Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Endüstriyel Turizm-Turizm-Otel > Tüm Endüstriyel Turizm-Turizm-Otel Haberleri

Mehmet İşler Turizm Sezonunu Değerlendirdi

Haberle ilgili fotoğraflar

Mehmet İşler Turizm Sezonunu Değerlendirdi

İşler "Doluluklar Yüzde 100'e Yaklaşmış Durumda 

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, 2015 yılı turizm sezonunu değerlendirdi. Turizm sezonun kendileri için kötü başladığını, buna rağmen Ege kıyılarında yer alan otellerin doluluk oranlarının yüzde 100 oranına kadar ulaşmış olduğunu söyleyen İşler, ayrıca geçen yıla göre artan yüksek maliyetlere rağmen oda fiyatlarında fazla değişiklik yapmadıklarını sözlerine ekledi. Artan otel doluluk oranlarından dolayı tatile çıkmak isteyen vatandaşların acele etmeleri gerektiğini ifade eden ETİK Başkanı ve TÜROFED Başkan Yardımcısı, öte yandan gelecek yılın planlarını şimdiden yapmaları gerektiğini söyleyerek sektör temsilcilerini ve kamuoyunu uyardı.

DOLULUKLAR YÜZDE 100’ E YAKLAŞMIŞ DURUMDA
Turizm sezonun kötü başladığını ifade eden Mehmet İşler, Özellikle iç bölgelerde yaşayan vatandaşların, Yunanistan’da yaşanan ekonomik kriz yüzünden tatil için rotayı Yunanistan’a çevirdiğini belirten İşler, yine de Ege kıyısında yer alan otellerdeki doluluk oranlarının yüzde 90’ a ulaştığını belirtti. İşler, “İç kısımlarda yaşayan bazı vatandaşlarımız da maalesef krizde olan ve fiyatları dibe vuran Yunanistan’ ı tercih ediyor. Bu, iç pazardaki beklentimizi bir nebze aşağıya çekiyor gibi görünmektedir. Ancak buna rağmen Antalya, Marmaris, Fethiye, Bodrum, Kuşadası, Gümüldür, Seferihisar, Foça, Çeşme; yani Ege’nin kıyı bantlarında yer alan otellerimizde şeker ve kurban bayramı arasında doluluklar yüzde 100’e; yani tam kapasiteye yaklaşmış durumdadır. Bu artış, bizler için son derece mutluluk vericidir” ifadesini kullandı.

YÜKSEK MAALİYETLERE RAĞMEN FİYATLARLA FAZLA OYNAMADIK
İç pazarda yaşanan sevindirici doluluk oranının, dış pazarda meydana gelen düşüşleri karşılamasının ümit verici bir gelişme olduğunu söyleyen Mehmet İşler, ayrıca Ege’nin ülkemizin güney kısmına göre daha çok tercih edildiğini söyleyerek, bu yıl geçen yıla göre büyük oranda artan maliyetlere rağmen oda fiyatlarının geçen yılla neredeyse eş değer satıldığını sözlerine ekleyerek,” Bu arada ümit verici bir gelişme de iç pazarın, dış pazarın yarattığı boşlukları dolduruyor olmasıdır. Özellikle, Temmuz ve Ağustos aylarında iç pazarda şeker ve kurban bayramı arası oldukça umutlu görünüyor. Türkiye’nin güneyine göre daha şirin ve daha rüzgarlı olan Ege kıyıları, bu sıcaklarda daha çok tercih nedeni olarak görülüyor. Oda fiyatları da geçen yılki değerlere göre neredeyse eş değer satılmaktadır. Maliyetlerimiz geçen yıla göre enflasyonun çok üstünde ve yüzde 20’lere varan bir rakamla artmış olmasına rağmen biz turizmciler fiyatlarla fazla oynamadık” şeklinde konuştu.

VATANDAŞLARIMIZ ACELE ETSİNLER
Yaşanan büyük doluluk oranından ötürü tatile çıkmak isteyen vatandaşların acele etmeleri gerektiğini vurgulayan Mehmet İşler,” stresli ve yoğun geçen 2015’in ilk 6 ayında Ukrayna krizi, seçim hazırlıkları, üniversite, TEOG Sınavları ve mezuniyetler vardı. Ramazan ayının da Haziran’a denk gelmesi mevcuttu. Vatandaşlarımız bu yoğun geçen 6 ayın stresini atabilmek ve sıcağın yüzünü gösterdiği tam bu aylarda Ege sahillerine koşa koşa gelebilirler. Temmuz ve Ağustos’un çok sıcak olacağını öngörecek olursak, son kalan yerler içerisinde vatandaşlarımız, Ege kıyısının serin ve el değmemiş doğasıyla buluşmak için acele etsinler” açıklamalarında bulundu.

YIL SONUNDA YAKLAŞIK 5 MİLYAR DOLAR KAYBIMIZ OLACAK
Mehmet işler sektör olarak bu yıl ilk etapta turist sayısında yaşanabilecek düşüşü engellemeyi amaçladıklarını ifade etse de, 2015 yılı sonunda ülke turizminin yaklaşık 5 milyar dolarlık bir kayıp yaşayacağının altını çizdi. Görülecek bu kaybın nedenleri hakkında da konuşan ETİK Başkanı, “İlk 6 ayda her ne kadar turist rakamlarında çok ciddi düşüşler görünmese de kötü başlayan turizm sezonunda sektörümüz, turist sayısını düşürmemeye gayret etmekteydi. Ancak 6’ıncı aydan sonra turist sayılarında düşüşler göze çarpacaktır. Bu anlamda yıl sonu itibariyle ülke turizmi gelirlerimizde 5 milyar dolara yakın bir kaybımız olacağını düşünüyoruz. Bunun da sebebi geceleme sayılarındaki yaşanacak düşüşler ve bizim de fiyatları Türk lirası bazında indirmemizden kaynaklanacaktır” dedi.

2016 İÇİN ŞİMDİDEN ÇALIŞMALARA BAŞLAMALIYIZ
Son olarak, ülke turizminin yakın geleceği hakkında konuşan ETİK Başkanı, turizm açısından olumsuz geçen 2015 yılından sonra özellikle 2016 yılı için hemen çalışmalara başlanmasının gerektiğini söyledi. Yapılacak planlamayla 2016 ve 2017 yılları için önlem alınması gerektiğini ifade eden Mehmet İşler,” Turizm sektörü için 2015 yılı her ne kadar kayıp yılı olarak görülse de 2016 yılı için ümidimizi kesmemek üzere şimdiden çalışılmalara başlanılması gerekmektedir. Aksi takdirde, 2016 ve 2017 yıllarında bu bağlamda bazı risklere girilecektir. Çevremizde yaşanan problemler, ekonomi anlamında yaşanan sorunlar, Yunanistan’da yaşanan ekonomik kriz, ve hava koşullarındaki değişiklikler, hemen bugünden yarına çözülebilecek problemler olmadığından, uzun süreli bir planlamayla 2016 ve 2017 yılları kurtarılmaya çalışılmalıdır” diyerek konuşmasını tamamladı.

 


13.07.2015

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş