Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Yapı-İnşaat > Tüm Yapı-İnşaat Haberleri

Binalara Isı Yalıtımı Yapılmamasının Maliyeti Oldukça Yüksek

Binalara Isı Yalıtımı Yapılmamasının Maliyeti Oldukça Yüksek

Yalıtımla ısınma maliyeti yarı yarıya düşüyor

KYK Yapı Kimyasalları Yönetim Kurulu Başkanı Onur Sürmeli, yalıtım sektöründeki büyümeye rağmen Türkiye’deki konutların yüzde 88’inde ısı yalıtımı bulunmadığını kaydetti. Sürmeli, yalıtım bedelinin ortalama 3 yıl içinde amorti edildiğini, yapılmamasının bedelinin ise yıllık yaklaşık 10 milyar TL’yi bulduğunu vurguladı.

Türkiye’de bulunan 18 milyon konutun yüzde 88’inde ısı yalıtımı bulunmuyor. Binalardaki bu ısı yalıtımı eksikliğinden dolayı yıllık kayıp yaklaşık 10 milyar TL’yi buluyor. Türkiye’nin önde gelen yapı kimyasalları üreticileri arasında yer alan KYK Yapı Kimyasalları’nın Yönetim Kurulu Başkanı Onur Sürmeli, Türkiye’nin 10 milyar TL’yi havaya savurduğunu belirterek, “ısı yalıtımı yaptırmak için harcayacağınız bedeli ortalama 3 yıl içerisinde amorti edebilirsiniz” tavsiyesinde bulundu. Sürmeli, yalıtım sektörünün 2012 yılında %15 büyüme kaydederek 55 milyon metrekarelik pazar büyüklüğüne ulaştığını, ancak bunun Türkiye’nin hedeflediği verimlilik seviyesinin çok altında olduğunu vurguladı.

100 metrekarelik bir evde yaşayan bir ailenin ısınma maliyetinin ısı yalıtımı sonrasında ne kadar azaldığına göre hesaplama yapıldığında, ısı yalıtımı yapılmamasının ne kadar büyük kayıplara yol açtığı görülüyor. Sürmeli, “Örneğin, 100 metrekarelik bir konutun aylık ısınma maliyeti 200 TL ise ısı yalıtımı sonrasında bu 100 TL’ye kadar düşebiliyor. Yalıtım sonrasında 6 ayda elde edilen kazanç 600 TL civarında oluyor. Böyle bir konutun yalıtım maliyetinin 2 bin TL civarında olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, yalıtım maliyetlerini 3 yıl içerisinde amorti edilebileceğini görebiliyoruz” dedi.

Bilincin artması gerekiyor
Portföyünde 65 farklı ürün ve 300 ürün çeşidi bulunan KYK, yalıtım grubundaki ürün gamını güçlendirmeye devam ediyor. KYK Yapı Kimyasalları’nın Su Yalıtım ürünleri ve Mantotherm Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemlerini içinde barındıran Isı Yalıtım ürünleri şirketin Türkiye’ye yayılmış 230 ana, 1.000 tali bayisi tarafından satışa sunuluyor.

Yalıtımın getirileri konusunda hem uygulamacıların, hem de halkın bilincinin artmasının önemli olduğunu belirten Sürmeli, “KYK Yapı Kimyasalları olarak bu doğrultuda bir eğitim seferberliği başlattık. Doğru uygulamanın etkin sonuçlar alınmasındaki öneminin bilinciyle bayilerimize teorik pratik teknik desteğin yanı sıra eğitim de veriyoruz. Ayrıca KYK Eğitim Tırı projemizle uygulamacılar ile geleceğin sektör profesyonelleri olacak olan mimar, inşaat mühendisleri adaylarının yapı kimyasalları konusundaki mesleki yeterliliklerinin geliştirilmesine yönelik eğitim faaliyetlerimiz de var. Eğitim hizmetlerimizi Türkiye’nin dört bir yanına götürüyor, her yıl 15.000 uygulamacıya seminer vererek sektörün bilinçlenmesine katkıda bulunuyoruz” şeklinde konuştu.

KYK Yapı Kimyasalları Hakkında
Türkiye’nin önde gelen yapı kimyasalları üreticileri arasında yer alan KYK Yapı Kimyasalları 2001 yılında kurulmuştur. Şirket, faaliyetlerini %100 yerli sermaye ve 220 çalışanıyla sürdürmektedir. KYK’nın merkezinin bulunduğu Eskişehir’in yanı sıra Adana, Diyarbakır ve Samsun’da da üretim tesisleri bulunmakta ve yıllık 600 bin tonluk üretim kapasitesiyle 20 ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir. Ulusal ve uluslararası kalite belgeleri ile geniş bir ürün portföyüne sahip olan KYK, ürünleriyle yapılara değer katmayı, uzun ömürlü olmalarına katkı sağlayarak katma değer üretmeyi hedeflemektedir. Sürdürülebilir mükemmelliğe odaklı şirket, Ar-Ge departmanıyla da yenilikçi çalışmalara imza atmaktadır. Sektörel bilinçlendirmeyi hedefleyen sosyal sorumluluk projeleri kapsamında ise KYK Eğitim Tırı ile Türkiye’nin dört bir yanında eğitim faaliyetleri gerçekleştirilmekte, bu eğitimlerle her yıl 15.000 uygulamacıya eğitim verilmektedir. KYK Yapı Kimsayalları, “EFQM Mükemmellikte Yetkinlik 5 Yıldız” belgesini alan ilk ve tek yapı kimyasalları şirketi olma özelliğini taşımaktadır.

 

Haberin Kaynağı : Contactplus+ İletişim Hizmetleri


27.02.2013

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş