Ana Sayfa > Yazarlar > Ali Rıza Büyükuslu Tüm Ali Rıza Büyükuslu Yazıları

Dijital Ekonomiye Geçiş ve Türkiye Bilişim Vadisinin Yükselişi

Üretim modellerinin dijital teknoloji tabanlı gelişiminin en somut sonuçlarından birisi de  hiç kuşkusuz ki yeni  dijital tabanlı sektörel ve ekonomik dönüşüm ve aynı zamanda dijital inovatif ürünlerin, nitelikli insan gücü istihdam eden işgücü piyasalarının ve çalışma hayatının ortaya çıkması ile birlikte top yekun yeni bir toplumsal değişimin baş döndürücü teknolojik ilerlemeye bağlı olarak gerçekleşmesidir. ÜRETİM VE YAŞAM KODLARIMIZI DEĞİŞTİRECEK  ve hayatımızı derinden etkilemesi beklenen çok önemli yeni teknolojik ilerlemelerin bazıları aşağıdaki gibidir:

 

 

 1. Veri üretme ve depolama 

Mobil cihazlar süper bilgisayar haline gelecek. Veri depolama ve veriye erişim daha da kolaylaşacak. Dünya da internet bağlantısı olan nüfus oranı %70-80-ler çıkacak ve sonuçları itibariyle ülkeler, toplumlar, topluluklar ve bireyler arasında müthiş bir global iletişim ağları kurulacak. 

 1. Süper bilgisayarlar ve gelişmiş algoritmalar

            Büyük verilerin işlenmesi sonucunda gelişmiş altyapı  çözümleri           vasıtasıyla  daha fazla dijital tabanlı üretim ve çözümler yapılabilecektir.

 1. Dijital Sağlık

 

Giyilebilir dijital ürünlerle kişisel sağlığın bireysel olarak takibini mümkün kılmakla birlikte aynı zamanda robotik cerrahi kullanımı artacaktır.

 1. Maddenin Dijitalleşmesi

 

Maddenin dijitalleşmesi daha da yaygınlaşacak  ve özellikle üç boyutlu yazıcıların başta medikal alanda kullanımıyla bedenimizin sorunlu organlarını, dokularını ve kemiklerini üretebileceğiz. Endüstride üretim öncesi dijital görsel  yada dijital sanallaştırma teknolojisi aplikasyonu ile geniş işletim sistemleri vasıtasıyla üretim üzerindeki kontrol, verimlilik artışı ve düşük maliyetli üretim sağlanabilecek.

 

 1. Nesnelerin İnterneti (IOT) uygulamaları

 

Gelecek yıllarda en az bir sensör teknolojisi ve internet bağlantısı taşıyan nesne sayısı trilyonları bulacak. Arabalardaki akıllı çözümler bunun en iyi örneğidir.

 1. Blockchain uygulamaları

 

finansal teknolojilerin (Fintec) kullanıldığı ve parasal, mali ve finansal işlemlerin yapıldığı her yere güvenlik getiren gelişmiş güvenlik şifreleme yazılımları, onay sistemleri ve siber güvenlik çözümlerinde Blockchain uygulamaları kullanımı yaygınlaşacaktır.

 

 1. Giydirilebilir Elektronik

 

Giydirilmiş teknolojilerin sağlık sektöründe bireysel hasta takibi, tekstil ürünleri, elektronik aksesuar, elektronik saat üzerinden iletişim , spor teknolojileri, hayvan bakımı ve iletişimi, Toplu taşıt kullanımında,  savunma sanayinde,  müzik ve oyun yani eğlence sektöründe, bireysel mobil cihaz uygulamaları olarak insan yaşamında hızla yerini alacaktır.

BU BAĞLAMDA TÜRKİYE-NİN EN ÖNEMLİ PROJESİNİN  ADI: TÜRKİYE  BİLİŞİM VADİSİDİR. BAŞKA BİR İFADE İLE;  ULUSLAR ARASI DİJİTAL ÜRETİM, SERVİS VE ICT LABORATUVARLARI, TEMATİK İNOVASYON MERKEZLERİ, TÜRKİYE-NİN EN BÜYÜK KULUÇKA MERKEZİ, PROTOTİP TEST VE ATÖLYE MERKEZİ, EKO-SİSTEMİ, DİJİTAL ALTYAPISI, EĞİTİM ÜST YAPISI, KÜRESEL STRATEJİK BAĞLANTILARI, SOSYAL DONANIMI VE AR-GE İKLİMİNİ İÇEREN  TÜRKİYE-NİN EN BÜYÜK VE EN PRESTİJLİ TEKNOKENTİDİR.

PROJE  AMACI (OBJECTIVES): Tüm dünyanın hızla dijitalleştiği bir ortamda TÜRKİYE-nin dijital alt yapısı ile inovasyon odaklı büyüyen bir ülke olmasına katkı sağlayacak, daha kaliteli ve etkili hizmeti dijital tabanlı gelişim modeli ile sunacak ve tüm bu sürecin altyapısını şekillendirecek ve özellikle kamu hizmetinin verimliliğine, Üniversite ve endüstri işbirliğinin gelişimine, iş dünyasının ileri teknolojiye adaptasyonuna  ve genel anlamda teknoloji üretim becerisi yüksek bilgi toplumunun oluşumuna katkı yapacak dijital VE BİLİŞİM yaşam ve üretiminin araştırma-geliştirme (R&D)  ve  inovasyon (innovation) alt yapısına hizmet etmek VE TÜRKİYE-nin dijital ekonomiye geçişini hızlandırmaktır.

İŞBİRLİĞİ PARTNERLERİ (COLLABORATION PARTNERS): Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve diğer güçlü partnerler.

PROJE UYGULAMASI(IMPLEMENTATION):  Dijital ve BilişimTeknolojileri üzerine araştırma ve inovasyon yapacak olan bu vadi yada bu yeni TEKNOŞEHİR, uluslar arası ve ulusal yatırımcı ve girişimcilerin, araştırmacıların, uygulayıcıların, özel ve kamusal alandaki  ar-ge  personelinin, farklı disiplinlerin ve  farklı akademik arka plana sahip bilim insanlarının VE HERŞEYDEN ÖNEMLİSİ Türkiye de eğitim gören tüm öğrencilerin hizmetine sunulacaktır.

 Türkiye-nin büyük özveri ile gerçekleştirdiği uluslararası standart ve kalitedeki bu küresel pojesini belkide yeni bir slogan ile örneğin -a knowledge and dijital country TURKEY- olarak tanıtmak ve dünyaya pazarlamak isabetli olacaktır.  Bu proje ICT sektöründe ve Teknoloji üretiminde faaliyette bulunan  yabancı sermayenin Türkiye-ye çekilmesi ve genel anlamda yerli veya yabancı tüm girişimcilerin desteklenmesi boyutu ile ayrıca önem arz edecektir. Diğer taraftan, çok disiplinli bilimsel araştırma ve geliştirme ortamının endüstri ile buluşmasını sağlayacak bu uluslar arası dijital kentin kuruluşu bir çok global bilimsel çalışmaya, ortak projelere veya işbirliklerine ev sahipliği yapacaktır.  Proje kapsamında kurulacak -International  Digital Laboratory and innovation centers-  yukarıda altı çizilen yükselen teknoloji alanlarına ilaveten; dijital üretim, dijital süreçler, dijital teknolojik çözümler ve ICT ve servis alanlarını içerebilir:

 

 • Digital Manufacturing
 1. 1.     Product Evaluation Technology
 2. 2.     Experiential Engineering/Hybrids/Embedded System
 3. 3.     Automation and Robotics
 4. 4.     Digital Lifecycle Management
 5. 5.     Simulation and Modelling
 • Digital Technologies
 1. 1.     Visualisation
 2. 2.     Digital Media
 3. 3.     E-Business
 4. 4.     E-Security
 5. 5.     Ciber-security
 6. 6.     Artificial Intelligence
 7. 7.     Software development

 

 • Digital Healthcare
 1. 1.     eHealth Innovation
 2. 2.     Healthcare Technology
 3. 3.     Healthcare  System Engineering
 4. 4.     Informatics and Virtual Reality
 5. 5.     Neuroimaging Statistics
 • SME  Knowledge Exchange
 • ICT and Service Science

 

 

 

 

 

 

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş