Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Metal > Tüm Metal Haberleri

Kerim Çelik, Yenilikçi Yaklaşımı İle Ön Plana Çıkıyor

Kerim Çelik, Yenilikçi Yaklaşımı İle Ön Plana Çıkıyor

Kerim Çelik Manisa şube Müdürü Özgür Savaş, 2013 yılının değerlendirmesini yaparak, Kerim Çelik’in yenilikçi yaklaşımıyla bir adım öne çıktığını belirtti ve şu bilgileri verdi.

Kerim Çelik in kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz?

Özgür Savaş: Yassı çelik üretimi yapan Kerim Çelik, Borusan Holding grup şirketlerinden biridir. Kerim Çelik olarak, dünya standartlarında çelik servis merkezi (ÇSM) hizmetlerinin Türkiye’deki ilk uygulayıcısıyız. 2006 yılından beri de dünyanın en büyük çelik üreticilerinden ArcelorMittal ve Borusan Holding ortaklığımızı sürdürüyoruz. 50 yılı aşkın deneyimimizle halen ÇSM hizmetlerimizle üretim zincirinde çelik üreticisi ve nihai ürün arasında önemli bir aşamayı oluşturuyoruz. Başlıca hizmet verdiğimiz sektörler arasında beyaz eşya, otomotiv ve yan sanayileri, inşaat, makine ve yedek parça, radyatör, aydınlatma, ısıtma / havalandırma, çelik mobilya imalatçıları, mobilya aksesuarı ve kablo taşıma sistemleri geliyor.

Ürün gamımızda sac (CR), sıcak daldırma galvanizli sac (HDG), asitlenmiş yağlanmış sıcak sac (P&O), boyalı sac (CC) gibi ürünler bulunuyor. Tüm operasyonlarımızı modern yönetim anlayışımız çerçevesinde sürdürürken, Çelik Servis Merkezlerimizle nihai kullanıcılara istedikleri kalitedeki ürün ve hizmetleri zamanında ulaştırma hedefimizle hareket ediyoruz.

Geniş hizmet ağımız, müşterilerimize olan coğrafi yakınlığımız, 500 bin tonun üzerindeki üretim kapasitemiz ve 200 çalışanımızla faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Kerim Çelik’in rakiplerinden ayıran özellikler nelerdir?

Özgür Savaş: Kerim Çelik olarak sahip olduğumuz modern yönetim anlayışını 50 yılı aşkın tecrübemizle birleştirerek müşterilerimize alabilecekleri en iyi hizmeti sunuyoruz. Manisa, Tuzla, Bursa ve Adana şubelerimizle müşterilerimize coğrafi olarak yakın olduğumuz ve geniş bir hizmet ağına sahip olduğumuz için hizmetlerimizi en iyi şekilde gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin ilk Çelik Servis Merkezi hizmetini vermemiz de yenilikçi yaklaşımımızla bizi bir adım öne taşıyor.

Dünyanın en büyük çelik üreticilerinden ArcelorMittal ve Türkiye’nin en büyük gruplarından biri olan Borusan Holding ortaklığımızın sayesinde ortaklarımızın Türkiye’de ve Avrupa’da kurulu fabrikalarından tedarik ettiğimiz yüksek kalitedeki ürünleri, Kerim Çelik’in hizmet kalite anlayışı ile müşterilerimize sunmaktayız. Özellikle; Tedarik zinciri yönetimimiz ile sağladığımız yüksek zamanında teslimat performansımız, satış öncesi ve sonrası sunduğumuz teknik hizmet ile müşterilerimize verdiğimiz servisin, Kerim Çelik’in seçilmesinde önemli bir etken oluşturduğunu düşünmekteyiz.

Yeni yatırım planlarınız var mı?

Özgür Savaş: 40 yılı aşkın deneyimimizle Doğu Akdeniz bölgesindeki müşterilerimize teknik ve ürün geliştirme konularında her türlü çelik servis merkezi hizmetini dünya standartlarında sunmak için son olarak Adana şubemizi açtık. Adana şubemiz rulo, dilinmiş rulo, levha, trapez, oluklu galvanizli sac (HDG) ve rulo, dilinmiş rulo levha, soğuk sac (CR), sıcak sac (HR), asitlenmiş yağlanmış sıcak sac (HRPO) malzemelerle bölge sanayine hizmet veriyor.

Bunun dışında yatırımlarımıza belirlediğimiz hedeflerimiz paralelinde gerekli önemi vermeye ve yeni projeler planlamaya devam ediyoruz. Hedef pazarlarımızdaki yeni kapasite ve tesis fırsatlarını yakından takip ediyor, bu doğrultuda yatırım planlarımızı şekillendiriyoruz.

2013 yılı bir önceki seneye göre nasıl geçti? 2014 yılından beklentileriniz nelerdir?

Özgür Savaş: Yassı çelik ve ÇSM sektörü olarak düşünürsek; 2012 gibi zorlu bir yılın ardından; 2013 yılını da mücadele yılı olarak tanımlayabiliriz. Avrupa; Türkiye’nin otomotiv, beyaz eşya gibi yüksek miktarlarda demir çelik tüketen sektörlerinin ihracatında en önemli bölgelerden biri. Bu nedenle Avrupa’daki kırılgan ekonomik yapının 2012 yılından 2013 yılına sarkması yerel demir çelik piyasasını da olumsuz yönde etkiledi ve içinde bulunduğumuz senenin ana dinamiklerini oluşturdu.

Dünyadaki çelik fiyatlarının seyri ise yine, hammadde girdilerindeki artış ve azalışa göre şekillenmeye devam etti. Özellikle cevher ve kömür üreticileri pazara sundukları arzı dengeleyerek fiyat seviyelerini sürdülebilir kılmaya çalışıyorlar. Hammadde fiyat değişimlerinin yanı sıra; bu seneye özgü olmak üzere 2013 yılında gerek Avrupa gerekse Türkiye’de yaşanan grevlerde ortaya çıkan kapasite kayıpları da geçen sene fiyat dalgalanmasını arttırdı..

2014 yılına bakacak olursak, ülkelerin kayda değer olmayan büyüme hedeflerini dikkate alarak; 2014 tüketiminin 2013 seviyelerine yakın bir seviyede olmasını bekleyebiliriz. Bu, pazardaki oyuncuların bu sene olduğu gibi gelecek sene de tedbirli davranacağı anlamına geliyor.

Çelik Servis Merkezleri’nin yaşadığı sorunlar nelerdir? Sektörün içinde bulunduğu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz ve gelecek hakkında neler düşünüyorsunuz?

Özgür Savaş: Ülkemizde yassı çelik üretim kapasitesi ihtiyacın oldukça üzerinde bulunuyor. Bu da rekabetin hem üretici hem ÇSM hem de tüccar üzerinde etkisinin artmasına, daha şiddetli hissedilmesine neden oluyor. Ayrıca, yine çok fazla saç işleme merkezi var. Bu merkezler dağınık durumda ve ne iş güvenliği ne de sosyal haklar açısından aynı standardı yakalayamıyorlar. Bu nedenlerden ötürü servis ve işleme için istenen değer giderek düşüyor.

İlave olarak üreticilerin kendi ÇSM’lerini tercih etmesi nedeni ile üreticiyle ortaklığı bulunmayan ÇSM’lerin tedarik bakımından dezavantajlı konuma düşmeleri bir sorun yaratıyor. Tek üreticiden ürün tedarik eden, satın almada farklı kaynaklar kullanmayan ÇSM’ler ise esneklik konusunda sorun yaşayabiliyor.

ÇSM’lere ürün tedarik eden üreticileri göz önünde bulundurduğumuzda mevcut dengenin çok hassas bir şekilde yönetilmesi gerektiği ortaya çıkıyor. Bu üreticiler kendi ÇSM’lerini desteklerken aslında müşterileri olan diğer ÇSM’lere de rakip olabiliyorlar.

Ar-Ge konusunda ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Özgür Savaş: 2011 yılı itibariyle Borusan Holding bünyesindeki diğer şirketler gibi Kerim Çelik’te de inovasyon ile yeni ürün/hizmet alanındaki çalışmalarımızı günlük işimizin bir parçası haline getirmiş bulunuyoruz. Artan rekabeti fazlasıyla hissettiğimiz ve yassı çelik sektöründe marjların daraldığı bir dönemde, sektörlerimizdeki güçlü konumumuzu yeni alanlar yaratarak korumanın ve müşterilerimizin gözündeki öncü/yenilikçi imajımızı güçlendirmenin yolunun yeni ürün/hizmet geliştirmek olduğunun bilincindeyiz. Dolayısıyla inovasyon bizim için yükselen bir trendin ötesinde, güçlü bir ihtiyaç olarak ortaya çıktı. Halen müşteri ve pazar ihtiyaçlarına göre tespit ettiğimiz projelerimizde çalışmalarımız devam etmektedir.

Kerim Çelik olarak önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?

Özgür Savaş: Kerim Çelik olarak hedefimiz, sektördeki diğer oyuncularla aramızda fark yarattığımızı düşündüğümüz servis kalitesinde hizmet almak isteyen endüstriyel müşterilerimizdeki iş hacmimizi artırmaktır. Sadece fiyat rekabeti olan sektörlere değil “gerçek” ÇSM hizmetine ihtiyaç duyulan sektörlere yoğunlaşmanın daha sağlıklı ve sürdürebilir bir hedef olduğunu görmekteyiz.
İnovasyon ile yeni ürün/hizmet yaratma alanındaki çalışmalarımızın meyvelerini toplamak öncelikli hedeflerimizi arasında yer alıyor.

Haberin Kaynağı : SUBCONTURKEY YAN SANAYİ ve TEDARİKÇİ GAZETESİ


30.10.2013

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş