Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Makina-Metal-Kalıp-Döküm > Tüm Makina-Metal-Kalıp-Döküm Haberleri

Datatech, Akteknik A.Ş. İle Kalıp Sektörüne İddialı Girdi

Datatech, Akteknik A.Ş. İle Kalıp Sektörüne İddialı Girdi

Otomotiv sektöründe 30 yılı aşkın tecrübeye sahip olan Datatetch Şirketler Grubu bünyesinde bu yıl faaliyete başlayan Akteknik Kalıp A.Ş., kalıp sektörüne iddialı giriş yaptı. Grup bünyesindeki Toksan A.Ş. ve Akpres A.Ş.'ye kalıp üreten Akteknik Kalıp A.Ş., ayrıca Türkiye ve dünyadaki firmalara da hizmet veriyor.

Datatech Şirketler Grubu Başkanı ve Akteknik Kalıp A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Oğuzhan Küçükoğlu, uzmanlık alanı sac parça kalıbı üretimi olan Akteknik Kalıp A.Ş.'nin, progressive kalıp, tandem kalıp ve transfer kalıp üretimi gerçekleştirebilecek yüksek yetenek ve kapasiteye sahip olduğunu söyledi.

Akteknik bünyesinde 35 teknik personel ile hizmet verdiklerini belirten Küçükoğlu, "Muhtelif konvansiyonel tezgahlar, 6 adet CNC dik işlem merkezi, 3 adet tel erozyon tezgahı, CMM ölçüm cihazı, deneme presleri ile 1300m² kapalı alanda faaliyet gösteriyoruz" dedi. Uzman tasarımcılar ve teknik personeli ile sektöre dinamizm kazandırmayı hedeflediklerini de belirten Oğuzhan Küçükoğlu, "Otomotiv sektöründe 30 yılı aşkın tecrübeye sahip olan Datatetch Şirketler Grubu olarak, Akteknik Kalıp A.Ş. ile kalıp sektöründe de kurumsal bir yapı ile hareket edeceğiz. Halen Toyota, Nissan, Renault, VW grup, Fiat FCA grup ve Ford gibi markalara ait pres parçası kalıpları imalatı yapan Akteknik Kalıp A.Ş.'de, proses tasarım ve kalıp tasarımlarında AutoForm ve CATIA yazılımları kullanıyoruz. Akteknik Kalıp A.Ş'de de, tıpkı Datatech Grup bünyesindeki Toksan A.Ş. ve Akpres A.Ş.'deki gibi  müşterilerimize kaliteli ürünler sunacağız" diye konuştu. 

Üretim İçin Kalıp Şart

Oğuzhan Küçükoğlu, sanayileşmenin temelinde kalıp sektörünün yattığını da vurgulayarak ülke kalkınmasına da destek verecek kalıp sektöründe faaliyet göstermenin önemli olduğuna dikkat çekti. Küçükoğlu, “Seri üretim fikrinin yaygınlaştığı 20. yüzyılda modern kalıp sanayi gelişmeye başladı. Bilişim teknolojisinin hızlı gelişimi ve üretim sürecine katılmasıyla kalıpçılık sektörü daha da ivme kazandı” dedi. Küresel ekonominin büyük oyuncuları olarak adlandırılan sanayileşmiş ülkelerin kalıp sanayisinde çok ileri düzeyde olduğunu da ifade eden Oğuzhan Küçükoğlu, rekabet ekonomisine dayalı küresel pazarda aktif rol alabilmek için kalıp sektörüne girdiklerini belirtti. Kalıp sektöründeki deneyimlerini teknolojiyle bütünleştirip müşterilerinin arzuladığı kaliteli ürünlerle pazardaki yerlerini alarak ülke ekonomisine katkı koymak istediklerini de sözlerine ekleyen Oğuzhan Küçükoğlu, “Bu nedenle endüstri 4.0 stratejisine entegre çalışmalar yaparak üretim süreci ve maliyetleri azaltarak kalıp sektöründe kaliteyi arttırmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Ürün ve Hizmetler

Oğuzhan Küçükoğlu, Akteknik Kalıp İmalat A.Ş. bünyesinde verilen ürün ve hizmetler hakkında da bilgi verdi. Sac şekillendirme kalıplarını (Transfer Kalıp, Progresive Kalıp ve Tandem Kalıplar) güvenilir markalardan temin edilen hammadde ve yardımcı malzemeler ile müşteri istekleri ve kalıp standartlarına göre yaptıklarını belirten Küçükoğlu, şunları da söyledi:

"Ana ürün sınıfı olarak; otomotiv gövde parçaları, güçlendirme braketleri, motor bağlantı braketleri, kapı/kaput kilit sistemi parçaları, kaput/bagaj menteşe bileşenleri, torpido traversi sac parçaları üretiminde kullanılan kalıplar üretiyoruz. Buna ilave olarak çeşitli kalitede saclar (dual faz saclar dahil), alüminyum ve paslanmaz sac kalıpları üretiyoruz. Form simülasyonu destekli proses tasarımı, kalıp tasarımı ve kalıp deneme (devreye alma) konularında da müşterilerimize hizmet veriyoruz. Müşterilerimizin taleplerine göre, hızlı prototip kalıp/parça imalatında da başarı seviyemiz oldukça yüksektir. Ayrıca prototip ve seri imalat proseslerinin ihtiyacı olan makine/teçhizat tasarım ve imalatı da gerçekleştirmekteyiz."

 

 

 


02.05.2017

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş