Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Makina-Metal-Kalıp-Döküm > Tüm Makina-Metal-Kalıp-Döküm Haberleri

Güçlü Markalarla Takım Tezgahlarında Çözüm Ortağı: Vatan CNC

Güçlü Markalarla Takım Tezgahlarında Çözüm Ortağı: Vatan CNC

Vatan Cnc, 2009 yılında Erdem Çelikalay ve Emre Yardım ortaklığında kuruldu. dünya pazarında söz sahibi olan markalarla çalıştıklarını belirten firma ortağı Erdem Çelikalay, hedeflerinin 2019 yılında Türk mühendislerle birlikte ürettikleri Türkiye menşeili makinalarını tanıtmak olacağını söyledi. Erdem Çelikalay, Vatan Cnc hakkında bilgiler verdi.

SUBCONTURKEY: Okuyucularımıza özgeçmişinizi, çalıştığınız veya ortak olduğunuz şirketleri anlatır mısınız?

Erdem Çelikalay: Ben Erdem Çelikalay ve ortağım Emre Yardım Cumhuriyet Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunuyuz. 2009 yılında Vatan Cnc Takım Tezgahları şirketini kurduk. Cnc sektöründe faaliyetlerimize devam ediyoruz. 

SUBCONTURKEY: Şu anda sahibi olduğunuz / çalıştığınız şirketi kuruluşundan bu yana bize tanıtır mısınız? Şirketinizin ana faaliyet konuları nelerdir? Şirketinizin üretimini yaptığı, distribütörü veya bayisi olduğu ürünler hangileridir?

Erdem Çelikalay: 2001 yılından beri bu sektörün içindeyiz. 2009 yılında Vatan Cnc’yi kurma kararı aldık. Kaliteli ve müşterilerimizin memnuniyetini sağlayacak markalarla çalışıyoruz. Satış, teknik servis ve eğitim alanında faaliyet halindeyiz.

Firmamızın ana merkezi İstanbul /Ümraniye de bulunmaktadır. Anadolu ve Ege’de bayilerimiz mevcut. Teknik servis ekibimiz de merkez binada yer almaktadır.

Tayvan, İtalya, Hollanda, Fransa, Çek, İsviçre gibi ülkelerden getirdiğimiz makinalarımız mevcut. Marka olarak dünya pazarında söz sahibi olan isimlerle çalışıyoruz. Bunlar; Wiesser, Eumach, Tajmac, Rema Control, Union-Mt, Style, Argo ve kayar otomat da Wivia markalarının distribütörlüğünü yapmaktayız. Kalitemizi, müşteri memnuniyetini ve buna bağlı olarak fiyatlarımızın da uygunluğu göz önüne alındığında hatırı sayılır bir pazar payına sahibiz.

Kalıp sektörü, otomotiv yedek parça, medikal, havacılık, savunma sanayi ve fasoncular hedef kitlemizdir.

SUBCONTURKEYKendi sektörünüzde bulunan firma sayısını yeterli buluyor musunuz? Sektör rekabete açık mı?

Erdem Çelikalay: Satış yapan firmalar oldukça fazla herkes bunun için gayret gösteriyor fakat servis ve satış sonrası destek konusunda çok yeterli olduğu kanaatinde değilim. Sektörde her zaman rekabet mevcut ama bu rekabet çok da ahlaklı değil maalesef. Yıkıcı denemez ama kötüleme, karalama ve yalan söylentiler oluyor genel olarak. Müşteriler de bu samimiyetsizliğin farkındalar.

SUBCONTURKEY: Firmanızın yakın zamanda tamamladığı veya devam eden yatırımlarınız var mı? Ayrıca eğer varsa, bizlere ileriye dönük orta ve uzun vadeli yatırım planlarınızı anlatır mısınız?

Erdem Çelikalay: Uzun vadede yatırımlarımız pazarın ihtiyaçlarını karşılamak üzere Fiyat-Kalite politikası çerçevesinde en iyi ürünü en iyi hizmetle sunmaktır. Aslına bakarsanız bu bizim ana hedefimizdir ve tüm yatırımlarımızı bu düşünce üzerine inşa etmekteyiz.

SUBCONTURKEY: 2017 yılını şirketiniz açısından nasıl değerlendiriyorsunuz? Ciro veya karlılık hedeflerinize ulaşabildiniz mi? 2017 yılından beklentileriniz nelerdir?

Erdem Çelikalay: 2017 yılında yaşanan olumsuz durumlar piyasayı ve bizi de etkiledi. Ama bu dalgalanmayı minimalize etmeyi başarabildik ve çok fazla bizi etkilemesine izin vermedik. Daha fazla kişiye ulaşmak ve kendimizi en iyi şekilde ifade edebilmek bizim için en önemli detaylardan bir tanesi.

SUBCONTURKEY: Kendi sektörünüzde diğer satış yapan şirketlerin uyguladığı fiyat ve vadeleri nasıl buluyorsunuz? Sizin vadeleriniz ve teminat yapınız rakiplerinizden ne tür farklılıklar içeriyor?

Erdem Çelikalay: Sektörde herkes farklı stratejiler izliyor. Biz müşterilerimize 12 ay ödemesiz satış seçeneği sunmaktayız bu bizi güçlü kılan faktörlerin başında gelmektedir.

SUBCONTURKEY: Ülkemizde acil ihtiyaç olduğunu düşündüğünüz ve sektörünüze olumlu etkisi olacağına bir ekonomik talebiniz var mı?

Erdem Çelikalay: Şu anda devletin sektörle ilgili politikaları bizi memnun etmektedir. Biz sektörle ilgili bir sıkıntı olmadığını TÜİK verilerine göre yılda yaklaşık 5.000 makina satılmasından görebiliyoruz.

SUBCONTURKEY: Önümüzdeki yıllarda sektörel ve sektör dışı hedefleri nelerdir? Bizimle kurumsal yapı, markalaşma, üretim, Ar-Ge, işleme teknolojileri ve diğer konulardaki hedeflerinizi paylaşır mısınız?

Erdem Çelikalay: 2019 yılında ki hedefimiz Türk mühendislerimizle birlikte ürettiğimiz Türkiye menşeili makinalarımızı tanıtmak olacak. Biz Vatan Cnc olarak Türkiye’yi dünya devleri arasında görmek istiyoruz. Bu kadar iyi mühendislerle birlikte çalışıyor olmak bizi fazlasıyla heyecanlandırıyor. 


30.07.2018

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş