Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Makina-Metal-Kalıp-Döküm > Tüm Makina-Metal-Kalıp-Döküm Haberleri

Sandvik Coromant Tornalamada Bir Devrimin Kapısını Açıyor

Sandvik Coromant Tornalamada Bir Devrimin Kapısını Açıyor

Sektördeki ilk "her yönde tornalama" çözümü, işlemede daha iyi esneklik, verimlilik ve takım ömrü sağlıyor

Kesici takım ve takımlama sistemi uzmanı Sandvik Coromant işleme konusunda daha ileri esneklik sağlayan ve önemli verim artışı potansiyeli sunan yeni ve devrim yaratan bir tornalama konseptinin tanıtımını yaptı. Şirketin PrimeTurning™ yöntemi ve destek takımları özellikle havacılık sanayi ve otomotiv sektörlerindeki üreticilere endüstrideki ilk doğru "her yönde tornalama" çözümünü sunuyor.
 
PrimeTurning uzun yıllardan beri ciddi bir değişiklik geçirmeyen konvansiyonel tornalama işlemlerinden farklı olarak, tezgah imalathanelerine tek bir takım kullanarak boyuna (ileri ve geri yönde) ve alına tornalama ile profil işleme olanağı sunuyor. Yöntem, takımın parçaya aynadan girmesine ve öbür uca doğru ilerlerken malzemeyi kaldırmasına dayanır. Böylece giriş açısı küçük tutulurken yüksek boşluk açısı uygulanabilir ve yüksek kesim parametreleriyle işleme yapma olanağı çıkar. Dahası, parçanın uç tarafından aynaya doğru yapılan konvansiyonel tornalama işlemi de aynı takımlarla yapılabilir.
 
Sandvik Coromant, PrimeTurning kullanımı sayesinde bazı uygulamalarda konvansiyonel tekniklere oranla %50'nin üzerinde verim artışı sağlanabileceği düşüncesindedir. Bu iyileşmelerin bir bölümü küçük giriş açısına ve yüksek boşluk açısına bağlı olarak ortaya çıkar; böylece oluşan daha ince ve geniş talaşlar köşe radyüsü üzerindeki yükü ve ısıyı yayarak uzaklaştırır. Sonuçta hem yüksek kesme değerleri hem de daha uzun takım ömrü sağlanır. Dahası, kesme işlemi omuzdan uzağa doğru yapıldığı için konvansiyonel boyuna tornalamada sık görülen bir olumsuz etki olan talaş sıkışması riski de ortadan kalkar. Kurulum sürelerinin kısalması ve takım değişimleri için üretimin daha seyrek durması ile sağlanan yüksek tezgah kullanımı aynı zamanda genel verimliliği de yükseltir.
 
PrimeTurning, havacılık sanayi ve otomotiv gibi üretim yapan sanayiler için özellikle yararlı olacaktır; bu sektörlerde genellikle birden fazla sayıda kurulum ve sık takım değişikliği gerektirecek şekilde ve büyük adetli üretimler halinde dış çap tornalama işlerine ihtiyaç duyulur.
 
Sandvik Coromant'ta Uygulama Teknolojisi Yöneticisi Håkan Ericksson şöyle diyor: "Deneyimli operatörler küçük giriş açısının daha yüksek ilerleme hızına olanak sağladığını bilirler. Bununla birlikte, konvansiyonel tornalamada operatörlerin giriş açıları yaklaşık 90° ile sınırlıdır. Bunu, omuza ulaşabilmek ve küçük giriş açısının normalde neden olduğu uzun ve eğimli talaşlardan kaçınmak için yaparlar. PrimeTurning bu sorunları çözmek için omuzda mükemmel erişim ile 25-30° arası giriş açısı uygulamasını birleştirir ve böylece hem üstün talaş kontrolü sağlar hem de toleransları korur. Bu yenilik, tornalama işlemlerini çok daha etkili ve verimli yöntemlerle yapmayı sağlayacak sayısız imkanlar sunar. Sunulan, yeni bir takım değil yepyeni bir tornalama yöntemidir."
 
PrimeTurning'in ilk sunumunda desteklenen ürünler iki özel CoroTurn® Prime tornalama takımı ve optimize edilmiş programlama kodları ve teknikleri sağlayan PrimeTurning kod oluşturucudur. CoroTurn Prime'ın kesici uçlarında üç kenar/köşe bulunur; bunların biri boyuna tornalama, diğeri alın tornalama ve üçüncüsü ise profil işleme için tasarlanmıştır. Böylece etkili kenar kullanımı ve daha uzun takım ömrü sağlanır.
 
İki adet özel ve benzersiz kesici uç sunulur: CoroTurn A-tipi üç adet 35° köşeye sahiptir ve hafif kaba talaş işleme, ince talaş işleme ve profil işleme için tasarlanmıştır; öte yandan CoroTurn Prime B-tipi, ultra güçlü köşeleriyle özel olarak kaba işleme için tasarlanmıştır. Şu an ISO P (çelik), S (ısıl dirençli süper alaşımlar ve titanyum) ve M (paslanmaz çelik) kategorilerindeki malzemeler için uygun dokuz çeşit CoroTurn Prime A-tipi ve altı çeşit CoroTurn Prime B-tipi kesici uç sunulmuştur; ürün çeşitleri gelecekte diğer malzemeleri de kapsayacak biçimde genişletilecektir. Kesici uçlar Coromant Capto®, CoroTurn QS ve takım sapları da dahil 52 farklı takım tutucu ile kullanılabilir.
 
PrimeTurning kod oluşturucu sadece maksimum çıktı sunmakla kalmaz, uygun şekilde ayarlanmış ilerleme hızı ve giriş radyüsü parametreleriyle uygulama güvenliği de sağlar. Çeşitli CNC sistemleriyle uyumlu ISO kodları oluşturur.
 
 
Sandvik Coromant
Sandvik global endüstri mühendisliği grubunun bir parçası olan Sandvik Coromant endüstri standartlarını ve talaşlı imalat sanayisinin şimdi ve gelecekte ihtiyaç duyduğu yenilikleri yönlendiren üretim araçları, işleme çözümleri ve bilgi alanlarında liderdir. Eğitim desteği, kapsamlı Ar&Ge yatırımı ve güçlü müşteri ortaklıkları üretimin geleceğini değiştiren, önderlik eden ve yönlendiren işleme teknolojilerinin geliştirilmesini sağlar. Sandvik Coromant dünya genelinde 3100 adedin üzerinde patente sahiptir ve 8.500 üzerinde personel ile 150 ülkede faaliyet göstermektedir.


22.05.2017

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş