Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Plastik-Kauçuk > Tüm Plastik-Kauçuk Haberleri

PAGDER, Sektöre Yönelik Yatırımlara ve Tanıtım Faaliyetlerine Ağırlık Veriyor

Etiketler

PAGDER

PAGDER, Sektöre Yönelik Yatırımlara ve Tanıtım Faaliyetlerine Ağırlık Veriyor

Plastik sanayiinin önemli sivil toplum örgütlerinden olan PAGDER, sektörün tanıtımı, savunulması ve uygun yatırım ortamına yönelik faaliyetlerini hızlandırdı. Türkiye’nin ilk İhtisas Plastik OSB’si olacak PAGDER ve Aslan OSB projesini lanse eden PAGDER, sektöre yönelik ücretsiz katalog çalışmalarına da başladı. PAGDER, sektör raporlarıyla da sektörü yakından izliyor.

PAGDER & ASLAN OSB Sektörü Bir Araya Toplamayı Hedefliyor

Plastik Sanayicileri Derneği’nin (PAGDER), plastik sanayiinin uygun bir ortamda faaliyetlerini sürdürmesi için başlattığı çalışma
hızlandı. Kırklareli Vize’de, Plastik Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yaklaşık 600 milyon TL toplam yatırım bedeliyle hayata geçecek PAGDER & ASLAN OSB, plastik sektörünün yapılaşmasında örnek olmayı hedefliyor.

Türkiye’nin ilk ”İhtisas Plastik Organize Sanayi Bölgesi” olarak faaliyete geçecek Pagder ve Aslan OSB (PAOSB), İstanbul ve Marmara bölgesindeki havalimanları, limanlar ve ulaşım koridorlarına yakınlığıyla avantaj sağlıyor. Plastik İhtisas OSB olarak yapılandırıldığı için yeni Teşvik kararnamesinden yararlanacak olan bölge, yatırım kapsamındaki inşaatların bitirildiği tarihten itibaren beş yıl süreyle emlak vergisinden ve merkezi atıksu arıtma tesisi işleten bölgelerdeki işletmeler atıksu bedelinden muaf tutulacak. Organize Sanayi Bölgelerindeki yapı ve tesisler, bina inşaat harcı ve yapı kullanma izni harcından da müstesna olacak. PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Semerci, projeye ilişkin olarak, OSB’nin büyüme alanları da dahil edildiğinde 100 - 110 plastik fabrikasına ev sahipliği yapacağını, 10 bini aşkın kişiye istihdam imkanı sağlayacağını belirterek, yaklaşık 600 milyon TL toplam yatırım bedeli tahmin edildiğini kaydetti. 60 hektarlık kuruluş ve 120 hektarlık genişleme sahası bulunan PAOSB’un 2013’de inşası başlayacak.

Plastik Sektörü Envanter Çalışması Başladı

PAGDER tarafından, Türk plastik sektörünün bütün firmalarının yer alacağı envanter niteliğindeki sektör katoloğu çalışması başladı.

Bilgi bankasının güncellenmesi amacıyla da yapılan çalışma, firmaların güncel iletişim bilgileri ile birlikte üretici firmaların üretim sayısı, mamuller, ithalatçı ve fi rmaların başlıca ürünlerini de içeriyor. Türkçe ve İngilizce yayınlanacak “Türkiye Plastik Sektör Kataloğu 2013”te güncellenen bütün veriler ışığında katılan tüm firmaların isim, iletişim bilgileri ile başlıca ürün gruplarını içeren bilgilerine ücretsiz olarak yer verilecek. Katalog, baskı versiyonu dışında, CD ve USB bellek olarak da yayımlanacak.

PAGDER Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever’e Sektör Sorunlarını İletti

PAGDER, plastik hammadde ithalatına getirilen vergilerin sektöre yansıyacak olumsuz etkilerini, Ekonomi Bakan Yardımcısı Sayın Mustafa Sever ile yaptığı görüşmede dile getirdi.

PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Semerci Başkanlığında PAGDER Yönetim Kurulu üyeleri, Ankara’da Ekonomi Bakan Yardımcısı Sayın Mustafa Sever ile bir araya geldi. Plastik hammadde ithalatına getirilen vergilerin sektördeki firmaların global pazarlardaki rekabetini daha da azaltacağını aktaran heyet, sektörün hammadde ihtiyacının yüzde 80’ini ithal ettiğini, bu mamullerin yerli üretim ikamesinin de bulunmadığını hatırlattı. Hammadde İthalatının üzerine bindirilen vergilerin maliyetinin 260-300 milyon Dolar arasında olacağını ve 35. haftada yapılan vergi artışı sonrası piyasalarda oluşan fi yat hareketliliğini kendilerine raporlanacağı kaydedildi.

Öte yandan, PAGDER Makine Komitesi, İthalat Genel Müdür Vekili Mehmet Azgın ile de bir toplantı gerçekleştirdi. 2009’un sonundan bu yana Ekonomi Bakanlığı ile ortak yürüttüğü 8477 GTİP no’lu ikinci el plastik işleme makinaları ithalatındaki son durumun ele alındığı toplantıda PAGDER’in çözüm önerileri de sunuldu.

PAGDER, İleri Dış Ticaret Eğitimi Başlattı

PAGDER, ihracata yönelik girişimleri geliştirmeyi hedefl ediği “İleri Dış Ticaret Eğitimi” programı tamamlandı. Eylül ve Ekim 2012 içinde çeşitli fazlarda, Ekonomi Bakanlığı ile birlikte gerçekleştirilen eğitim programında, temel uluslararası ticaret bilgiler, uluslararası ticarette kullanılan belgeler ve mevzuat açısından detaylar işlendi. Eğitim programı kapsamında; Satışçılar İçin Pazarlama, Müşteri Memnuniyeti, Değişim Yönetimi ve İnovasyon, Satışçılar İçin Pazarlama, Müşteri Memnuniyeti başlıklı eğitim sunumlar gerçekleşti. PAGDER, Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (URGE) kapsamında, plastik sektörüne yönelik projesiyle işbirliği kurumu olarak ilan edilmişti. Genel program, 400 bin Dolar olan eğitim ve danışmanlık hizmetleri; hibe tutarı her bir program için 150 bin Dolar olan 5 adet Yurt Dışı Pazar Araştırma Desteği Programı, hibe tutarı her bir program için 100 bin Dolar olan on adet, Yurt İçi Alım Heyeti Programları olmak üzere toplamda 2 milyon Doları aşkın bütçeyle yürütülecek.

PAGDER, PlasticsEurope Akdeniz Bölge Danışma Kurulu’na Üye Oldu

PAGDER, Avrupa plastik endüstrisinin önde gelen sivil toplum örgütlerinden olan ve beş bölge üzerinden yürütülen Brüksel merkezli PlasticsEurope’un Türkiye’nin dahil olduğu Akdeniz Bölgesi Danışma Kurulu’na üye oldu. Avrupa plastik hammadde üreticilerinin yüzde 90’ından fazlasını kapsayan PlasticsEurope, hammadde, mamul ve makine üreticileriyle birlikte endüstrinin 1,5 milyon kişinin çalıştığı bölümünü bünyesinde bulunduruyor. PlasticsEurope’a, derneklerin yanında 60’ın üzerinde büyük üretici fi rma da üye bulunuyor. PAGDER, PlasticsEurope’nin yeni vizyonu doğrultusunda oluşturulan yeniden yapılanma sonrası, iki önemli yapıdan biri olan Ulusal Dernek Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan Bölgesel Danışma Kurulları kapsamında Akdeniz Bölgesi Danışma Kurulunda görev aldı.


Haberin Kaynağı : PLASFED DERGİSİ


08.01.2014

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş