Ana Sayfa > Yazarlar > Ali Rıza Büyükuslu Tüm Ali Rıza Büyükuslu Yazıları

Yeni Bir Teknoloji Devrimi ‘BLOCKCHAIN’

Son yıllarda gündemimizi meşgul eden yeni dahice buluşlardan birisinin adı da ‘BLOCKCHAIN’ teknolojisidir. Dijital ortamda elde edilen verilerin dağıtımı ile ilgili blockchain esas itibariyle bir nevi yeni bir ‘internet mucizesinin’ yeni bir teknolojik sistemini temsil ediyor. 

Bir blok zinciri sistemi içinde bilginin daha da önemlisi çoğu zaman analiz edilmiş verinin paylaşılması ve veri tabanlarının sürekli güncellenebilmesi sağlanmaktadır. Söz konusu bu yeni teknolojide bilgisayarlarda oluşan ağların sürekli olarak güncellenmesi, güvenli ortamda saklanması ve paylaşımı ön plana çıkmaktadır. Dolayısıyla, blok zincirin sağlamlığı ve güvenirliliği ‘Hacker’ saldırısı ve siber güvenlik açısından da faydalı bir model olarak tanımlanmaktadır.

Blockchain teknolojisi başlangıçta bir diğer ‘inovatif teknolojik’ buluş olan sanal para birimi Bitcoin için kullanılmış olsa dahi günümüzde geldiği nokta itibariyle bilgisayar ağları birbirine benzeyen bilgi blokları olarak saklandığında tıpkı internet teknolojisi gibi kullanıcısı için muazzam bir güvenirlilik sunmayı hedeflemiştir. Örneğin, tek merkezden, bir tek kurum veya kuruluş tarafından kontrol edilemiyor olması yani tek bir kırılma noktasına sahip olmamasıdır.

Blok Zinciri teknolojisinin en önemli özelliği hızlı dağıtımı, güvenirliliği ve kendisini en hızlı biçimde otomatikman güncelleyebilmesidir. Diğer taraftan blockchain kendi kendini denetleyen otomasyon teknolojisi ve çok sık güncellediği veri tabanı ile müthiş bir dijital değer yaratan eko-sisteme dönüşüyor. Söz konusu ağ ve işlemlerin her birisine ‘blokchain’ adı veriliyor.

Blokchain eko sistemi : 1. Şeffaflık ilkesi 2.Katılımcı yani  herkese açık bir sistem olması ile ön plana çıkıyor. Diğer taraftan, siber güvenlik açısından dışarıdan müdahalelere daha kapalı ve güvenilir bir sistem olarak kabul görüyor. Bu sistem içinde bir işlemi ya da bilgi birikimini değiştirmek hemen hemen imkansız hale gelmektedir. Örneğin, Bitcoin uygulamasında sistemin yönetiminin başka ellere geçmemesi çok önemlidir. Bitcoin yönetiminin başka ellere geçmesi demek Bitcoin’in değerinin bir anda sıfırlanması sonucunu doğurabilir.

Block Zinciri esas itibariyle hesaplama yapan ‘düğümlerden’ oluşuyor. Düğüm; blok ağı zincirine bağlı çalışan işlemleri onaylamakla ve aktarmakla yükümlü bir istemci çalıştıran bilgisayar anlamına gelmektedir. Düğümler Blok Zinciri ağına aktarıldıktan sonra blok zinciri bir kopyasını otomatikman indiriyor. Bir araya gelen düğümler ya da düğümlerin toplamı internetin şu andaki işleyişinden farklı ikinci düzey ancak çok daha güçlü bir ağ oluşturuyor. Her düğüm blok zinciri üzerinden kendi isteği ile katılıyor.  Günümüzde Bitcoin benzeri kripto para birimlerinin sayısı 800 civarındadır. Blokchain sistemi ve işleyişi itibariyle çok kolay anlaşılabilen teknolojik bir yenilik değildir. İşin içinde doğrudan olmayan ya da konuya uzmanlık boyutunda ilgi duymayanlar için karmaşık bir yapısı vardır. Konun dışında konu hakkında ortalama ilgisi olanlar için örneğin bir WEB’in altyapısının nasıl çalıştığını bilmek durumunda olmaması gibi Blockchain den faydalanmak için işin iç yüzünü, teknik veya teknolojik altyapısını bilmek gerekmiyor. Finans sektörü Blok Zinciri uygulamaları boyutuyla en önde yer alan iş koludur. Para transferleri açısından güvenli bir teknoloji olan Blokchain uygulamaları için blok zinciri geliştiricileri ön plana çıkmaya başlamıştır.

Blokchain esas itibariyle internet kullanıcılarına değer yaratma becerisi kazandırma ve dijital verilerin doğrulanması fonksiyonunu sağlıyor. Örneğin, blok zinciri teknolojisi belirli bir finansal yatırım aracı belirli bir değere ulaştığında ödemeyi gerçekleştirme talimatı verebiliyor. E-Ticaret sitelerinde yapılan uygulamalarda arada aracılar, komisyoncular veya herhangi bir aracı bedeli olmadan alış- veriş mümkün olabiliyor. Dolayısıyla, kişilerin kendi aralarında doğrudan ödeme yapma imkanı ile birlikte ‘Paylaşım Ekonomisi’ ortamı yaratılabiliyor. Aynı zamanda, P2P ekonomisi olarak da tanımlayabileceğimiz bu aracısız ödeme veya iş yapma yöntemi ile ürün ile nihai tüketici arasında etkileşim sağlanabiliyor.

Dijital bilgileri sonsuz defa kopyalamak ve internet sayesinde her yere dağıtmak bu teknoloji ile daha da kolaylaşıyor. Üretici ile tüketicinin doğrudan buluşması ile satış süreçlerindeki bir kısım iş sözleşmeleri veya kontratlar akıllı sözleşmeler vasıtasıyla dijitalleşebiliyor. Blok Zincirin kripto para birimleri ile ödemeyi mümkün kılması bu teknolojinin gelecekte daha da yaygınlaşacağı işaretini vermektedir. Özellikle, finansal işlemlerde kimlik doğrulama noktasında internet güvenirliliği açısından güvenli bir kimlik kaydına sahip olmanız ve güvenilir müşteri olmanızın kanıtlanması noktasında blok zinciri teknolojisi önem arz etmektedir. Neredeyse her şeyin değerini dijital ortamda kaydetmek için programlanabilen ve özellikle ekonomik ve finansal işlemlerin yüksek güvenirlilikte kaydedildiği, çoğaltıldığı ve paylaşıldığı dijital bir hesap defteridir ‘BLOKCHAIN’  

      

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş