Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Makina-Metal-Kalıp-Döküm > Tüm Makina-Metal-Kalıp-Döküm Haberleri

Norm Cıvata, Üretim Artışında Son 10 Yılda 4 Katına Ulaştı

Norm Cıvata, Üretim Artışında Son 10 Yılda 4 Katına Ulaştı

İki yılda bir Stuttgart’ta düzenlenen ve Avrupa’nın en prestijli bağlantı elemanları fuarı olan “ Fastener Fair Stuttgart’ta” yerini alan Norm Cıvata, üretim yaptığı  sektörler olan otomotiv, inşaat, tarım ve beyaz eşyaya yönelik özellikli bağlantı elemanlarını tanıtma fırsatı buldu. Norm Cıvata Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Uysal fuar izlenimlerini bizlerle paylaştı.

SUBCONTURKEY: Norm Cıvata’nın kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz?

Fatih Uysal: Norm Grubu, bünyesindeki 2000’in üzerinde çalışanıyla sektöründeki önemli dünya markaları arasında yer almaktadır. 1973 yılında Bornova ilçesinde küçük bir atölye olarak işe başlamıştır. İzmir  ve Manisa/ Salihli’de 9 ayrı üretim tesisi ve 5 farklı pazarlama şirketi, dünyanın bağlantı elemanları ihtiyacını karşılamaktır.

Türkiye’nin ilk 500 şirketi arasında yer alan Norm Cıvata’nın da içinde bulunduğu Norm Grubu, Türkiye'de üretim ve satış olarak bağlantı elemanları piyasasının lideri durumundadır. Cıvata, somun, rotil, burç, vida, perçin ve özel ürünler dahil 2016 yılında toplamda 94.000 ton yıllık üretim yapılmıştır. Norm Grubun lokomotif şirketi Norm Cıvata, son 10 yılda 4 katına ulaştığı üretim artışı ile, “Türkiye’de en hızlı üretim artışı ve büyümeyi sağlayan” ilk on firma arasında yer aldı. Yurt içinde ve dışında Ford, Volkswagen Group, AUDI, Porsche, Tesla, Jaguar, Land Rover, Fiat, Renault, Mercedes Benz Türk, Daimler Kamyon, MAN, Toyota, BMC, Türk Traktör, İsveç' de Volvo ve Scania, PSA ile çalışıyor.  Almanya, Fransa, Hollanda, Polonya, İtalya, Brezilya, Meksika, Rusya Ukrayna ve Çin başta olmak üzere 50 ülkeye ürünlerini ihraç ediyor.

Yine bu yıl grubun lokomotif şirketi; Norm Cıvata başarılarını taçlandırmaya devam etmektedir. İlk 500 sıralamasına girdiğimiz 2012 yılından itibaren 463. sıradan, 2013 yılında 372. Sıraya, 2014 yılında 271. sıraya,  geçen yılda Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu – 2015” araştırmasının sonuçlarına göre bu yıl 43 sıra birden yükselerek üretimden satışlarda 230. sıraya yükseldi.

 

Bu yıl 2016 Verimlilik Haftası kapsamında Bilim- Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen Verimlilik Projeleri yarışması kapsamında Büyük Ölçekli işletme Ar-Ge kategorisinde “Isıl İşlem Fırınlarında Dinamik Optimizasyon İle Verimlilik Artışı Projesi “üçüncülük ödülüne layık görülmüştür.  Ar-Ge inovasyonları konusunda hız kesmeyen Norm Cıvata 2014 senesinde gösterdiği üstün performans nedeniyle Ford Otosan’ın Altın Yıldız ödülüne layık görülmüştür. Bu yılda Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bu yıl 5.si düzenlenen özel sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi “ metal ürünler” kategorisinde 2015 yılı Türkiye 1.si olmuştur.

Ülkemizin en büyük bağlantı elemanları üreticisi olan Norm Cıvata, TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) sıralamasına göre; 2015 yılında 44 sıra atlayarak, Türkiye’nin en büyük 227. ihracatçı firması olmayı başardı. Norm Cıvata 2015 yılında dış satış performansını  %36 arttırdı. 2013- 204-2015 yıllarında Salihli organize Sanayii Bölge’sinde toplam 45.000 metrekare kapalı alanda yatırım yaptığımız cıvata, somun ve vida fabrikaları ile bir hamle daha gerçekleştirmiş olduk.

SUBCONTURKEY: Fastener Fair Stuttgart fuarı sizin için nasıl geçti? Beklentilerinizi karşıladı mı? Fuardaki gözlemlerinizi paylaşır mısınız?

Fatih Uysal: Dünyanın dört bir yanından bağlantı elemanları sanayinin önemli temsilcilerinin katıldığı fuar bu yıl, 20.800 metrekare alanda, 46 ülkeden 895 şirketin katılımı ve 11.709 kişinin ziyareti ile gerçekleşti.  Her yıl hem alanı hem de katılımcı sayısının arttığını düşünürsek fuarın etki alanı git gide artıyor. Norm olarak her fuara katılmayarak etkisini ölçümlediğimiz fuarlara katılım gösteriyoruz ki Stuttgart Fastener Fair bunlardan biri.

Fuarlar iş geliştirme anlamında gerçek buluşma noktaları. Hem müşterilerimizi hem de tedarikçilerimiz ile verimli toplantılar yapabildiğimiz için gerçekten önemsiyoruz ve ekibimizle hazırlıklarımızı eksiz olarak, titizlenerek tamamlıyoruz.

Norm Cıvata üretim yaptığı  sektörler olan otomotiv, inşaat, tarım ve beyaz eşyaya yönelik özellikli bağlantı elemanlarını fuar süresince tanıtma fırsatı buldu. Fuarlar bize her zaman var olan iş birlikteliklerimizi geliştirmek ve yeni iş birlikleri kurmak için önemli fırsatlar sağlıyor, satışta ihracat stratejilerimizi belirlememize ve vizyonumuza ciddi katkıları var. Standımızda tüm cıvata, somun, saplama, burç, vida grup ürünlerimizi tanıttık. Özellikle otomotiv, beyaz eşya, silo ve yapı sektörüne yönelik  ürünlerimizin beğeni toplaması bizi çok mutlu etti. Türkiye’nin lider kuruluşu olarak bu fuarda da yer alarak otomotiv ve bağlantı elemanları alanında yüksek  kaliteli ürün gruplarımızla Norm Grubu’nu bir kez daha tüm dünyaya tanıtma fırsatını yakaladık.

 

 

 

 

 


22.05.2017

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş