Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Makina-Metal-Kalıp-Döküm > Tüm Makina-Metal-Kalıp-Döküm Haberleri

Mitaş Cıvata, Üretim Kapasitesini 30 Bin Tona Çıkardı

Mitaş Cıvata, Üretim Kapasitesini 30 Bin Tona Çıkardı

Mitaş Cıvata Yurt Dışı Satış ve Pazarlama Uzmanı Oğuz Mert Koyutürk, 2017 Fastener Fair Stuttgart’ın Mitaş Cıvata açısından oldukça verimli geçtiğini ve fuar beklentilerin karşılanmasında yeterli olmakla birlikte gelecek yıllarda yapılacak fuarlara katılım kararı için son derece pozitif izlenim bıraktığını belirtti.

Oğuz Mert Koyutürk Mitaş Cıvata hakkında bilgiler de verdi.  

SUBCONTURKEY: Firmanızın kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz?

Oğuz Mert Koyutürk: Mitaş Cıvata, 1971 yılında üretime başlayan, Türkiye’nin en büyük beş bağlantı elemanları üreticisinden birisi olan ASTAŞ Azim Cıvata/Denizli ve PORİŞ Cıvata/Eskişehir’in, 90’lı yıllarda MİTAŞ GRUP tarafından satın alınmasının ardından, 1997 yılında, 6.000 metrekarelik kapalı alanda, yurt içi ve yurt dışındaki firmaların bağlantı elemanları ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Ankara’da kurulmuştur.

Mitaş Cıvata, kuruluşundan itibaren müşteri isteklerini dikkate alarak, kalite standartlarını titizlikle uygulayarak hizmet vermeyi amaçlamıştır. Bu amaçla, çalışanlarının tam katılımıyla sürekli iyileştirme, zamanında üretim, sıfır hata, altı sigma, takım çalışması gibi anlayışlarıyla, Toplam Kalite Yönetimi’ne giden yolda hızla ilerlemektedir. TÜV tarafından ISO 9001, ISO 14001 ve OHSAS 18001 sistemlerinde belgelendirilmiş olan MİTAŞ CIVATA, ihraç ettiği cıvatalar için de CE Belgeleri almıştır.

Mitaş Cıvata, dünya pazarlarına açılarak katma değeri yüksek, özel cıvata ve bağlantı elemanlarının üretimini yapmaktadır. Kaynak Cıvatası, Uzay Çatı Cıvataları, Oto Korkuluk Cıvataları, Kasa Cıvataları, Şapkalı Cıvatalar, Hırsızlığa Karşı Emniyetli Cıvata ve Somun Seti (Anti Vandal Bolt and Nut), Domuz Kuyruğu, Deve Boynu, Yük Kaldırma Halkaları, Teleskopik Dikme Cıvata ve  Halkası, MİTAŞ CIVATA tarafından yapılabilen özel bağlantı elemanlarıdır.

Mitaş Cıvata,  bu dolaylı ihracatının yanında, ABD, Kanada, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, Norveç, Finlandiya,  Yunanistan, Bulgaristan, Ukrayna, Nijerya, Paraguay, Arjantin,  BAE, Mısır, Fas, Cezayir, Libya, Irak, İran, Bosna-Hersek, Sudi Arabistan ve Suriye başta olmak üzere birçok ülkeye de   doğrudan bağlantı elemanları  ihracatı gerçekleştirmiştir. 

Mitaş Cıvata, yeni yatırımıyla birlikte bağlantı elemanları üretim kapasitesini 30 bin tona çıkararak, Avrupa ve Ortadoğu coğrafyasında ki en yüksek sıcak daldırma galvanizli bağlantı elemanı üretim kapasitesine ulaşmıştır.

Mitaş Cıvata, makine parkı ve teknolojik yatırımları, uluslararası pazarlarda, tanınmış bağlantı elemanları üreticileriyle rekabet edebilecek büyüklüğe ulaşmıştır. Makina parkında, dört  grup CNC kontrollü, hızlı kalıp değiştirme özelliğine sahip (quick-tool-change-version), Nedschroef/Belçika menşeili, dört istasyonlu soğuk dövme makinalarıyla 50.000 adet/saat cıvata üretimi yapılabilmektedir.

Mitaş Cıvata, sıcak dövme cıvata üretimi ile M56x500 mm’ye kadar her türlü cıvatayı sıcak dövme olarak üretebilecek kapasitededir.

Mitaş Cıvata’da, 1.500 kg/saat kapasiteli, ağırlık ve zaman ayarlı, otomatik beslemeli, giriş ve çıkışlarda yıkama sistemine sahip, atmosfer kontrollü, iki adet kontinyu ısıl işlem hattımızda, yağda sertleştirme ve menevişleme işlemleri yapılmaktadır. İlk numune, sertlik kontrol ve onayıyla başlayan ısıl işlem prosesi, operatörler tarafından yapılan ara kontrollerle, sürekli kontrol altında tutulmaktadır. Isıl işlem prosesi sonunda, mekanik laboratuvarlarımızda, malzemelerin mikro yapısının incelenmesi, darbe testi,  sertlik, sertlik derinliği, karbürizasyon, dekarbürizasyon, çatlak kontrolü gibi metalografik testler yapılmaktadır.

Mitaş Cıvata bünyesinde bulunan Mekanik Atölye’de, mevcut CNC torna ve dik işlem tezgahları, revolverler, ovalama makinaları ve diğer ekipmanlar kullanılarak, 100 mm çapına kadar çeşitli saplama, sonsuz dişli, U-cıvata, V-cıvata ve ankraj cıvataları imalatı yanında, her türlü talaşlı imalat yapılabilmektedir. Cıvata üretiminde kullanılan elmas ve çelik kalıpların bir bölümü, Mekanik Atölye’mizde üretilmektedir. CNC torna ve dik işlem tezgahları, CAM programlarıyla çalıştırılmakta ve yüksek hassasiyetli parçalar hatasız olarak üretilebilmektedir. Beş grup, vals tipi ovalama makinalarında, talaş kaldırmaksızın metrik ve witworth diş açılabilmektedir.

Çelik konstrüksiyon, inşaat, enerji nakil hatları, makine sektörlerinde açık alanlarda kullanılan bağlantı elemanlarının paslanmaya karşı korunabilmesi için çok kritik bir kaplama olan sıcak daldırma galvaniz, Mitaş Cıvata bünyesinde yeni kurulan 2.000 kg/saat kapasiteli, ağırlık ve zaman ayarlı, otomatik beslemeli, PLC kontrollü, İsveç-Norveç menşeili tam otomatik  galvaniz ocağında santrifüjleme metoduyla yapılabilmektedir. MİTAŞ CIVATA’nın yeni galvaniz tesisinde, DIN, ISO ve ASTM standartlarına uygun, cıvata, somun ve rondelanın yanında, her türlü bağlantı elemanının sıcak daldırma  galvanizi yapılabilmektedir. Sıcak daldırma galvaniz yapılan tüm ürünler, sıfır hataya ulaşabilmek amacıyla akuple edilerek müşterilere sevk edilmektedir. Sıcak daldırma galvaniz kaplama dışında,  müşterilerimizin talepleri doğrultusunda ürünlerimize, Siyah Oksit Kaplama, Beyaz Çinko Kaplama, Sarı Çinko Kaplama, Çinko Fosfat, Çinko Kobalt, Dakromet, Geomet, Delta Tone, Magni 46 gibi değişik yüzey kaplama metotları da  uygulanmaktadır.

Mitaş Cıvata, tam zamanında üretim felsefesine uygun olarak, istenilen kalitede bağlantı elemanlarını, çok kısa terminlerde üreterek müşterilerine teslim etmekte ve bunun yanısıra, bağlantı elemanları konusunda, müşterilerine teknik destek ve danışmanlık hizmeti de sunarak uzun vadeli bağlantı elemanı tedarikçisi olmayı hedefleyerek, müşterileri için çözüm ortağı olmaktadır. 

SUBCONTURKEY: Fastener Fair Stuttgart fuarı sizin için nasıl geçti? Beklentilerinizi karşıladı mı? Fuardaki gözlemlerinizi paylaşır mısınız?

Oğuz Mert Koyutürk: 2017 Fastener Fair Stuttgart Mitaş Cıvata açısından oldukça verimli geçmiş, gerek halihazırdaki müşteriler ile ilişkilerin tazelenmesi gerekse yeni sektörel bağlantılar kurulmasında ve müşteri portföyünün geliştirmesinde oldukça faydalı olmuştur. Bu bağlamda fuar beklentilerin karşılanmasında yeterli olmakla birlikte gelecek yıllarda yapılacak fuarlara katılım kararı için son derece pozitif izlenim bırakmıştır.

Fuara ilişkin gözlemlerimizde son yıllarda Türkiye’nin bağlantı elemanları sektöründe gerek üretim hacmi gerekse ticaret ağı ile dünyada oldukça önemli bir noktaya geldiğini ve söz sahibi olduğunu bir kez daha gözlemleme fırsatımız oldu.


SUBCONTURKEY: Eklemek istedikleriniz var mı?

Oğuz Mert Koyutürk: Mitaş Cıvata’nın 2023 yılında ülkemizin bağlantı elemanları üretiminde, dünyada ilk 10 içerisine girme yönünde bir hedefi bulunmaktadır. Bu hedef doğrultusunda Mitaş Cıvata, 2023 yılında 50 bin ton bağlantı elemanı üretip, 100 milyon USD ciro yapmayı ve üretiminin yüzde 80’nini de ihraç etmeyi hedeflemiştir.


22.05.2017

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş