Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Makina-Metal-Kalıp-Döküm > Tüm Makina-Metal-Kalıp-Döküm Haberleri

Blaser Swisslube: Teknoloji Merkezi Sayesinde Yüksek Metal İşleme Yetkinliği

Etiketler

blaser swisslubemakina

Haberle ilgili fotoğraflar

Blaser Swisslube: Teknoloji Merkezi Sayesinde Yüksek Metal İşleme Yetkinliği

Madeni yağ şirketi Blaser Swisslube, kısa süre önce Hasle-Rüegsau’daki (İsviçre) son derece modern teknoloji merkezini yaklaşık 300 m2 kadar genişletti.

Yeni geliştirilen metal işleme sıvıları, dört yıldan bu yana bu merkezde test edilmekte ve çok çeşitli işlem operasyonları müşterilere ve partnerlere pratikte gösterilmektedir. Teknoloji merkezi, Blaser’in metal işleme uzmanlarına, metal işleme sıvıları hakkında gerçek bir artı değer sunmalarına ve böylece müşterilerin verimlilik, rantabilite ve işlem kalitesinin optimalleştirmelerine olanak vermektedir. Test sonuçları, bunu mükemmel bir biçimde kanıtlamaktadır.

İki 5 eksenli işleme merkezi, bir torna ve freze merkezi, bir 5 eksenli takım taşlama makinesi ile iki yeni CAD/CAM çalışma tezgâhı: Blaser Swisslube, 2008 yılı sonunda kurulan teknoloji merkezinde en yeni metal işleme teknolojilerinin simülasyonunu yapabilmek ve test edebilmek için en iyi koşulları yarattı. Genel Müdür Marc Blaser, “Bu, müşterilerimizin verimliliklerini artırmada ve rantabiliteleri ile işlem kalitelerini iyileştirmede onlara daha iyi bir şekilde yardımcı olmamızı sağlıyor,” diyor. Altyapı, değişik malzemelerin işlenmesinde kullanılan yeni geliştirilmiş metal işleme sıvıların test edilmesi ve pratik imalat konumlarının simülasyonunun yanı sıra Blaser’in Hasle-Rüegsau’daki merkezinde metal işleme seminerlerinin de gerçekleştirilmesine olanak vermektedir. Müşteriler, üniversiteler, uygulamalı bilimler üniversiteleri veya meslek birlikleriyle işbirliği içinde, yeni metal işleme teknolojileri ve en yeni malzemeler metal işleme sıvıları test edilmekte ve hem işlem süreçleri hem de yağlama maddeleri optimalleştirilmekte ve daha da geliştirilmektedir.
Test 1: 18 kat daha hızlı derin delik delme

Kısa süre önce Aachen Teknik Bilimler Üniversitesi ile birlikte yürütülen bir projenin etkili bir şekilde gösterdiği gibi, metal işleme sıvılarının metal kesme işlemi üzerindeki etkisi genellikle küçümsenmektedir. Projenin amacı, şimdiye kadar üç dakika olan islah çelikte (ısıl

işlem çeliği) derin delik açma işlem süresini aynı koşullarda mümkün olduğu kadar düşürmekti. Aachen Teknik Bilimler Üniversitesi, Blaser Swisslube ile işbirliğine dek bu işlem için hep geleneksel bir metal işleme sıvısı kullanmıştı.

Başlangıç pozisyonu:
İşlem: 200 mm’lik derinlikte ve 8 mm çapında derin delik delme matkabı
Ön işlem: aynı çapa sahip 16 mm derinliğinde pilot delik delme
Malzeme: 42 CrMo4 + QT, Çekme direnci 1’000 MPa
Makine tipi: Mazak Variaxis 500
Takım: Kennametal ve Titex matkapları
Kesim parametreleri: Vc 120 m/dak., f 0.25 mm/devir

Bu iddialı delme işleminin optimizasyonu için, takım, delme stratejisi, metal işleme parametreleri, metal işleme sıvısının besleme hattı ve metal işleme sıvısı esaslıca test edilmiş ve uyumlu hale getirilmişlerdir. Suyla karıştırılabilir metal işleme sıvısı, meydana gelen talaşların zaman kaybetmeden temizlenmesi için takımda 60 bar’lık basınç uygulanarak pompalanır. Bu işlem sırasında, yüksek basınçlar altında bile köpük oluşturmayan bir yağ seçilmesi önemlidir. Emülsiyonda hem soğutma etkisini hem de talaş akışını engelleyecek olan hava kabarcıklarının oluşmasına kesinlikle izin verilmemelidir.

Delik başına üç dakika olan süre, 200 mm’lik bir derinlik için on saniyeye kadar indi – bu, 18 kat daha fazla bir verim artışı anlamına gelmektedir. Derin delik delme işlemi videosu – kendiniz görün ve emin olun Webpage: http://www.muvihd.ch/blaser/tieflochbohrung/en/index.htm

Teknoloji merkezinin başarılı diğer bir projesi de bir titanyum bileşeniyle işlemdi. Optimal metal işleme sıvısı kullanımı sayesinde, takım ömrü seri üretimde geleneksel bir metal işleme sıvısına nazaran yüzde 30 arttı.

Başlangıç pozisyonu:
İşlem: Frese (cep/oyuk işlemi)
Malzeme: Titan TiAl6V4
Makine tipi: Mazak Variaxis 500
Takım: Sandvik VHM Frese
Kesim parametreleri: Vc 160 m/dak, fz 0.15 mm, ap25mm, ae0.9mm, tea°32 (sarım açısı)

Test projesi, iki özdeş titanyum bileşeninin freze edilmesinden meydana geliyordu. Parçalar, bunun için aynı Mazak makinesinde aynı takımla ve 3D konseptli bir freze programıyla imal edildi. Aradaki etk fark, kullanılan metal işleme sıvısıydı.

Geleneksel metal işleme sıvısı, takım aşınması nedeniyle işleme son verilene dek bir buçuk titanyum bileşeni imal edildi. Sert metal frezesi aşırı şekilde zorlandı ve normal kullanım belirtilerinden başka oldukça belirgin kesici uç kırıkları mevcuttu. Yeni ve özel olarak titanyum kesimi için geliştirilen metal işleme sıvısı (KSS) önceden saptanan süre kriteri (aşınma 0,2 mm) aşılmaksızın iki tam titanyum bileşeni işlenebildi – bu, kayda değer bir verimlilik artışı demektir.

Metal işleme sıvısından, sıvı takıma

Genel Müdür Marc Blaser: “Her iki proje, verimlilik, rantabilite ve işleme kalitesi faktörlerinin geniş çapta metal işleme sıvısı kalitesine ve metal işleme uzmanlarının bilgisine bağlı olduğunu göstermektedir.” Optimal metal işleme sıvısının yanı sıra, Blaser uzmanlarının satışta ve araştırma-geliştirme laboratuarında, teknoloji merkezinde ve müşteri hizmetlerindeki uzmanlık bilgisi partnerlere ölçülü bir istifade sunmaktadır: “Metal işleme sıvısı, bu mesleki yetkinlik sayesinde partnerin gereksinmelerine göre hazırlanmış sıvı takıma dönüşmektedir.”

Blaser Swisslube : 
Blaser Swisslube, metal işleme sıvısı sektöründe dünya çapında faaliyet gösteren bir şirkettir.

İsviçreli bir aile şirketi olarak 1936 yılında kurulan Blaser Swisslube, küçük yerel bir işletmeyken dünya çapında 500 kişiyi istihdam eden bir “Global Player” haline geldi. Blaser Swisslube, yan şirketleri ve temsilcilikleriyle birlikte yaklaşık 60 ülkede müşterinin hemen yanı başında bulunmaktadır. Blaser Swisslube, yüksek kaliteli metal işleme sıvıları geliştirmekte, üretmekte ve satmaktadır. Müşterilerimiz, dünya çapında saat endüstrisinde veya tıp teknolojisinde en küçük parçalardan uçak yapımında devasa yapı elemanlarına kadar Blaser metal işleme sıvıları ile üretmektedirler.

Blaser SwisslubeTürkiye:
Blaser Swisslube, 1991 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet göstermektedir. Yan şirket Blaser Swisslube Türkiye’nin 2007 yılında kurulmasıyla birlikte, Blaser Avrupa’daki pozisyonunu güçlendirmiştir. Hızla büyüyen Türkiye pazarı, yetkinlik ve servisin yerinde sunulmasını gerektirmektedir.

Haberin Kaynağı : SUBCONTURKEY YAN SANAYİ ve TEDARİKÇİ GAZETESİ

Editör : Özlem Çelebi
17.06.2013

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş