Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Otomotiv > Tüm Otomotiv Haberleri

Dirinler ve Benteler’den İşbirliği

Dirinler ve Benteler’den İşbirliği

Dirinler ile Almanya’nın öncü firmalarından Benteler otomotiv sektöründe yüksek mukavemetli sacların kullanımına olanak sağlayan üretim hatları kurmak için işbirliği yapacak.

Sıcak şekillendirme teknolojisi süreç tasarımı ve bu teknoloji için ısıl işlem hattı üretiminde Almanya’nın öncü firmalarından Benteler ile saç şekillendirme preslerinde Türkiye’nin öncü firmalarından Dirinler, “Otomotiv Endüstrisinde Sıcak Şekillendirme " konulu seminer düzenledi.  Bursa’da düzenlenen ve yoğun ilgi gören seminere ana ve yan sanayiden 35 firma, 70 kişi katıldı.  

Dirinler Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş Genel Müdürü Halil Akgül, araçlarda daha az yakıt tüketimi ve yolcu güvenliğinin artırılması çalışmaların odak noktasını oluşturduğunu bu nedenle yeni nesil yüksek mukavemetli sacların şekillendirme teknolojisinin daha fazla uygulama alanı bulacağını söyledi.  Akgül “Yenilenen çevre yönetmelikleri ile araçlarda daha az karbondioksit salınımı ve yakıt tüketimi  şart koşuluyor.  Sürücü ve yolcu için emniyet gereksinimleri de artıyor. İşte bunları sağlamak için araç ağırlığının azaltılması, çarpmalara karşı koruyucu daha mukavemetli malzemelerin kullanılması gerekiyor. Yüksek mukavemetli sacların kullanılması ile otomobiller hafiflerken yakıt tüketimi de azalıyor. Yeni araçlarda şasede kullanılan sacların yüzde 50’ye yakını yüksek mukavemetli sactan oluşuyor” dedi.

Benteler ile birlikte yatırımcılara komple üretim hattı kurmak istediklerini açıklayan Akgül, "Yüksek mukavemetli çeliklerin şekillendirilmesi normal çeliklere göre çok daha zordur ve Dünyada bunu uygulayan birkaç firma var. Dirinler AR-GE Merkezi'nde sıcak şekillendirme hatlarında kullanılan presler üzerinde çalışıyoruz. Benteler ile yüksek mukavemetli çeliklerin şekillendirilmesi için üretim hatlarını ortak tasarlayıp üretmek için iş birliği yaptık. Bu teknolojiyi Türkiye'de potansiyeli olan ve kullanıcı firmalara tanıtmak istedik ve büyük ilgi gördü" dedi.

Otomotiv sektöründe yüksek mukavemetli çelik kullanımının giderek daha fazla yer aldığını belirten Akgül, " Gittikçe daha fazla kullanım olacak. Bunu otomotiv üretim merkezlerinden biri olan Türkiye’de daha çok firmada hayata geçirmek zorundayız. Bu seminerde Dirinler’ in bu konuda hazırlıklı olduğunu, böyle bir teknolojiyi kurabileceğimizi sunmuş olduk" diye konuştu.

Tanıtılan yüksek mukavemetli sac şekillendirme sürecinde 30 metre uzunluğunda Benteler fırınında açılım kesimi yapılmış sac 950 dereceye kadar ısıtılıyor, robotla kalıba yüklenen sac Dirinler ’in 1200 tonluk hidrolik presinde şekil alırken aynı zamanda soğutma ve sertleşmesi sağlanıyor.  Kalıptan çıktıktan sonra artık sert bir malzeme olduğu için sonraki çevre kesme, delme gibi işlemler lazer makinasında yapılabiliyor. Seminerde bu süreçte kullanılacak fırın, pres ve kalıpların özellikleri detaylı olarak anlatıldı. 

 


18.05.2017

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş