Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Metal > Tüm Metal Haberleri

SMF Sert Metal Kalıp, Yeni Fabrika Binasına Taşındı

Etiketler

SMF sert metal kalıp

Haberle ilgili fotoğraflar

SMF Sert Metal Kalıp, Yeni Fabrika Binasına Taşındı

Sert metal kalıplarındaki uzmanlığı ile sektöründe Avrupa’da sayılı firmalar arasında olan SMF, Silivri’deki yeni fabrikasında hizmet vermeye devam ediyor. Üretimlerinin %70’ini ihraç ettiklerini belirten SMF Sert Metal Kalıp Genel Müdürü
Tekin Hacıeyüpoğlu, kaliteli ürünü, kısa sürede ve uygun fiyatla vermelerinin tercih edilme sebepleri olduğunu söyledi.

Tekin Bey sizi tanıyabilir miyiz? Ve SMF’nin kuruluşu, bugün geldiği noktayı özetler misiniz?

Tekin Hacıeyüpoğlu: Ben Rize-Fındıklılıyım. Adana’da Erkek Sanat Enstitüsünü bitirdim. Daha sonra Trakya Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Makina Motor Bölümünden mezun oldum. Talaşlı imalat yapan çeşitli firmalarda çalıştıktan sonra Denet Cıvata’da 8 yıl süreyle çalıştım. O zamanlar (otomotiv sektörünün kabuk değiştirdiği dönemde) Denet Cıvata ve Net Cıvata olarak kalıpları yetiştirememeye başladık. Bugün çok rahatlıkla ürettiğimiz segmentli kalıpları, profil redüksiyon kalıpları Türkiye’de yapılamıyordu, o zamanlar Hollanda’dan ithal ediyorduk. Daha sonra bu kalıplar ülkemizde yapılsın diye Denet Cıvata ve Net Cıvata’nın önderliğinde ve desteğiyle Hollandalılar ile ortak SMF kuruldu. Daha sonra Hollandalılar ortaklıktan ayrıldı, bir dönem Belçikalı Nedschroef’ta ortaklarımız arasında yer aldı. Sonraki yıllarda Denet ve Net Cıvata’da ortaklık hisselerini bize devrettiler. Bugün SMF Sert Metal Kalıp, %100 Türk sermayeli bir firmadır ve 2 ortaklı olarak yoluna devam etmektedir. Tayyar Erdin ve ben olmak üzere iki ortağız. Ortağım Tayyar Erdin, Türkiye’de sert metal kalıbı yapan ilk kişidir ve 30 yıl Denet Cıvata’da çalıştı, sektörün duayenlerindendir.

SMF, 1997 yılında 350 metrekare alanda Bayrampaşa’da kuruldu. 2 yıl sonra 2000 metrekare alana İkitelli’ye taşındı ve İkitelli’de büyümesine devam etti. 2011 yılında ise yine büyümesine devam ederek Beylikdüzü’nde 3500 metrekare alana taşındık. Ancak hızlı büyümemizle birlikte orası da yetmemeye başlamıştı. 2015 yılının Aralık ayında ise bugün içerisinde olduğumuz Selimpaşa-Silivri’deki 6500 metrekare kapalı alanı olan bu fabrikamıza taşındık.

SMF olarak Avrupa’da bizim ile aynı iş kolunda iş yapan firmaların içerisinde ilk 3’te olduğumuzu sanıyorum. Soğuk dövme teknolojileri ile üretilen cıvata ve bağlantı elemanlarının sert metalden kalıp olan bütün ekipmanlarını yapıyoruz. Uzmanlık alanımız sert metal kalıplardır. Ürettiğimiz ürünlerin %70’ini ihraç ediyoruz. İhracat yaptığımız ülkeler; Amerika, Kanada, Almanya, Belçika, Hollanda, İtalya, Fransa gibi bağlantı elemanları üretiminin ve otomotiv sanayinin güçlü olduğu ülkelerdir. Ayrıca Uzakdoğu pazarında Hindistan ve Çin’e ihracat yapıyoruz. Ortadoğu ve Afrika pazarında ise İran, Sudan, Suudi Arabistan, Kenya gibi ülkelere de düzenli ihracatımız var. Firmamızda 80 kişi çalışıyor. Önümüzdeki sene Şubat ayında 20. yılımızı kutlayacağız. 19 senede kalite, termin süresi ve uygun fiyat açısından verimliliğe önem vererek çok yollar kat ettik. İleri teknoloji makinalar kullanıyoruz. Bu anlamda SMF’yi yöneticilerinin cıvata ve kalıp imalatındaki 50 yıllık tecrübesini modern takım tezgahları ile donatıp, dünyada satın alınabilecek bir ürün haline getirdik ve bundan da gurur duyuyoruz.

Kaliteli Ürün, Kısa Süre ve Uygun Fiyatın Adı SMF

Kimin elinde kalıp resmi varsa, bu kalıp resmine göre biz onlara %100 kalıpları üretmeyi taahhüt ve garanti ediyoruz. Kaliteli bir ürünü kısa bir sürede (soğuk dövme kalıplarında çok önemlidir, bazen milyon euroluk makinalar 200-300 euroluk kalıp için beklemektedir) uygun bir fiyatla vermekteyiz. Bu SMF olarak bizi ön plana çıkarmaktadır.

SMF’nin 3 sloganı vardır, Kaliteli Ürün, Kısa Süre ve Uygun fiyat.

Bugün SMF olarak savunma sanayimizin tungsten karbür kalıplarını üretir durumdayız.
Bu kalıplar yurtdışına bağımlıydı, biz bu kalıpları üreterek paramızın yurt dışına gitmesini engelledik. Şuanda ordumuzun kullandığı bütün silahların mermi kovanları ve mermi çekirdekleri sıvama kalıplarının elmastan üretebilen tek yerli firma biziz. Bu işi 8 tane yabancı firmanın elinden aldık ve 5 senedir biz yapıyoruz. Savunma sanayi yetkilileri de bize destek verdiler ve bu projeyi gerçekleştirdik. 2015 yılının 2,5 ayında sadece savunma sanayimize üretim yaptık.

SMF, Yıllık 80 Bin Adet Kalıp Kapasiteli Yeni Fabrikasında Hizmet Veriyor

Yeni fabrika yatırımınız hakkında bilgi verir misiniz? Yeni binanızda üretim kapasitenizde artış olacak mı?

Tekin Hacıeyüpoğlu: Sektörümüzün daha da büyüyeceğini görerek, şuanda 150 kişinin çalışabileceği, üretim kapasitemizi 5-6 yıl içerisinde 2 katına çıkarabilecek alt yapısıyla yeni fabrika binamızı hazırladık. Üretim kapasitemiz şu anda yılda 40 bin adet kalıp parçadır. Yeni binamızda ise yılda 80 bin adet kalıp parça üretebilecek alt yapıya sahibiz. Yeni fabrikamızın yatırımı arsa ve inşaat maliyeti 10 Milyon Lira oldu. Teknolojisi devamlı değişen takım tezgahlarımızı da değiştirdik ve 20’e yakın da yeni makina yatırımımız oldu.

Wire Düseldorf Fuarına da katılıyorsunuz. Fuar hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Tekin Hacıeyüpoğlu: SMF olarak 3 kezdir Wire Düsseldorf Fuarına katılıyoruz. Daha önce Hollandalı ortağımızla katılıyorduk ama son 6 yılda, 3 kez SMF olarak katılıyoruz. Kalıp üreten Türk firması olarak sadece biz katılıyoruz. Kalıp üreten firmalara ve sanayicilerimize bu fuara katılmalarını tavsiye ederim. Biz 80 kişi ile çalışan bir firma olarak Avrupa pazarının sadece %1,5’unu alan bir firmayız. Avrupa’da bizim ürettiğimiz kalıpların 250 milyon Euro’luk bir pazarı var ve bu pazardan Türk firmaları olarak biz de pay alalım ve bu bakımdan fuara katılmalarını tavsiye ederim.

SMF için kalitenin anlamı nedir?

Tekin Hacıeyüpoğlu: SMF’nin kalitesini, Avrupa’daki uçak fabrikalarının yani Boing’in ve Airbus’un vida ve cıvatalarını yapan 2 tane dev firmaya kalıp vermemizi ve bu firmaların tedarikçisi olmamızı söyleyerek cevap vermek isterim. Bu firmalar yaklaşık 10 yıldır bizden kalıp alıyorlar. Bu firmalardan bir tanesi Fransız firması ve bu Fransız firma, bu konuda bizi başarılı tedarikçisi olarak seçti ve SMF’ye ödül verdi.

Avrupa’nın üçüncü büyük üreticisi olan Türkiye bağlantı elemanları sektörünün kalıp tedarikçisi olarak SMF, bu ülkenin gücüdür, Avrupalıların Türkiye’ye bakış açısını değiştiren bir firmadır. SMF, kalıp sektöründe ülkemizin bayrağını taşıyan firmaların başında gelmektedir. Bu da bizlere gurur yaşatmaktadır.

Haberin Kaynağı : SUBCONTURKEY YAN SANAYİ ve TEDARİKÇİ GAZETESİ


29.03.2016

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş