacağımıza dair bir endişeye kapılırsak kontrolü kaybederiz. Çözüme odaklanan bir anlayış yerine, bahane üreten bir düşünce şirket geneline hakim olur. Eğer sığınacağımız bir bahanemiz varsa kaybederiz, ya kazanacaksınız ya da kazanacaksınız. Çıktığınız yoldan sizi döndürecek alternatiflerinizin olması savaşma azminizi kıracak ve kaybetmenize neden olacaktır.

Zafer, savaş henüz başlamadan kazanılır. Eğer bir özgüven içerisinde değilseniz, sizi zafere götürecek olan görevleri yapmakta zorlanırsınız. Burada önemli olan amaç ve inançtır.

Hiçbir şey tesadüflere ve şansa bırakılamaz. Çıkılan yolda beklenmedik gelişmeler ile hedeften sapmaların olması çok normaldir. Sabretmeyi bilmeli, planlar yeniden gözden geçirilmeli, hatalardan ders alınıp tekrardan başarıya odaklanılmalıdır.

Mevcut durumu kabullenmek en büyük düşmanımızdır. Başarı hedeflerimiz her zaman yüksek ve ulaşılabilir olmalıdır. Her başarı deneyimi hayallerimizi ve çıtamızı daha da yükseltecektir. Kendimizi ummadığımız yerlerde büyük şirketler ile rekabet ederken bulabiliriz. Bunun için her zaman iyi ve hazırlıklı olmalıyız. Savaş meydanının incelenmesi, üstünlüklerin ve zayıflıkların iyi belirlenmesi gerekir. Rakibin zaafı olan bir konuda üstünlük ile önemli hamleleri gerçekleştirerek ciddi başarılar elde edebiliriz.

Yapacağımız her hamle için önem sırası belirlenmelidir. Önemsiz işler ile oyalanmak ciddi zaman kayıplarına neden olabilir. Bu da avantajlı olabilecekken geri kalmamıza sebep olacaktır. Durumun en ince ayrıntısına kadar ele alınması, planlanıp disiplinle ve hızlıca uygulanması gerekir. Planlanan eylemlerin uygulanmasında disiplin asla elden bırakılmamalıdır. Korku ise disiplinin baş düşmanıdır. Korku ile nasıl baş edeceğimizi öğrenmeliyiz. Tehditlerin nereden nasıl ve ne zaman geleceği konusunda mutlaka bir risk yönetimi eylem planı olmalıdır.

Rakibimiz çok güçlüyse şartları istediği gibi değiştirebilir. Bunun için değişen koşullara ayak uydurabilecek yeterliliğimiz ve esnekliğimiz olmalıdır. Değişen koşullara göre kendimize bir çıkış yolu bulmalı ve sınırları yeniden çizebilmeliyiz. fiirketler bunun için müşteri ihtiyaçlarındaki değişmeleri, teknolojik ve sektörel gelişmeleri yakından takip etmek zorundadır. Rakibimiz şartları değiştirse bile yenilikçi hamleler ile bir adım öne geçebiliriz. Savaş gerçekte her zaman başvurulacak bir yol değildir. işin en başında ne zaman savaşılıp ne zaman savaşılmayacağını bilmek vardır. fiartların bizim aleyhimize olduğu durumlarda savaşıp mücadele etmek sadece bize zarar verir. Bunun için rakipler çok yakından tanınmalıdır.

ilerideki risklere karşı kendini ve ekibini hazırlama odaklı çalışmalar, iş şoklarına karşı firmayı ayakta tutarken güçlü bir rekabet de yaratır.
Firmaların yaptığı en büyük hata öngörülü hareket etmemektir. Bu nedenle alternatif stratejiler yaratılması gerekir.

insanlar belirsiz durumlardan hoşlanmaz, bundan kaçarlar. Başarılı şirketler, bu görülmeyenleri ve beklenmeyenleri keşfetmeye çalışırlar ve neler olabileceğine dair senaryolar yaratırlar. Örneğin iş hayatında yeni ve eski nesil arasında çatışma yaşanacağını öngörmek zor değil. Hem şirketler, hem de her iki tarafta bulunan kişiler bunu bir savaş olarak görmemeli. Her iki tarafın da birbirinden öğreneceği şeyler olduğunu kabul etmesi ve farklılıkları bir çatışma ve zayıflık olarak değil, aksine bir zenginlik olarak görmesi gerekli ve direnç gösterilmemelidir. Burada da en büyük iş şirketlerin insan kaynaklarına düşüyor. Her iki tarafın da diğerini anlayabilmesi ve birlikte daha uyumlu çalışabilmeleri için onları yönlendirmesi gerekiyor.

Hayali bir iş toplumunda girişimciler, önce mükemmel bir strateji oluşturur, sonra da taktikleri uygularlar. Bu ideal bir yöntem olabilir, ama pek çok küçük işletme için gerçekçi değildir.

Strateji neden bu kadar önemlidir? fiirketinizi büyütürken eğer sağlam bir stratejisi olmayan bir plan uygularsanız şirketiniz kolaylıkla tehdit altında kalabilir. Böyle bir durum bütçenin etkin bir şekilde kullanılamaması, kaybedilen satışlar, yüksek müşteri kazanma maliyetleri vs. gibi çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. Başarılı taktikler geliştirebilmek için öncelikle size zafer kazandıracak sağlam bir strateji oluşturmalısınız.

Eğer bir şeyi yapabileceğinize inanmıyorsanız yapamazsınız. Kendine inanmak ve yeteneklerine güvenmek, tüm başarılı girişimcilerin ortak özelliğidir. Bir küçük işletmeyi geliştirirken, sayısız karar aşamaları ve fırsatlarla karşı karşıya kalırsınız. Küçük görünen bir şey çok daha büyük bir şeyin ilk basamağı olabilir.

Pek çok yeni kurulmuş şirketin en büyük eksikliği karşılarına bir fırsat çıktığında onu fark etmemeleridir. Unutmayın, karşınıza çıkacak bir sonraki fırsat sizin düşündüğünüz gibi bir şey olmayabilir. Fakat harekete geçtiğiniz anda büyüme potansiyeli vardır.

Berrak Çekin 
HİDROTAM A.Ş.
Genel Müdür Vekili

b.cekin@hidrotam.com.tr

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş