Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Makina-Metal-Kalıp-Döküm > Tüm Makina-Metal-Kalıp-Döküm Haberleri

Vis Vidasan Genel Müdürü Engin Tangülü:  Yeni Fabrikamız, 30 Senelik Emeğin Ürünü

Vis Vidasan Genel Müdürü Engin Tangülü: Yeni Fabrikamız, 30 Senelik Emeğin Ürünü

Türkiye’de vida üretimine ilk başlayan 3 firmadan biri olan Vis Vidasan, Vissun markasıyla ürettiği sunta vidaları ile piyasada ön plana çıkıyor. Sunta vidaları dışında üretimini yaptığı ürünleri %80 oranında özel işlere yapan Vis Vidasan, yeni fabrika binasında da yatırımlarına devam edecek. Vis Vidasan Genel Müdürü Engin Tangülü, ‘2017 yılında makine yatırımları yapıp, kapasitemizi %20 artıracağız’ dedi.

SUBCONTURKEY: Vis Vidasan’ın kuruluş zamanından bugüne gelişi hakkında bilgi verir misiniz? 

Engin Tangülü: Firmamız 1968 yılında Demirkapı Keresteciler Sitesinde kuruldu.. Ben 1985 yılında satış elemanı olarak çalışmaya başladım. Daha sonra pirim-kar ortaklığı ve ortaklık şekliyle devam ettim. 1992’den beri benimle aynı süreci yaşayan kardeşim Kaya Bulut ile birlikte büyüyerek faaliyetlerimize devam ediyoruz. Vis Vidasan, Türkiye’de vida üretimine başlayan ilk 3 firmadan biridir. Daha sonra Davutpaşa’da daha büyük bir yere geçtik. 2003 yılında ise Hadımköy ISISO sanayi sitesine geçtik. ISOSO’daki yerimiz de 700 metrekareydi.

2016 yılında ise 6000 metrekare kapalı alana sahip, şu an içinde bulunduğumuz kendi fabrika binamıza taşındık. Yeni fabrikamız, 30 senelik bir emeğin ürünüdür. 6 katlı bir binadır ve biz bunun 2 katını ve 2500 metrekaresini kullanmaktayız. Her kat imalata uygun olarak yapılmıştır, diğer katları kiraya verdik. Yer doldurmak için büyüme telaşına girmedik, emin adımlarla ilerlemeyi daha doğru buluyoruz. İhtiyaç olursa kendi yerimizdir sonradan devreye alabiliriz diye düşündük. İnşaat maliyetimiz 6 milyon TL’ye yaklaştı.

Vis Vidasan 4 Ayrı Marka İle Sektöre Hizmet Veriyor

Bizim tescilli 4 ayrı markamız var. Vidasan bizim ilk markamızdır. Metr-x, Vissun sunta vidamız, ve 4. markamız da Vis Vidasan’dır.  Kalınlık metrik 1,6 mm’den 10 mm’ye kadar ve boy 220 mm’ye kadar üretim yapmaktayız.

Elektrik-elektronik, aydınlatma, beyaz eşya yan sanayi, otomotiv yan sanayi, mobilya vb. sektörlere iş yapıyoruz. Özellikle son 1 senedir mobilya sektöründe iş hacmimiz arttı. Bunun da nedeni Vissun marka sunta vidamız kalitesi ile kendini kabul ettirdi. Markamıza çok emek verdik. Kalite sıkıntısı yaşamıyoruz. Üretimimizin %60’ını sunta vidaları oluşturuyor. Sunta vidaları dışındaki işlerimizin %80’i de özel işlerdir. Vissun piyasada aranılır bir marka olması kaliteden ödün vermememizden dolayıdır. Yaklaşık 1 sene araştırma ve hazırlık yapıp bu ürünümüzde seri imalata geçtik. Bugün sunta vidalarında aranılır bir markadır.

Her Şeye Rağmen 2016’da  %18’lik Büyüme Gerçekleştirdik

SUBCONTURKEY: 2016 yılı firmanız için nasıl geçti?  İnşaat maliyeti hakkında bilgi verir misiniz?

Engin Tangülü: 2016 yılının birinci ve ikinci çeyreği çok iyi geçti. Daha sonra yaşadığımız 15 Temmuz olayı, 2 Bayram ve bize özel taşınma sürecini de düşünürsek üçüncü çeyrek çok durgun geçti. Dördüncü çeyrek de yine çok iyi geçti diyebiliriz. Geçen senenin rakamlarına göre %18’lik bir artış yakaladık. Hem tonaj da hem de ciroda bu artışı sağladık. Aylık ortalama 150 ton civarı malzeme işliyoruz. Tamamen iç piyasaya çalışıyoruz. Yeni fabrikamıza da taşınmayla bundan sonra ihracata odaklanmayı hedefliyoruz. Bugün itibariyle 45-50 çalışanımız var.

SUBCONTURKEY: 2017 yılı hedefleriniz nelerdir? 

Engin Tangülü: 2017 yılında kapasite artırımı yapmak istiyoruz. %20’lik bir kapasite artışı öngörüyoruz. Yeni makina yatırımı yapmayı da düşünüyoruz. Kalite kontrol laboratuvarı ile ilgili ek yatırım yapmayı da planlıyoruz.

SUBCONTURKEY: Sektörde yaşadığınız sorunlar? BESİAD’dan beklentileriniz var mı?

Engin Tangülü: Özellikle yatırım yaptığımız şu dönemde finansman noktasında çalıştığımız kurumların gösterdiği agresiflik bizi zorladı ki biz yatırımımızın %75’ini kendi öz kaynağımızla yaptık. Finans sektöründe iyi niyet göstergesi yok. “Yağmurlu havalarda finansçıların ve bankacıların şemsiyeyi kapattıkları, güneşli havalarda gelip o şemsiyeyi açmaları” diye bir söz var bunun doğruluğunu bu dönemde görmüş olduk. Rutubetten nem kapar halleri bizi huzursuz etti ve sıkıntıyı burada yaşadık. Firma olarak da ödemelerimizi bir gün olsun geciktirmeyen bir firma olmamıza rağmen bunu yaşamak yatırım yapma şevkimizi etkiledi. Finans çevrelerinin aşırı evham halleri bizi tedirgin ederek huzurumuzu bozuyor. Hal bu ki biz daha çok üretmek, daha fazlasını yapma arzusundayız.

BESİAD’a emek veren arkadaşlarımıza teşekkür ederim, kendi mesailerini ayırarak sektör için çalışıyorlar. Onları takdir ediyorum ve hepsine içtenlikle tekrar tekrar teşekkür ediyorum.

 


04.05.2017

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş