Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Metal > Tüm Metal Haberleri

Türk Çelik Sektörünün 2018 Yıl Sonu İhracat Hedefi 15 Milyar Dolar

Türk Çelik Sektörünün 2018 Yıl Sonu İhracat Hedefi 15 Milyar Dolar

Kaliteli ve rekabetçi fiyatlı ürünlerini 200’e yakın ülkeye ihraç eden Türk çelik sektörü, 2018 yılı sonunda değer bazındaki çelik ihracatını 2017 yılına oranla yüzde 30 artırarak 15 milyar dolara yükseltmeyi hedefliyor.

Türk çeliğinin üretim bazında bakıldığında dünyada sekizinci sırada yer aldığını vurgulayan Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Aslan, “Türk çelik sektörü, kaliteli ve rekabetçi fiyatlı ürünlerini 200’e yakın ülkeye ihraç ediyor. Sektörümüzün ihracatının yüksek olduğu bölgeler ise Avrupa Birliği, Orta Doğu ve Kuzey Amerika. Bölgeler bazı ihracatımızda önemli bir konumda bulunan Avrupa Birliği ve Kuzey Amerika’nın çelik taleplerinin artış eğilimi içerisinde olmasına rağmen bu pazarlarda korumacılık önlemleri hakim. İthalatında payımızın nispeten az olduğu ancak ihracatımızı arttırmak istediğimiz bölgelerden biri Güneydoğu Asya. 2017 yılında Çin’in ihracatında azalma olması sebebi ile Güneydoğu Asya bölgesinde özellikle Hong Kong, Singapur, Malezya ve Endonezya ülkelerinde ihracatımızda artışlar gerçekleştirebildik. 

200’e Yakın Ülkeye İhracat

Türk çelik sektörünün ihracat performansını değerlendiren Aslan, “Ülkemizin miktar bazındaki çelik ihracatının geçtiğimiz senenin aynı dönemi olan 1 Ocak – 31 Temmuz dönemine göre yüzde 2,4’lük bir artışla 11,1 milyon tona, değer bazında ise yüzde 26,7’lik bir artış ile 8,4 milyar dolar seviyesine çıktığını görüyoruz. Çelik ihracatımız büyüme kaydederek yoluna devam ediyor ve ülkemiz ihracatına çok ciddi bir katkıda bulunuyor. Dünya çelik fiyatları artma eğilimi içerisinde. 2018 yılı sonunda değer bazındaki çelik ihracatımızın 2017 yılına oranla yüzde 30 artarak 15 milyar dolara yükseleceğini ön görüyoruz” dedi. 

Gerçekleştirilecek faaliyetler ile bu artış oranını daha da yukarı çıkarmaya çalışacaklarına vurgu yapan Aslan, “Sektörün mevcut pazarlarda payını koruması adına raporlar hazırlıyor, firmalarımıza bilgiler veriyor ve rehberlik ediyoruz. Ur-Ge projeleri kapsamında ticaret heyetleri düzenliyoruz. Tüm bunların yanı sıra Türk çelik sektörünü tanıtıcı faaliyetler yürütüyor ve sosyal sorumluluk projelerini hayata geçiriyoruz. Firmalarımız veya çelik sektörümüz aleyhine açılan çeşitli ticaret önlem soruşturmaları kapsamında da tüm dava süreçleriyle ilgili çalışmalarımızı yürütüyoruz.” diye konuştu.


26.09.2018

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş