Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Metal > Tüm Metal Haberleri

150 Yıldır Kalitenin ve Performansın Adresi: Houghton

Etiketler

houghton

150 Yıldır Kalitenin ve Performansın Adresi: Houghton

Houghton Türkiye olarak temel hedefimiz, müşterilerimizin sorunlarını en doğru şekilde ve en ekonomik yöntemlerle çözen bir iş ortağı konumuna gelmektir. Houghton Kimya Genel Müdürü Tolga Örsal, firma hakkında şu bilgileri verdi.

Firmanın kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz?

Tolga Örsal: Houghton International, Amerika Birleşik devletlerinde Petrol’ün bulunmasından sadece 6 yıl sonra 1865 yılında Pennsylvania da kurulmuş ve aynı yıl ilk endüstriyel ürünü olan pas koruyucuyu üretmiştir.

Houghton bugün 2000’in üzerinde çalışanıyla Dünya üzerinde 39 Ülkede direkt, toplam 79 ülkede ticari ortakları ile faaliyet gösteren global pazara dağılmış 11 üretim tesisiyle Dünyanın en büyük metal işleme yağ ve sıvıları tedariğni sağlayan çok uluslu bir dünya şirketidir.

Houghton 1865 yılında başladığı mükemmele ulaşma ve mükemmeli sağlama yolculuğunda zaman içersinde çok önemli atılımlar gerçekleştirmiştir.

1865 -2007 yıllarına kadar bir aile şirketi olarak uluslararası faaliyetlerini sürdüren Houghton bu dönem içersinde Dünya’nın ilk biokararlılığa sahip metal işleme sıvılarını üretmiş, Dünya’da ilk kez fabrikalarda ürün yönetimi anlamına gelen “FLUIDCARE™ “ sistemini hayata sokmuştur.

2007 yılında AEA isimli Amerikan fon şirketi tarafından satın alınan Houghton globaldeki büyümesini bu süreçte de devam ettirmiştir. Organik büyümesine ek olarak 2008 yılında D.A. Stuart firması ve 2011 yılında SHELL firmasının metal işleme yağları bölümünün satın alınması ile şirket büyüme ve gelişme alanındaki kararlı tutumunu devam ettirmiştir.

2012 yılından bu yana Hindistan kökenli Hinduja Gruba bağlı bir firma olarak faaliyetlerine devam eden Houghton, kararlı büyümesini ve yatırımlarını sürdürmektedir. Bu yatırım hamlesinin son basamaklarından birisi de 2014 yılında Henkel’e ait Kuzey Amerika çelik hadde bölümünün satın alınması olmuştur.

Houghton bugün Kline & Company, Inc şirketinin 2012 yılında yapmış olduğu uluslararası Pazar araştırma raporuna göre %11 Pazar payı ile Dünya’nın en büyük Metal işleme Yağı ve sıvıları tedarikçisidir.

Houghton kurulduğu 1865 yılından bu yana, müşterilerine her zaman çevreye ve insan sağlığına uygun, yenilikçi ve yüksek performanslı ürünler sunmuştur. Bu sayede Houghton, işortaklarımıza içinde bulundukları rekabet dünyasında üretim maliyet avantajı sağlamaktadır.

Hangi sektörlere hangi ürünlerle hizmet veriyorsunuz?

Tolga Örsal: Dünya üzerinde temel olarak Metal’in şekillendirildiği tüm sektörler başta olmak üzere, askeriye, Çimento, seramik ve ağaç işlerine kadar farklı bir çok sektörde faaliyet göstersek de global anlamda temel faaliyet alanı olarak aşağıdaki sektörlere hizmet etmekteyiz.

• Otomotiv Ana Sanayi
• Otomotiv Yan Sanayi
• Havacılık
• Makina ve Ekipman üreticileri
• Demir –Çelik & Aluminyum Hadde
• Off – Shore
• Maden

Bu sektörlerde Houghton, araştırma ve geliştirmeye bağlılığı ve müşteri odaklılığı sayesinde yüksek kaliteli ve farklılaştırılmış teknolojileri ile pazarda güçlü bir saygınlık inşa etmiştir.

Houghton bugün yıllık cirosunun % 4,5 -5’ini AR-GE faaliyetlerine harcayan bir şirkettir. Bu sayede sürekli yeni nesil ürünleri sektörün hizmetine sunmaktadır. Temel olarak pazara sunduğumuz ürün grupları aşağıdadır.

• Metal işleme Sıvıları ve Yağları
• Metal şekillendirme Yağları
• Pas Koruyucular
• Yıkama Sıvıları
• Aluminyum ve Çelik Hadde Yağları ve Katıkları
• Isıl işlem Yağları
• Yanmaz Hidrolik Sıvılar
• Tüm Bakım yağları – Kızak- Hidrolik- Dişli yağlar

2015 yılı firmanız için nasıl geçti?

Tolga Örsal: 2015 Houghton için çok anlamlı bir yıldı. 2015 yılında şirketimizin kuruluşunun 150. Yılını kutladık. Houghton 150 yıldır Kalitenin ve Performansın adresi olmuştur ve önümüzdeki yıllarda da aynı başarıyı sürdürecektir.

2015 yılı zor bir yıldı. Özellikle global piyasalardaki dalgalanmalar, Dünya’daki büyüme rakamlarının olumsuz sonuçları ve 2 büyük seçimin getirmiş olduğu bir dizi olumsuzluklara rağmen 2015 yılı Houghton adına hem yurt içinde hem de yurt dışında hedeflerin tutturulduğu bir yıl olarak kapanmıştır.

Houghton Türkiye, 2015 yılında geçmişten gelen birikimini geleceğe daha güçlü taşıma adına mevcut kadrosonu güçlendirerek geçirmiştir. Bu bağlamda kadromuza yeni katılan arkadaşlarımız ile müşterilerimize daha yoğun ve hızlı hizmet vermeye başladık.

2016 yılından beklentileriniz nelerdir?

Tolga Örsal: Teknolojinin ve ulaşımın iyileşmesi ve kolaylaşması sebebiyle artık hepimiz global bir şehirde yaşamaktayız ve bu sebeple ve maalesef Dünya’daki olumsuz gelişmelerden çok hızlı şekilde etkilenmeye başladık. Sınırlarımızdaki gelişmeler, Dünya’daki üretimin yavaşlaması, büyüme oranlarındaki negatif görünüm, vb etkiler maalesef 2016 yılında da devam edecek gibi görünmektedir.

Ancak bizler tüm bu olumsuz gelişmelere karşılık Türk sanayisininin gelişimi ve ülkemizdeki genç ve başarılı jenerasyonun müteşebbis ruhu ile önümüzdeki yıllarda hem ülkemiz, hem de Houghton adına pozitif beklentiler içerisindeyiz.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?

Tolga Örsal: Houghton Türkiye olarak temel hedefimiz, müşterilerimizin sorunlarını en doğru şekilde ve en ekonomik yöntemlerle çözen bir iş ortağı konumuna gelmektir. Buna bağlı olarak da Houghton’un global piyasalardaki Pazar liderliği konumunu Türkiye’de de oluşturmaktır. Bu yolda hem yurt içi hem de yurt dışı kökenli birçok proje devam ettirilmektedir.

Eklemek istedikleriniz varsa onları da öğrenebilir miyiz?

Tolga Örsal: Rekabet edebilme gücü günümüz piyasalarının en belirleyici etkenidir. Değişebiliyorsanız ve daha verimli üretebiliyorsanız hayatta kalabilirsiniz. Bugün Türk sanayisi artık eskisi gibi sadece ucuz iş gücü ile pazar kazanan bir noktada bulunmamaktadır. Bugün sanayimiz, kalitesi ve yüksek verimliliği ile Dünya pazarlarında yer almaya çalışmaktadır. Bizler Houghton olarak işte tam da bu noktada sanayimizin hizmetinde olacağız. Onlara yüksek performanslı ürünlerimiz ve 151 yıllık tecrübemizle rakabet ettikleri pazarlarda girdikleri mücadeleden başarıyla çıkmaları için destek olmaya devam edeceğiz.

Haberin Kaynağı : SUBCONTURKEY YAN SANAYİ ve TEDARİKÇİ GAZETESİ


18.03.2016

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş