Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Otomotiv > Tüm Otomotiv Haberleri

Çiftel Elektromekanik, TOSB’daki 2. Üretim Tesisini Bu Yıl Faaliyete Geçirecek

Çiftel Elektromekanik, TOSB’daki 2. Üretim Tesisini Bu Yıl Faaliyete Geçirecek

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Çiftçi 2016 yılı içerisinde yeni yatırım kararı alarak yine TOSB Otomotiv Yan Sanayi İhtisas OSB içerisinde yer alan 2.inci parseline yeni bir tesis kurulumuna başladıklarını belirterek, ikinci üretim tesisine yeni alınacak makineler ile üretim kapasitelerini arttırmayı hedeflerini belirtti.

SUBCONTURKEY: Çiftel Elektromekanik’in kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz? 

Emre Çiftçi: Çiftel Elektromekanik 1990 yılında otomotiv elektriği sektöründe yılların bilgi ve deneyimine sahip Yunus Çiftçi tarafından İstanbul – Sirkeci’de Limited şirket olarak kurulmuş ve aynı zamanda İstanbul-Avcılar’da 80 m2’lik bir alanda üretim faaliyetlerine başlamıştır. Bir yıl sonra 1991’de gelecekteki ihtiyaçlarını karşılamak üzere Beylikdüzü OSB Birlik Sanayi Sitesindeki yeni bir üretim alanı satın alınarak, ihtiyaca uygun inşaatı tamamlanmış ve 1992 yılından itibaren üretim faaliyeti buraya taşınmıştır. 1993 yılında İleriki yıllarda üretimin İstanbul gibi Metropollerden taşınacağı düşünülerek TOSB Otomotiv Yan Sanayi İhtisas OSB kurucuları arasında yer alınmıştır. 

Kuruluşumuzdan dört yıl sonra 1994 yılında konusunda dünyanın en büyük ve önemli ihtisas fuarı olan Automechanika Frankfurt fuarına kendi öz kaynakları ile iştirak edilerek uluslararası pazarlara ürünlerini tanıtmaya başlamıştır. Yurtdışı satışlarını gelişmekte olan pazarlardan gelişmiş batı pazarlarına kaydırma hedefinde olan firmamız 1995 yılında Hollanda devlet kurumu olan CBI ve IGEME uzmanları tarafından her yönü ile incelenerek değerlendirilmiş ve bu değerlendirme neticesinde A notu ile derecelendirilmiştir. Bu derecelendirme neticesinde 1996 yılında düzenlenen Automechanika Frankfurt fuarına katılımımız CBI tarafından desteklenmiş, böylece Avrupalı müşterilere güvenilir tedarikçi olabileceğimizin güvencesi verilmiştir.

Çiftel Elektromekanik yine bir ilke imza atarak 1997 yılında oto sigortası tasarım, üretim ve satışı konusunda Dünya lideri olan Littelfuse’un teknik işbirliği ile otomotiv emniyet parçası olan Oto Sigortasını Türkiye’de ilk defa üretmeye başlanmış ve bütün Dünya pazarına ihraç eder hale gelmiştir.

2001 yılında Kalite Yönetim Sisteminin kurulumunu tamamlamış ve Türkiye’de kendi alanında Tasarım dâhil ISO9001 belgesini almıştır.

2002 yılında İstanbul Üniversitesi ve KOSGEB ile başladığı “Yeni Tip Oto Sigortası” projesini tamamlamıştır.

2004 yılına gelindiğinde mevcut üretim ve yönetim alanlarının birkaç yıl içerisinde ihtiyaçlarını karşılamayacağını öngörerek şu anda faaliyetlerini sürdürmekte olduğu otomotivin kalbi konumundaki TOSB Otomotiv Yan Sanayi İhtisas OSB içerisindeki modern tesisinin inşaat projelerini tamamlayarak yatırım kararı alınmış ve inşaat yapımına başlanmıştır. Şu anda 4.400 m2 kapalı 13.000 m2 açık alana sahip modern üretim alanında faaliyetlerini sürdürmektedir. 

Yeni Modern tesise taşınılması ile birlikte Ar-Ge çalışmalarına ağırlık veren Çiftel Elektromekanik 5 Adet yeni ürünün tasarımını tamamlayarak seri üretimine başlanmış ve sınai mülkiyet hakları da tescil edilerek ticarileşmiştir.

2010 yılında üretmekte olduğu oto sigortalarını ABD’ye direk ihraç etmeye başlayan Çiftel Elektromekanik üretiminin %50’sindan fazlasını Avrupa ve Amerika’ya ihraç etmektedir. 

2016 yılı içerisinde yeni yatırım kararı alınarak yine TOSB Otomotiv Yan Sanayi İhtisas OSB içerisinde yer alan 2.inci parseline yeni bir tesis kurulumuna başlanmıştır. 30 Aralık 2016’da Nevi değişikliğine gidilerek Çiftel Elektromekanik Sanayi ve Ticaret A.Ş. unvanını almıştır.

 

SUBCONTURKEY: Üretimini yaptığınız ürünler, kullanım alanlar ve üretim kapasiteniz hakkında da bilgi verir misiniz?

Emre Çiftçi: Otomotiv yan sanayinde 26 yılı geride bırakan Çiftel Elektromekanik otomotiv ana sanayi için sigorta, sigorta kutusu, kablo terminali, bakır kablo ucu, bakır, alüminyum, fiber, saç pul üretim ve tasarımı yapmaktadır. Üretimini ve tasarımını yapmış olduğu bu ürünleri direkt olarak OEM müşterilerine sevk etmekte olan firmamız yine OEM müşterileri ile birlikte Ar-Ge faaliyetleri yürütmekte, onların ihtiyaçlarına göre sigorta ve sigorta kutusu üreterek yaratıcı çözümler sunmaktadır.

Ar-Ge çalışmaları ile araçlarda çıkan yangınları önlemek için, AB direktiflerine uygun olarak tasarladığı ve Türk Patent Enstitüsü tarafından da tescillenen yeni tip “Ana Devre Koruma Sigorta Kutusu” (Pre-Fuse Box) ‘ın kullanımını 2012 yılı içerisinde birçok yerli OEM firma ile proje aşamasında beraber çalışarak yaygınlaştırmıştır. Bu çalışma neticesinde 2013 yılından itibaren üretilen araçların birçoğunda Ana Devre Koruma Sigorta Kutumuz kullanılmaya başlanmıştır. 

2016 yılı içerisinde kendi öz kaynaklarımız ile tasarladığımız ve devreye aldığımız Sigorta Kutusu Montaj hatlarımız sayesinde üretim kapasitemizi 3 kat arttırmış bulunmaktayız.

SUBCONTURKEY: Çiftel Elektromekanik’in tercih edilmesini ve ürünlerinizi öncelikleri kılan özellikleri nelerdir? 

Emre Çiftçi: Müşterilerimize hızlı ve yaratıcı çözümler sunduğumuz için ürünlerimiz tercih edilmektedir. Sunmuş olduğumuz bu yaratıcı çözümler ile müşterilerimizin stok ve stok takip maliyetlerini minimize ediyoruz.

Bunun yanı sıra bulunduğumuz konumun müşterilerimize yakınlığı ve üretim süreçlerimizin esnekliği sayesinde müşterilerimizin acil ihtiyaçlarını anında karşılayabilmekteyiz.

SUBCONTURKEY: 2016 yılı Çiftel Elektromekanik için nasıl geçti? 2017 hedefleriniz nelerdir?

Emre Çiftçi: 2016 yılı Çiftel Elektromekanik için gayet başarılı geçti, belirlemiş olduğumuz hedeflerin hepsini gerçekleştirdik.  2017 yılı içerisinde halen inşaatı devam etmekte olan ikinci üretim tesisimize yeni alınacak makineler ile üretim kapasitemizi arttırmayı hedefliyoruz.

SUBCONTURKEY: Ar-Ge ve ürün geliştirme çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Emre Çiftçi: 2017 yılı içerisinde müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik yeni sigorta kutuları üretmeyi planlıyoruz. Bu kapsamda ilk olarak müşterilerimizi ziyaret ederek onların ihtiyaçlarını belirlemeye başladık.

SUBCONTURKEY: İhracat için hangi çalışmaları yapıyorsunuz? Üretiminizin ne kadarını ihraç etmektesiniz?

Emre Çiftçi: İhracat faaliyetlerimiz için sektörel yurt içi ve yurt dışı fuarlara katılıyor, ikili iş görüşmelerine, Sektörel Ticaret Heyetleri ile ülke ziyaretlerine gidiyoruz. 

 

 

 

 

 


27.04.2017

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş