Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Otomotiv > Tüm Otomotiv Haberleri

Avrupa’daki Başarı TAYSAD’ı ABD’ye Taşıdı Gözümüz Yeni Dünyada

Avrupa’daki Başarı TAYSAD’ı ABD’ye Taşıdı Gözümüz Yeni Dünyada

TAYSAD, ABD’de otomotivin merkezi Detroit ile birlikte birçok eyalette ikili temaslarda bulundu, işbirliği ve yatırım ortamını değerlendirdi. TAYSAD Genel Koordinatörü Süheyl Baybalı, Avrupa’daki başarılarının ABD’de de görüldüğünü ve bölgedeki mevcut pazarlarını geliştirme fırsatı verdiğini söyledi.

K üresel anlamda etkinliğini artırmak isteyen TAYSAD, son yıllarda geliştirdiği yurtdışı temaslarına ABD’de devam etti. TAYSAD, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) ile ABD’de başta Chrysler ve iş makineleri devi John Deere ile birlikte 40 farklı kurum ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi. TAYSAD Genel Koordinatörü Süheyl Baybalı, “Avrupa’da ana sanayi firmalarına yönelik ürün tedariğimizde gelişen adet ve standartlar ABD tarafından da görüldü ve bize buradaki pazara dahil olmanın yanında yeni fırsat kapıları açtı” diye konuştu.

TAYSAD, ABD’de otomotiv kenti olarak da bilinen Detroit kentinin de bulunduğu Michigan, Illinois, Tennessee, Georgia ve Güney Carolina eyaletlerinde ziyaretler gerçekleştirdi. TAYSAD ekibi otomotiv ana ve tedarik sanayi firmaları ile ikili temasların yanı sıra eyaletlerdeki ticaret odaları, Üniversiteler, Ar-Ge Merkezleri ve kalkınma ajansları yetkilileriyle de bir araya geldi. ABD’de yatırım ortamı ve destekleriyle ilgili bilgi alan TAYSAD, ülkeden işbirliği ve yatırım daveti aldı.

Otomotivde alternatif alan yaratıldı

TAYSAD Genel Koordinatörü Süheyl Baybalı, ABD’de otomotivin merkezi olarak kabul edilen Detroit kentinde yaşanan mali kriz ortamının düzelmesiyle yeni iş ortamlarının bulunduğuna dikkat çekti. Baybalı, “Otomotiv sanayisi, farklı üniversitelerde üst düzey çalışmalara başlamış. Yaşanan süreçteki en ilginç gelişme ise krizin alternatif alan yaratmaya neden olması. ABD’nin güneyinde yer alan Tennessee ve Güney Carolina iki büyük yeni otomotiv eyaleti konumundalar. Yabancı tedarik sanayi firmaları da süratle bu bölgelere yatırım yapıyorlar. Bizler de ortamı yerinde inceledik” diye konuştu.

Satış sonrasında fırsat var

Baybalı, yatırımın yanı sıra bölgenin after market pazarının da dikkat çekici olduğuna vurgu yaparak şöyle devam etti: “ABD’nin en hacimli pazarlarından olarak görülen ve Türk tedarik sanayisinden firmaların büyük cirolarla çalıştığı after market pazarı ile ilgili de görüşmeler gerçekleştirdik. Bu pazara giriş için tavsiye edilen, tanınmış aracı firmalarla çalışılması. After market pazarında rekabetçi fiyatlarla ortaya çıkan Asya bağımlılığı, berberinde ABD’de kalite sorununu gündeme taşıyor. Bu alanda da Türkiye’deki tedarikçiler için fırsatlar bulunuyor.”

TAYSAD’ın ABD ile ilgili çalışmaları süreci

2014-2015 yılı içerisinde kurulması planlanan, TAYSAD ABD Ofisi ve otomotiv sektör ile bağlantı kurma çalışmaları çerçevesinde, ABD’ye bir ziyaret yapılması 2014 yılı için planlanmıştı.

Bu ziyaret planlaması sırasında, 2012 yılında TRCNA (Turkish Resource Center of North America) – PCF (PRIMA CIVITAS Foundation) – Lansing Şehri Belediyesi (Office of Major, Lansing City) – LEP (Lansing Economic Partnership) – MEDC (Michigan Economic Development Corporation) – TAYSAD arasında imzalanan MOU’nun taraflarından, TRCNA Eş başkanı Michigan Türkiye Fahri Konsolosu Nurten Ural ile iletişime geçildi. Kendisinin SAE 2014 ve ABD ile otomotiv konularında adımlar atılması için getirdiği öneriler paralelinde, TAYSAD ziyaret planlamasını gerçekleştirildi ve OİB ile işbirliği imkânları görüşülerek, ABD ziyareti adımı atıldı. OIB’nin araştırmalara destek kararı almasıyla beraber program çalışmaları hızla tamamlandı.

Eş zamanlı olarak, olası ABD’ye Sektörel Ticaret Heyeti için de T.C. Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’ne, Sektörel Ticaret Heyeti başvurusu yapıldı ve TAYSAD’ın başvurusu da ilgili birimlerce onaylandı.

ETSİÇ (EKONOMİK VE TİCARİ STRATEJİK İŞBİRLİĞİ ÇERÇEVESİ) toplantısına katılacak olan, T.C. Ekonomi Bakanlığı da TAYSAD’dan ziyaret raporlarının, bilgilerin ve ziyaret sonrası tavsiye kararlarının, kendilerine iletilmesinin yerinde olduğunu bildirdikten sonra ABD ziyaretinin içeriği bakanlık ile paylaşılmaya başlandı.

Michigan eyaleti ile planlanan ziyaret bu kapsamda planlanmışken, ABD İstanbul Konsolosluğu Ticari Ataşesi Jeffrey Justice TAYSAD’a bir ziyarette bulundu. Ziyarete, Avrupa’da bulunan CASE (Council of American States in Europe)- başkanlığı görevini yürüten, aynı zamanda da South Carolina’nın Avrupa’daki temsilcisi Ford Graham’da katıldı. Ford Graham, ABD’nin güney bölgesine de gidilmesini tavsiye etmesi üzerine, tavsiyesi dikkate alınarak, ilgili bölgeler TAYSAD tarafından programın içine dahil edildi. Ford Graham ilgili bölge temsilcileri ile TAYSAD’ı da iletişime geçirdi. TRCNA ve ABD-Oakland Üniversite’si yetkilileri de İllinois’de bulunan John Deere ve Chyrsler ile yapılacak görüşmelere aracı oldular. Böylelikle İllinois eyaleti de, Michigan, Tennessee, Georgia ve South Carolina ile birlikte ziyaret programının içerisine dahil oldu.

Haberin Kaynağı : TAYSAD


21.10.2014

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş