Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Makina-Metal-Kalıp-Döküm > Tüm Makina-Metal-Kalıp-Döküm Haberleri

 Çetin Cıvata, Günlük 20 Milyon Adet Üretim Yapıyor

Çetin Cıvata, Günlük 20 Milyon Adet Üretim Yapıyor

Günde ortalama 20 milyon adet cıvata, vida ve diğer bağlantı elemanları üreten Çetin Cıvata, üretiminin yüzde 40’ını Avrupa’ya ihraç ediyor. Ürünler otomotiv, beyaz eşya, mobilya ve inşaat sektöründe kullanılıyor. 

Türk sanayicileri her şeye rağmen üretime ve yatırıma devam ediyor. Türkiye’nin en büyük bağlantı elemanları üreticilerinden biri olan Çetin Cıvata, İstanbul’daki üç üretim tesisinden Avrupa’ya ihracatını artırıyor.

Çetin Cıvata, Malatya’daki fabrikasından savaş sonrası Orta Doğu’ya ihracata hazırlanırken, Yalova’da da tamamen otomotiv sanayine odaklı yeni bir fabrika kurmayı hedefliyor. Şu anda günlük ortalama 20 milyon adetlik üretim yapan firma, toplam üretiminin yüzde 40’ını 18 ülkeye ihraç ediyor. Bu ihracatın yüzde 90’ı Avrupa’ya, yüzde 80’i ise Almanya’ya yapılıyor.

Bağlantı elemanları sektöründe 100 yıllık aile faaliyetine sahip Çetin Cıvata’nın Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Tecdelioğlu şu bilgileri verdi: “Malatyalıyız. Rahmetli Abdullah dedemiz 1915’te Malatya’da hırdavatçı-nalburiye esnafıydı. Dükkanı kapatıyor ve Birinci Dünya Savaşına gidiyor. Kendisi lise mezunuymuş ve Kurtuluş Savaşı dahil tam 11 yıl savaşlarda kalmış. 1915’te ve 1028’de dükkanındaki fotoğrafları bize hatıra kaldı. Malatya’da esnaflığa devam ederken babam (Nihat) ve amcam askerliğini yapıyor ve dedemle devam ediyorlar. 1966’da dedem vefat ediyor ve amcamla babam ayrılıyor. 1970’lere gelince Anadolu şehirlerinde esnaflar birleşip üretim tesisleri kurmaya başlıyorlar ve babamlar da arkadaşlarıyla, un fabrikası, sonra Merbolin’in Malatya boya fabrikasını, ardından bir mobilya fabrikası ve kireç fabrikası kuruyorlar. 1976’da ise İstanbul’a taşınıyoruz ve babam Topçular’da üç ortakla Civata fabrikası kuruyor.  1980’de ortaklardan ayrılıp Bayrampaşa’ya taşındık. Firmaya da Çetin kardeşimin ismini verdik.
 
Ben üniversiteyi bitirdim ve 1985’te pazarlama şirketimizi kurduk. Babam üretim tarafındaydı. Sonra Çetin kardeşim ve diğer kardeşimiz de katıldı. Biz üçüncü kuşak olarak pazarlama odaklı iş geliştirince işimiz doğal olarak daha hızlı büyüdü. 1994’te artık babamız da yaşlanmıştı üretimi de biz yönetmeye başladık. Sonra fabrikayı büyütme kararı aldık ve Çatalca’ya yeni fabrika yaptık. 50 dönüm açık alan 17 bin metrekare kapalı alanı olan bu tesisimizde katma değeri yüksek ürünler yapmaya başladık. Burada otomotiv, beyaz eşya, makine sanayi ve çelik konstrüksiyon sektörüne üretim yapıyoruz. Üretimimizin yüzde 40’ını ihraç ediyoruz. Yüzde 30’unu otomotiv sanayisine üretiyoruz, yüzde 30’unu iç piyasaya perakendeye veriyoruz.
 
2016 Yılı Ciromuz 170 Milyon TL

2010’da Malatya’ya da bir fabrika yatırımı daha yaptık. OSB içinde fabrika kurduk, 2011’de hizmete açtık. 20 bin metrekare kapalı alanımız, 250 kişilik istihdamımız var. Malatya’da cıvata, vida ve somun üretiyoruz. Bizim toplam üretim tutarımız günlük ortalama 20 milyon adet (vida, sonum, cıvata ve diğer bağlantı elemanları ürünleri). Toplamda sanayi tarafımızda 700 kişi çalışıyor. Şu anda 4 fabrikamız var. İstanbul’da (Avcılar, İkitelli ve Çatalca), Malatya’da.  Bu sene ciromuz yüzde 10 arttı. 2015’te 155 milyon lira ciro yapmıştık, bu sene 170 milyon TL ciro yapmış olacağız.”
 
Çetin Tecdelioğlu: Yalova’da Fabrika Yatırımı Düşünüyoruz

Çetin Cıvata Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Çetin Tecdelioğlu ise “Yalova OSB’de bir yer daha aldık. Birkaç yıl içinde yatırım yapabiliriz. Yalova, Osmangazi Köprüsü’nden sonra hızlı gelişecek gibi görünüyor.  Otomotiv sanayi için önemli cazibe merkezi oldu. İstanbul, İzmir ve Bursa’ya çok yaklaştı. Almanya’da da bir pazarlama şirketi kurduk ki orada pazarlamayı güçlendireceğiz. Mercedes, Audi, Jaguar, Siemens gibi büyük markaların hepsinde bizim ürünlerimiz kullanılıyor” dedi.
 
Bilgisayar ve Akıllı Tahta da Üretiyoruz

Çetin Cıvata Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Tecdelioğlu, küçük kardeşi Abdullah Tecdelioğlu ile de Boğaziçi Bilgisayar’ı kurduklarını belirterek, “Boğaziçi Bilgisayar şu anda kendi markamız Aidata ile bilgisayar üretiyor. Ayrıca akıllı tahta da üretiyoruz. Küçük çapta da olsa da ihracata da başladık. Şirket ayrıca önemli markaların distribütörlüğünü yapıyor ve 250 kişilik istihdama ulaşmış durumda” dedi.  


03.05.2017

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş